Autor studie docent Dan Cristol z Department of Biology na College William and Mary řekl, že jeho práce má široké důsledky v mezinárodním životním prostředí. Rtuť je jednou z celosvětově nejobtížnějších škodlivých látek, a to zejména ve vodě. Na řece South River, což je hlavní přítok virginské Shenandoah River, byla léta kontrolována konzumace ryb, stejně jako je tomu na zhruba dalších třech tisících rybářských revírů ve Spojených státech.
Dokument poukazuje na vysokou koncentraci rtuti v tělech ptáků hledajících potravu nedaleko, ale ne přímo z řeky South River. Cristol a jeho kolegové identifikovali zdroj tohoto znečištění – jsou jím rtutí „nadívaní“ pavouci, kteří jsou těmito ptáky konzumováni. Science se tak stává jedním z prvních, pokud ne úplně prvním zdrojem, ve kterém je prezentována vědecká práce o proniknutí rtuti ze zamořeného vodního toku do čistě suchozemského ekosystému.
Cristol a jeho spolupracovníci, studenti na College of William and Mary, zkoumali poslední tři roky působení rtuti na ptáky podél South River. Vody této řeky byly znečištěny průmyslovým síranem rtuťnatým z let 1930 až 1950. Vysvětloval, že rtuť vstupuje do potravního řetězce prostřednictvím procesu nazvaného metylace, při kterém baktérie přeměňují rtuť na účinnější formu. Metylovaná rtuť postupuje nahoru potravním řetězcem, stává se koncetrovanější v tělech větších živočichů prostřednictvím biologického zkoncentrovávání, tzv. biomagnifikace.
Biomagnifikace rtuti v rybách, rybožravých ptácích a dalších zvířatech spojených s řekou přímo byla dost podrobně prostudována, zatímco vlivu na zvířata žijící v blízkosti řeky, ale bez přímého spojení s vodním ekosystémem, byla věnována jen malá pozornost. Tak vědci začali studovat potravu, kterou přinášeli pěvci svým mláďatům.
„Ptáci spořádají mnoho pavouků. Pavouci jsou malinkatí predátoři hmyzího světa a tak akumulují ve svých tělech mnoho znečišťujících látek z prostředí. Pavoučí těla obsahují mnoho rtuti a tak se dostává do žaludku těchto zpěvných ptáků,“ řekl Cristol. „Otázkou zůstává: Jak se rtuť dostala do těchto pavouků?“
Cristolova skupina chce pokračovat v těchto studiích vlivu rtuti na zpěvné ptáky v Shenandoah Valley, včetně testování vlivu znečišťujících látek na reprodukci a délku života ptáků.
Shrnutí výsledků jejich práce vychází v dubnovém čísle časopisu Science.
Zdroj: The College of William & Mary.
Diskuze: