Už během čtení genomu člověka vědci vyčlenili část peněz na louskání tvrdých etických oříšků, jež jdou ruku v ruce s poznáváním lidské DNA. Nestačilo to. Mnohé problémy zůstaly nevyřešeny. O existenci jiných jsme ještě před pár roky neměli ani tušení.
Tým amerických vědců vedený Maren Scheunerovou nedávno analyzoval v prestižním lékařské časopise Journal of American Medical Association současný stav a došel k závěru, že nemáme k dispozici data, která by dokládala, co pacient získá genetickým testem na choroby určené větším počtem genů i faktory vnějšího prostředí. Jak se zlepší prevence onemocnění? A nakolik přispějí výsledky testů k účinnější léčbě chorob nebo k prodloužení života? To nevíme! Přesto se najdou filutové, kteří se nás snaží přesvědčit o opaku. Na počátku se jejich argumentace přísně drží vědy. O tom, zda nás postihne mozková cévní příhoda, rakovina nebo cukrovka rozhoduje gordický uzel různých vlivů. Kromě genů tu působí i výživa a životní styl. Kuřák riskuje nádorové onemocnění s mnohem větší pravděpodobností než nekuřák. Sklon k obezitě je do značné míry důsledkem našich dědičných dispozic. Přesto nejsme vydáni „obézním genům“ napospas. Zdravý a střídmý jídelníček spolu s aktivním pohybem dokážou divy.
Až potud je vše v pořádku. Průkopníci nového oboru, kterému se dostalo označení nutrigenetika, pokračují dál s tím, že bychom mohli pravděpodobnost nástupu mnoha chorob výrazně snížit, kdybychom znali svá zděděná zdravotní rizika a včas zahájili účinnou prevencí, například začali jíst víc zeleniny a pustili se do sportování.
Ve Spojených státech působí hned několik firem, jež se na tenkém ledě nutrigenetiky cítí jako ryba ve vodě. Provádějí zájemcům genetické testy a podle výsledků pak nabízejí speciální potravinové doplňky a návody pro změnu životního stylu šité zákazníkovi „na míru“. Zákazníci by tak měli být chráněni před geneticky podmíněným rizikem osteoporózy, kardiovaskulárních chorob, cukrovky a dalších závažných onemocnění.
Nedávná prověrka činnosti amerických nutrigenetických firem však ukázala, že v oboru je mnoho šarlatánství a jen málo skutečné vědy. Vychvalované „speciální potravinové doplňky“ nejsou obvykle nic jiného než zcela běžné multivitamínové preparáty. Změny životního stylu, jež nutrigenetici zákazníkům ordinují, jsou často zcela zavádějící a v někdy může být jejich dodržování i zdraví škodlivé.
Přímo děsivě dopadla prověrka genetických testů. Kontroloři vystupovali v roli čtrnácti různých osob, ale ve skutečnosti poskytli firmám k rozboru DNA jen dvou lidí. Jeden vzorek dědičné informace patřil padesátiletému muži, druhý devítiměsíčnímu děvčátku. Výsledky byly tristní. Firmy běžně vyvozovaly z analýz jedné a téže DNA různé a často zcela protichůdné závěry. Šéf kontrolní skupiny Thomas Hamilton tvrdí, že nutrigenetické verdikty nejsou ničím jiným než „genetickými horoskopy“.
Pořad Vstupte! s tématikou etických aspektů genetického testování se vysílá v premiéře 2. května 2008 v 11.00 hodin na Českém rozhlasu Leonardo
Tuto stanici si můžete po volbě vámi preferovaného formátu pustit na stránkách rozhlasu. A nebo si ji můžete poslechnout přes set top box.
Kdykoli později si můžete (nejen tento) pořad najít a poslechnout nebo stáhnout ve formátu MP3 z archivu
Záznam a kompletní text pořadu je k dispozici na Oslu v rubrice Audio.
Diskuze: