Vyvolávací cena se odhaduje na 100 000 až 180 000 dolarů. Kam až se vyšplhá, si netroufá ředitel společnosti Lou Hawthorne odhadnout. Záruku splnění objednávky má potenciálním zákazníkům zajistit osobní účast jihokorejského biologa Woo Suk Hwanga, který jako první na světě naklonoval psa a zároveň proslul vědeckým skandálem na poli výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk.
Klonování psa se vědcům dlouho nedařilo. K hlavním protagonistům „honu na psí klon“ patřil i Lou Hawthorne, když se pokoušel klonovat pro miliardáře Johna Sperlinga jeho fenku Missy. Sperlingův pes byl „voříšek“ s vydatnou příměsí krve kolie a huskyho a bylo jasné, že stejného psa už Sperling nikde nesežene. Hawthorne mu slíbil dokonalou Missyinu kopii. Nejprve se spojil s vědci z Texas A&M University vedenými Markem Westhusinem. Později založil s vydatnou Sperlingovou finanční pomocí vlastní biotechnologickou společnost Genetics Savings and Clone. Ani v té se ale nepodařilo Missy klonovat. Fenka uhynula v roce 2002. Její buňky připravené ke klonování zůstávaly v zamraženém stavu uložené do tekutého dusíku.
Firma Genetics Savings and Clone se dostala do fiannčích potíží a pokusila se udržet nad vodou klonováním koček. Zákazníci se ale dvakrát nehrnuli. Většinu odradila cena 50 000 dolarů za klon. Nepomohla ani „výprodejové“ zlevnění na 30 000 dolarů. Genetics Savings and Clone nakonec vyhlásila bankrot.
Hawthorne se průlomu přesto nakonec dočkal. Spojil se „padlým hrdinou“ Woo Suk Hwangem, který v roce 2005 úspěšně naklonoval afghánského chrta Snuppyho a vzápětí i několik korejských vlků. Poté, co byl Hwang pro podvody vyhozen ze Soulské národní university, odešel pracovat mimo jihokorejskou metropoli do nově založeného bioinženýrského výzkumného ústavu Sooam v Yonginu. S pomocí Hwanga a s nakoupenými patentovými právy na postup klonování, kterým přišla na svět ovce Dolly, chce Hawthorne rozjet klonovaní psí byznys ve velkém.
Mnozí vědci jsou k plánům firmy BioArts skeptičtí. Například přední americký biolog Rudolf Jaenisch z Massachusetts Institute of Technology je přesvědčen, že každý klon si nese v dědičné informaci celou řadu defektů a to účinnost postupu při tvorbě psích klonů výrazně sníží.
Video: První setkání s Mirou (Mira je klon fenky která uhynula v roce 1992). Hwang svojí klonovací techniku znovu vylepšil a dokázal, že umí.
Video s pohledem na vybavení laboratoří, narození klonu a představení týmu.
„Některé klony jsou perfektní a jiné ne,“ přiznává Lou Hawthorne a dodává, že tři kopie fenky Missy, které se podařilo získat Hwangovu týmu a kterým je od 3 do 6 mesíců, se těší velmi dobrému zdraví. Prvnímu klon kočky je v současnosti sedm let a i ten si vede velmi dobře. Kočka CC se stala matkou a nic jí nechybí. Hwang údajně postup pro klonování psů dalším výzkumem v Sooamu značně zefektivnil. Dnes se narodí štěně z každého čtvrtého embrya získaného klonováním a přeneseného k dalšímu vývoji náhradní psí mámě.
Velkou nevoli vzbudily aktivity společnosti BioArts u amerických ochránců zvířat. Ti se obávají, že klony psů budou defektní a zvířata budou zbytečně trpět.
Geneticky modifikované nízkoalergenní kočky
Autor: Jaroslav Petr (27.11.2024)
Zařídí nám digitální nesmrtelnost superinteligentní AI v Dysonově sféře?
Autor: Stanislav Mihulka (15.03.2021)
(Eko)logické zemědělství I
Autor: Jan Kašinský (21.03.2016)
Oživíme mamuta přepsáním genomu slona?
Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2015)
Mračna nad Haruko Obokataovou
Autor: Josef Pazdera (19.02.2014)
Diskuze:
to nechápu,
pes,2008-06-10 09:06:52
korejec s ostudou odešel z university, ale povedlo se mu klonovat psa nebo nepovedlo? za jaký podvod v oblasti klonování musel odejít?
Nemám co říct?
Karel Vostal,2008-06-09 22:12:59
Konstatování, že je to hnus, ti nestačí? Tak já to rozvedu. Jsem pro klonování s tím, že na tom budou dělat týmy vědců z různých zemí a různého zaměření, tyhle pokusy budou kontrolované a omezené zákonem. Samozřejmě, že se to nedá omezit napořád a vždycky se najde někdo, kdo to zneužije popř. využije pro svůj prospěch. Ale proč bych to měl podporovat? Oblbovat lidi tím, že budou mít doma navlas stejné zvíře (což samozřejmě není pravda) bez záruky toho, že takto "vyrobený" živočich bude naprosto zdravý (protože klonování je pořád ještě v začátcích), tomu prostě říkám hnus.
Rodiče také nemají záruku,
RomanK,2008-06-10 09:59:50
že dítě co se jim narodí bude naprosto zdravé. A to se tu početí už nějaký ten milón let provozuje.
Je to taky pro vás hnus?
Souhlasím s Karlem.
XXXL,2008-06-15 09:58:18
Je to hnus a demagogie, když chce po někom, kdo klonuje pejsky na kšeft, aby dával záruku naprostého zdraví. Přičemž tuto záruku nedokážou dát rodiče ani svým vlastním dětem.
Bůh stvořil muže a ženu, ale zapomněl si to dát patentovat, pročež každý lepší hlupák může učinit totéž!
Karle
Jitka Novotná,2008-06-15 15:40:54
Nerozumím tomu, že v týmech by měli být vědci různého zaměření, to jako myslíte homosexuálové a heterosexuálové?
A proč si myslíte, že by to tak mělo být? Nějak mi uniká co by to mohlo pro klonování přinést.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce