Předběhly nás opice?  
Před útočícími komáry se lze chránit. Například tak, že rozdráždíte stonožky...

 „V používání repelentu jsme sto let za opicemi“.
Tvrdí to Paul Weldon ze Smithsonian Institution ve Front Royal ve státě Virginia. A nutno dodat, že k tomu má pádný důvod. Při pozorování jihoamerické malpy kapucínské si všiml, že v době vlhkého počasí, kdy nás všechny sužuje bodavý hmyz, malpy vyhledávají stonožky. Jakmile je objeví, nejdříve je provokují  údery rukou, potom je v ruce rozdrtí a potírají si jimi hlavu ruce, tělo. Weldon bližším zkoumáním zjistil, že stonožky, kterými se opice potírají, vylučují sloučeniny benzoquinony (v češtině benzochinony). Je to jejich ochrana před predátory. Nejvíce této jedovaté látky stonožky vylučují při podráždění. Zmíněná chemikálie nejen, že účinně odpuzuje ptáky a hlodavce, ale je nepříjemná i pro hmyz.
Weldon při dalším pozorováním zjistil, že ploskonosé opice malpy se v tlupě o tyto stonožky dělí. Prostě když se jedna natře, předá stonožky přesněji to co z nich zbylo, své kolegyni.
Neméně zajímavým je zjištění, že pokud je suché počasí a hmyz tolik neobtěžuje, zvířata rituál potírání se „stonožkovým repelentem“ nepraktikují. Je to jakoby si uvědomovaly, že by bylo pošetilé vystavovat se riziku plynoucího z kontaktu s toxicitou a karcinogenicitou benzochinonů i v době, kdy to není nezbytně nutné.  Odborník žasne a laik se diví, jak umně zvířata dovedou využívat přírodu ku svému prospěchu.
Tento poznatek také mnohé poodhaluje z chování opic v zajetí. Dáte-li opici navoněný ubrousek, začne si jím po čase potírat hlavu. Často takové scény můžeme vidět při různých scénkách s opicemi, například v cirkusech. Dosud jsme si takové počínání vysvětlovali jako napodobované chování nás lidí a vzbuzovalo v nás úsměv. Podobně se ale chovají i opice, které to nikdo neučil a které neměly možnost toto chování od nikoho odkoukat. Z toho lze usoudit, že se jedná o konání, které pramení ze zkušeností mající původ v dávné historii a které se předává z generace na generaci prostřednictvím genů.


 Ploskonosá opice malpa kapucínská




PS: Možná budeme překvapeni až vědci zjistí co si zvířata myslí, když nás pozorují jak se za dne, kdy je nebe bez mráčku, potíráme navoněným ubrouskem.

Datum: 03.07.2003
Tisk článku


Diskuze:

Repelentni ucinky benzochinonu

kor,2007-08-27 17:29:48

Ale asi jsou repelentni ucinky benzochinonu pomerne male ve srovnani se standardnimi repelenty jako je N,N-diethyl-m-toluamid nebo picaridin nebo pomerne malo ucinne prirodni oleje. Fakt je, ze se benzochinony vubec jako repelent nepouzivaji. Kazdopadne to, ze nas opice predbehly je dost znacna nadsazka. Predtim nez lide zacali pouzivat synteticke repelenty, tak se pouzivala cela rada prirodnich latek proti hmyzu, ktere byly urcite mene ucinne nez dnesni repelenty, ale asi srovnatelne s rozdrcenymi stonozkami.

Odpovědět

Opice

Josef Pazdera,2003-07-04 09:17:08

Děkuji paní J. Slabochové za pomoc při správném zařazení Malp, které správně hierarchicky náleží do opic ploskonosých.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz