Za použití dat získaných při mapování jižního pólu měsíce vytvořili počítačoví mágové NASA animaci, která má připomínat let přistávacího modulu nad povrchem Měsíce.
Fotografie o vysokém rozlišení, které sloužily jako podklad pro animaci jsou z míst, jež se zvažovaly jako místo přistání pro budoucí lidskou měsíční misi.
Data pro tvorbu animace NASA získala z radaru, jež je postavena v poušti Mojave a jehož anténa je velká jako tři čtvrtiny fotbalového hřiště.
Zařízení pořídilo radarové mapy, které rozlišují objekty velikosti rodinného domu. Získané poznatky, nebudou pro budoucí posádku lunárního modulu zrovna moc příjemným zjištěním. Ukazuje se totiž, že jižní pól Měsíce je mnohem hrbolatější, než se soudilo.
Doug Cooke, náměstek pro výzkum v NASA tento nový poznatek komentoval slovy: „Alespoň víme, že v oblasti jižního pólu jsou hory vysoké jako Mt. McKinley a krátery hlubší než Grand Canyon...“
Oblast Shackeltonova kráteru je jako zajímavé místo k přistání zvažováno z několika důvodů. Dno kráteru je trvale ve stínu a prolétající sondy nad touto oblastí zaznamenaly přítomnost vodíku, což se vysvětluje možnou přítomností vody ve formě ledu (původem z komety). Výhody z toho plynoucí pro případnou trvalou základnu jsou nesporné. Ve hře jsou dokonce zájmy astronomů, kteří by zde rádi viděli infračervený dalekohled (kráter je téměř v ose ekliptiky). Toto místo má výhodu i v malém kolísání teplot (poblíž rovníku se materiály musejí potýkat s extrémy okolo +100°C ve dne a -150°C v noci). Okraje kráteru jsou prakticky trvale osvětlené (80-90%) a to z nich činí místo vhodné pro umístění solárních panelů. Něco přes sto kilometrů odtud je Malapert Mountain, což je místo trvale viditelné ze Země. Dno Shackeltonova kráteru má v průměru zhruba dvacet kilometrů. Zda nyní tato varianta jako možné místo přistání definitivně padla, je hovořit předčasné.
Spustit animaci
Prameny: NASA, Brightcove, Pop.Sci.
Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce jsou už na Zemi
Autor: Vladimír Wagner (02.07.2024)
Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce – Čchang-e 6 přistála
Autor: Vladimír Wagner (02.06.2024)
Pěkný úlovek: Vědci vystopovali první superzemi ve vázané rotaci
Autor: Stanislav Mihulka (05.04.2024)
Měsíc by se mohl stát gigantickým detektorem gravitačních vln
Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2024)
Nový soukromý modul dosedl na povrch Měsíce
Autor: Vladimír Wagner (23.02.2024)
Diskuze: