Na zvýšené riziko dýchacích problémů u malých dětí poukazuje nová studie, která používá data z norské Mother and Child Study (MoBa) na Norwegian Institute of Public Health (NIPH).
K výsledkům přispělo sledování třiceti tisíc účastníků studie MoBa. Přičemž přibližně 25 procent dětí zahrnutých v této studii se účastnilo, i u nás populárního, plavání miminek ve věku 0 až 6 měsíců.
U většiny dětí, které se plavání novorozenců účastnily, nebyl prokázán zvýšený výskyt infekcí dolních cest dýchacích, zánětu středního ucha nebo dušnosti. Následně se u dětí ve věku mezi 6 až 18 měsíci vyskytla infekce dolních cest dýchacích u 13 procent a zánět středního ucha u 30 procent, největší byl podíl dětí, u kterých se projevila dušnost, a to 40 procent.
Mezi dětmi, jejichž matky mají astma nebo alergii jich bylo 44 procent s dušností, aniž by chodily na kojenecké plavání. Tento počet byl porovnán se 47 procenty dětí alergických a astmatických matek, které se kojeneckého plavání účastnily, a vyskytla se u nich dušnost. „Rozdíl to není velký, ale naznačuje tendenci k respiračním problémům,“ říká Wenche Nystad autorka studie a ředitelka oddělení epidemiologie na NIPH.
„O spojitost mezi respiratorními problémy a plaváním novorozenců se zajímali dětští lékaři, kteří se ptali, zda děti se zvýšeným rizikem astmatu, které se účastnily plavání novorozenců, měly vyšší tendenci k rozvoji nemocí dýchací soustavy. Dřívější studie naznačovaly, že tato spojitost existuje, ale výsledky byly nejisté. Proto chceme uskutečnit důkladnější studie,“ říká Nystadová a dodává: „Pokud jsou matka i miminko zdravé, tak zvýšené riziko zánětu středního ucha ani dýchacích problémů při účasti na plavání dětí do šesti měsíců věku nehrozí.“
Zdroj: Norwegian Institute of Public Health.
Diskuze:
Statisticka chyba
zajicek8,2008-04-23 15:00:52
Nejsou nahodou ty 3% rozdilu v ramci statisticke chyby. Jeste bychom potrebovali vedet, jak byly oba porovnavane soubory sestaveny. Kolik % v nich predstavovaly matky s jednim i druhym typem problemu, a co otec a sourozenci?
chlor
Medvědovič,2008-04-22 18:40:47
Jde o chlor ve vzduchu ne ve vodě, Jak správně píše Ford studie popisovala tyto problémy u dětí které mají v domě bazén.
Chtělo by to srovnání v přímořské populaci, kde děti plavou odmala v mořské vodě. Nebo vodu v bazenech místo chlorování jodovat. (tuhle myšlenku si dám patentovat)
Roli by mohl hrát i výběrový efekt
Jan Šimůnek,2008-04-21 16:37:41
Pokud mají rodiče nemocné starší dítě (nebo mají sami zdravotní potíže), mohou být více zainteresováni s tím mladším "dělat něco pro zdraví". A vzhledem k podílu dědičnosti na řadě poruch imunity, alergií atd. ...
Teda ta doktorka je hezká,
Dwarf,2008-04-21 13:31:11
že jsem chvíli myslel, že je to Martin Navrátil. :o)
re: Chlor
Dr Meduza,2008-04-21 12:36:30
K tomu chloru vs deti
nevim jak kde se to praktikuje, ale pro tydle maly deti bejva oddelenej bazen a je v nem mnohem min chlorovana voda nez v beznym bazenu, ikdyz asi hodne zalezi jak kde
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce