Atrazin je druhým nejpoužívanějším prostředkem na likvidaci plevelů ve Spojených státech. Stříkají se s ním kukuřičná a čiroková pole napříč Středozápadem. Používá se v městských parcích i předměstských zahradách. V Evropě byl Atrazin zakázán, poté co vzrostlo podezření na jeho souvislost s endokrinními poruchami u ryb a obojživelníků.
Při pokusech na buněčných kulturách s lidskými buňkami vědci zjistili, že atrazin zvyšuje aktivitu jednoho z genů spojeného s abnormání porodní hmotností. Atrazin se také zaměřuje ještě na jiný gen, který je aktivní v buňkách dělohy u žen, jež jsou neplodné a u nichž nebyla zjištěna žádná příčina neschopnosti mít potomka.
V souběžných studiích prováděných na daniu pruhovaném (Danio rerio), oblíbeném pokusném organismu používaném u vývojových studií, se zjistilo, že atrazin způsobuje „feminizaci“ populace. Stoupá podíl jikrnaček (samičí pohlaví). Stačí k tomu koncentrace atrazinu, která běžně odtéká z polí využívaných k zemědělské produkci. Podíl rybích samiček je v takové vodě dvojnásobný.
„Dania jsou velmi citlivá k narušení endokrinního systému a jsou tedy jakýmisi indikátory nebezpečných chemikálií. Podle jejich reakcí se ale také dá usuzovat na nebezpečí vzniku vývojových vad u lidí“ řekla Holly Ingrahamová, hlavní autorka studie a profesorka buněčné a molekulární farmakologie na UCSF. „Geny, na které atrazin působí, patří k důležitým genům zajišťujícím přirozenou reprodukci. Tyto geny jsou detekovány ve tkáních produkujících steroidní hormony. Pokusy na rybách svědčí o tom, že při zvažování nepříznivých účinků atrazinu musíme mít na mysli dlouhodobé hledisko.“
Ingrahamová má v úmyslu zjistit, jak atrazin na buňky endokrinního systému lidí a dalších savců působí a proč jsou buňky na tuto látku tak citlivé. V této souvislosti je dobré zmínit i bisfenol A, složku mnoha výrobků z tvrdých plastů. I tato látka způsobuje endokrinní poruchy.
V dubnu letošního roku ohlásila Kanada, že se rozhodla zakázat prodej spotřebního zboží obsahujícího bisfenol A.
Výzkumníci z UCSF vystavili pohlavně nezralé jedince dania pruhovaného atrazinu a dalším chemikáliím. Zjistili, že stačí rybky dát do vody spláchnuté z plochy ošetřované atrazinem a pouhých 48 hodin v takovém prostředí stačí k tomu, aby se z nich vyvinulo dvakrát více samiček
Při testech se zjistilo, že atrazin přednostně aktivuje celou skupinu receptorů nacházejících se v buněčném jádře. Včetně dvou receptorů známých jako SF-1 a LRH-1. SF-1, jež regulují produkci enzymů zapojených do syntézy steroidů v těle a ovlivňují produkci endokrinních tkání. Jeden z takto ovlivněných enzymů, známý jako aromatáza, hraje roli v určení toho, zda nižší obratlovci, jako třeba ryby, budou samečky nebo samičkami. Aromatáza je proto také známá jako „feminizující enzym“.
Při studiu vlivu atrazinu na lidské placentární buňky pěstované v kultuře vědci zjistili, že již 24hodinová expozice atrazinu aktivuje i lidskou skupinu genů zapojených do hormonální signalizace a syntézy steroidů.
Z toho vyplývá, že buňky mající vztah k endokrinní soustavě, se schopností tvorby steroidů, se zdají být mimořádně citlivé a to bez ohledu na to, zda se jedná o rybu, nebo člověka.
Zdroj: University of California - San Francisco.
Diskuze:
Neni atrazin nahodou v EU uz zakazan?
sasuala,2008-05-13 21:33:39
Neni atrazin nahodou v EU uz zakazan?
Disrupt.
Axe,2008-05-12 21:55:53
Zeazin není jedinej endokrinní disruptor, co se na pole stříká. :o)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce