Tak dobře na tom ale nejsme a v dohledné době ani nebudeme. Mnohé sdělovací prostředky informují o výsledcích biomedicínckého výzkumu nepřesně nebo neúplně. Laická veřejnost pak pod jejich vlivem upíná velké naděje k léčebným procedurám, jejichž přínosy jsou diskutabilní a nebo mohou pacientům dokonce ublížit.
Gary Schwitzer z University of Minnesota představil v prestižním lékařském časopise PLoS Medicine úroveň popularizace medicíny v USA. Vycházel z pěti stovek zpráv a z hodnocení jakého se jim dostalo od Foundation for Informed Medical Decision Making. Nadace si klade za cíl „zajistit lidem informace, které potřebují ke správnému rozhodování o vlastním zdraví a životě“. Prostřednictvím špičkových odborníků hodnotí informace o medicíně v padesáti nejrozšířenějších amerických denících, ve velkých tiskových agenturách a ve zpravodajství televizních společností ABC, CBS a NBC.
Výsledky nejsou nijak povzbudivé. Závažné chyby a nepřesnosti se vyskytují až ve třech čtvrtinách všech zpráv. Jen necelá čtvrtina zpráv referuje o tom, jak je nový léčebný postup, test nebo samotný lék drahý. Velmi skoupé jsou zprávy na detailnější informace o přínosech léčby. Jen v každé třetí zprávě jsou uvedena i možná rizika. Velmi málo referují novináři o alternativách nového léčebného postupu, testu nebo léku. Zhruba v polovině zpráv není uvedeno, kdo výzkum financoval, a zda hrozí, že za výzkumem dokazujícím přínos určitého léku nestojí jeho výrobce.
Důvody podobných nepřesností jsou někdy vysvětlovány komplotem vědců s novináři. Žurnalista potřebuje svou senzaci a vědec získává dojem, že mu trocha slávy neuškodí. Lékaři a novináři však mají jasně vymezená pravidla profesionální etiky a to by mělo podobným excesům zabránit. Novináři se o to snaží. Pokud dostali od odborníků hodnocení svých článků a zpráv, stavěli se k němu v drtivé většině pozitivně. To platilo i v případech, kdy odborníci vytýkali novinářům závažné chyby.
Kde tedy dochází k tak masovému zkreslování skutečnosti? Ukazuje se, že se za většinou nepřesných či neúplných informací skrývá tlak, jenž vyvíjejí na novináře manažeři a vedoucích redaktoři. Ti nedopřávají řadovým žurnalistům dostatek času na to, aby se s problematikou důkladněji seznámili. Navíc dávají zprávám o vědě a medicíně jen malý prostor. Některá zpravodajství si zakládají na nabídce „minutek o medicíně“ nebo „krátkých zpráv z vědy“. Takové „stručné a přehledné“ informace dopadají při hodnocení bezkonkurenčně nejhůř. Novináři jsou nuceni je doslova chrlit. Přitom vynechávají ze práv tolik podstatného, že objektivní informování prakticky nepřipadá do úvahy.
„Když nemají sdělovací prostředky pro zpracování zprávy dost času a pro její zveřejnění dost místa, pak je lepší, když o ní vůbec neinformují. Neúplné zprávy vytržené z kontextu mohou u veřejnosti napáchat největší škody. Lidé mohou být oklamáni, vystrašeni. Pod vlivem takové zprávy se mohou rozhodnout pro naprosto chybný životní krok,“ konstatuje Schwitzer.
Pramen: PLoS Medicine
O (snad) neexistující koronavirové variantě Deltakron
Autor: Redakce (22.01.2022)
Doba izolace 5 dnů pozbývá s omikronem smysluplnost
Autor: Josef Pazdera (15.01.2022)
Od 400 lékařských postupů uplatňovaných v praxi by se mělo upustit, neúčinkují
Autor: Josef Pazdera (13.06.2019)
Víru akademické obce v citovanost, jako kriterium kvality, zpochybnila pomlčka
Autor: Josef Pazdera (01.06.2019)
Pokrivené základy kardiologickej vedy
Autor: Matej Čiernik (28.05.2019)
Diskuze:
péče v nemocnicích
saša,2008-06-20 20:28:28
Péče v nemocnicích je o tom, aby pacient vydržel dlouho, ale furt nemocnej! Léky jsou taky od toho, aby něco léčily a něco pokazily a na pokažený se dá zase jiný lék, který .. atd.dokola.
rozdíl je jinde
Medvědovič,2008-06-13 06:15:51
Než lék nebo léčebná metoda z lékařského výzkumu přejde do praxe, muí projít schválením ve kterém se mimo jiné zjištuje zda je výhodnější léčit, či vyléčit. Předatavte si jednoduchý fungující lék na chřipku, který by z trhu vyřadil všechny ostatní prostředky (nurofen, modafen.....). To výrobci léků nemohou připustit. Vzpomeň te si jaká byla diskuze kolem podvazování nádorů které mělo procentuálně vyžší úspěšnost (v přežití) než ostatní druhy léčby. Přesto bylo dáno do klatby, protože by zrujnovalo výrobce "léků" pro chemoterapii.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce