Podle současně převažující teorie Měsíc vznikl před 4,5 miliardami let, když do Země narazil objekt zhruba o velikosti Marsu (poloviční než Země). „Mrak“ trosek vytvořený po srážce se zformoval do skalnaté koule. Za důkaz, že náš Měsíc vznikl z vnějších vrstev Země, se považuje to, že Měsíc téměř neobsahuje železo.
O jedné teorii vzniku Měsíce již Osel nedávno psal v článku „Měsíc je mnohem starší než Země“
A kdy Měsíc vznikl? Muselo to být až v době, kdy již většina železa byla soustředěna v zemském jádře. Robin Canup (Southwest Research Institute, Boulder, Colorado) se snažila zjistit, jestli tato srážka ovlivnila rotaci Země – tedy to, co předchozí modely vzniku Měsíce nevzaly v úvahu.
Animace: Vznik Měsíce. Kredit: University of Arizona
Canupová sestavila počítačový model, v němž použila až 120 000 kusů virtuálních balvanů k tomu, aby simulovala dvě srážející se tělesa. Její model ukázal, že rotace Země před srážkou se pravděpodobně velmi lišila od té dnešní (Ikarus, DOI: 10.1016/j.icarus.2008.03.011).
Zemská osa měla daleko menší sklon (dnes 23,5°) a planeta se otáčela mnohem rychleji – den trval jen 4 hodiny. Model také ukázal, že směr rotace Země před srážkou mohl být opačný (retrográdní).
Pokud Země dříve takto rychle rotovala, mohlo být uvolněno dost materiálu, aby mohl vzniknout Měsíc současné velikosti. Podle Canupové by dnes při podobné srážce těleso jako Měsíc již nevzniklo.
Zdroj: NewScientistSpace
Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce jsou už na Zemi
Autor: Vladimír Wagner (02.07.2024)
Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce – Čchang-e 6 přistála
Autor: Vladimír Wagner (02.06.2024)
Pěkný úlovek: Vědci vystopovali první superzemi ve vázané rotaci
Autor: Stanislav Mihulka (05.04.2024)
Měsíc by se mohl stát gigantickým detektorem gravitačních vln
Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2024)
Nový soukromý modul dosedl na povrch Měsíce
Autor: Vladimír Wagner (23.02.2024)
Diskuze: