Budou se ženy proti AIDS chránit gelem?  
Nejen kondom může chránit proti přenosu HIV, ale i vaginální mikrobicid s obsahem antiretrovirálního (ARV) léku používaného při léčbě HIV pozitivních osob, je podle výsledků klinických testů bezpečný pro sexuálně aktivní HIV-negativní ženy při každodenním i dlouhodobém použití.


 

 

 

 

Sharon Hillier: „Ženy jsou rozhodně ochotné používat gel k ochraně proti sexuálnímu přenosu HIV. To je velmi povzbudivé.“

S tímto závěrem přišli výzkumníci na mezinárodní setkání Microbicides 2008, které se konalo 24.-26. února v hotelu Ashok v New Delhi.

Podle údajů Společného programu OSN pro AIDS (UNAIDS) představují ženy téměř polovinu (46 procent) ze 33,2 miliónů lidí žijících s HIV/AIDS, ale přitom jsou ve srovnání s muži více než dvakrát častěji nakaženy virem HIV při běžném pohlavním styku, a to je způsobeno hlavně  biologickými a kulturními faktory. V Indii a některých dalších částech světa je mnoho žen vystavených riziku nákazy, ačkoliv jsou vdané nebo mají stálého partnera. I když správné a důsledné použití kondomů poskytuje spolehlivou ochranu proti infekci virem HIV, ženy často nedokáží přesvědčit své partnery k jejich používání.

 

Mikrobicidy jsou přípravky navržené k prevenci sexuálního přenosu viru HIV, které se aplikují lokálně – do pochvy nebo konečníku. Novinkou je tenofovirový gel patřící do skupiny právě testovaných mikrobicidů, které se odlišují od dřívějších přípravků svým specifickým účinkem proti viru HIV. Tenofovirový gel má také dlouhodobější účinek, a proto jeho použití nemusí být nezbytné před každým sexuálním stykem, což pro některé ženy není vždy praktické a vhodné.


V tabletové formě je tenofovir hlavní součástí jednoho z nejrozšířeněji používaných systémů léčby infekce virem HIV. Aktivní složka tenofovirového gelu patří do skupiny antiretrovirálních léků, souhrnně nazývaných nukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy, jež působí proti viru HIV zasažením klíčového enzymu, který virus potřebuje k pomnožení  před obsazením hostitelské buňky. Lokální gelová forma tenofoviru ale nebyla vyvinuta k léčbě HIV, nýbrž jako prevence proti sexuálnímu přenosu viru HIV. Orální i lokální verze léku byly vyvinuty společností Gilead Sciences.

 

 
Tenofovir je látka která blokuje enzym zvaný reverzní transkriptáza. Tenofovir je účinná látka léků založených na principu takzvaných antimetabolitů, které v buňce brání tvorbě virů. (zde je ve formě tenfovir disoproxil fumarátu).

Organizace výzkumu
V rámci projektu HPTN 059 bylo sledováno 200 sexuálně aktivních HIV-negativních žen: 52 bylo vybráno na University of Alabama v Birminghamu (UAB), 48 v Bronx-Lebanon Hospital Center a 100 žen se do studie zapojilo na National AIDS Research Institute v Pune v Indii. V indické části byly až na jednu všechny vdané v porovnání s 28 procenty žen na dvou místech v USA.

 

Při zařazení do testu byly ženy náhodně rozděleny do čtyř skupin: s každodenní aplikací tenofovirového gelu, s aplikací tenofovirového gelu do dvou hodin před sexem, s každodenním použitím placebo gelu a s placebo gelem použitým před sexem. Protože tenofovirový i placebo gel vypadají naprosto stejně ani lékaři ani účastníci nevěděli, kdo jaký gel během celého šestiměsíčního testovacího období používá.

 

Tenofovir v tabletách zpomaluje postup nemoci u nakažených AIDS

Ve Fázi II této studie chtěli výzkumníci zjistit, zda je tenofovir bezpečný pro každodenní použití po dobu šesti měsíců, porovnat jeho účinek s  použitím „pouze“ před každým sexuálním stykem a také zda jsou ženy schopné dodržovat stanovený režim.
Ženy byly vyšetřovány v prvním, třetím a šestém měsíci testu. Pro celé období studie obdržely účastnice zdarma kondomy a rady pro omezení rizika nákazy HIV, stejně jako při rutinních testech a léčbě sexuálně přenosných infekcí.

 

Vyhodnocení testu
Studie nezjistila rozdíly při jaterních, krevních a ledvinových testech mezi skupinami žen používajících buď tenofovirový gel nebo placebo gel, ani rozdíly v dalších bezpečnostních opatřeních mezi skupinami s každodenním použitím a použitím před sexem. Vědci rovněž nezjistili statistický rozdíl ve vývoji genitálního syndromu, např. svědění nebo pálení, který je považovaný za častý vedlejší účinek. Jedna žena otěhotněla a přestala gel používat. Žádná z testovaných žen se během studie nenakazila virem HIV.

 

 
Tvůrce účinné látky tenfovir. Prof. Antoním Holý z Ústavu organickéchemie a biochemie AVČR.

Dodržování stanovené aplikace bylo u všech skupin podobné. Podle vyhodnocení osobních dotazníků, 80 procent žen instruovaných k použití gelu do dvou hodin před sexem uvedlo, že dodrželo požadovaný postup. Ve skupině žen používajících gel denně, v průměru 83 procent žen nahlásilo použití gelu v posledním týdnu. Dva nejčastější důvody pro nepoužití gelu byla mestruace (41 procent) a zapomnětlivost (23 procent).
Z celkového počtu žen jich 41 procent uvedlo, že je nic vysloveně neodrazovalo od použití gelu a pro 39 procent bylo použití gelu snadné. Z ostatních vlastností gelu označily ženy nejčastěji: možnost ochrany proti infekci virem HIV (19 %), vůni a vzhled (14 %) a zpříjemnění sexu (12 %). Třiceti dvěma procentům žen vadila jeho „mazlavost“, ale žádná z žen neuvedla, že by kvůli gelu byl sex méně příjemný.

 

„Zjistili jsme, že denní použití je nejenom bezpečné, ale i proveditelné. Věříme, že denní použití může zajistit optimální ochranu proti viru HIV u žen, které nemohou vždy určit, kdy budou mít sexuální styk. Podle toho co jsme zjistili, můžeme pokračovat s větší jistotou na cestě k zodpovězení otázky, zda tenofovirový a další gely s HIV-specifickými komponenty budou schopny ochránit ženy před sexuálním přenosem viru HIV, když ostatní postupy nelze použít. Je to kritický okamžik pro všechny z nás, co se zabýváme prevencí HIV a opravdu si myslím, že jsme právě „zahnuli za roh poznání“,“říká profesorka Sharon L. Hillier, Ph. D., ředitelka výzkumu infekčních reprodukčních chorob na oddělení porodnictví, gynekologie a reprodukce na University of Pittsburgh School of Medicine, která vedla tento projekt.

 

Důležité bylo, že na dotaz, zda by zúčastněné ženy gel používaly při prokázání jeho preventivních účinků proti infekci virem HIV, odpovědělo ano 90 procent žen, které používaly gel před sexem a 96 procent žen používajících jej denně. 
 

 

Aplikátor s gelem. Gel obsahující 1% tenofoviru by měl ženy ochránit před infekcí AIDS.

Závěry vyplývající z tohoto projektu jsou významnou podporou při snaze o prevenci HIV zaměřené na další generaci mikrobicidů, které by mohly ještě více přispět k omezení počtu nakažených žen.

V rámci HPTN 059 se také hodnotilo jak jsou aktivní látky gelu absorbovány z pochvy do poševní tkáně a krve, sledovány vlivy dlouhodobého užívání na poševní mikrofloru, zda by se aktivita určitých molekul imunitního systému, nazývaných cytokininy, mohla hodit k  odhadu nebo označení bezpečnosti mikrobicidů. Výsledky tohoto hodnocení zatím nejsou dostupné.

 

Co bude dál?
MTN zahájí další sérii pokusů, které budou dále hodnotit bezpečnost tenofovirového gelu stejně jako jeho účinnost při prevenci HIV. Výzkumníci budou brzy shánět účastníky do pokusu MTN-002, který bude prvním pokusem použití mikrobicidu u těhotných žen, který by měl zjistit rozsah absorpce léčiva během těhotenství a jakou měrou může být aktivní složka tenofovirového gelu přenesena do plodu. Další pokus, MTN-001 bude prvním přímým porovnáním orálního a vaginálního tenofovirového přípravku pro objevení rozdílů v absorpci léčiva (systémové x lokální), dodržování a přijatelnost jednotlivých postupů odděleně a v kombinaci.
A na závěr je tu ještě zmínka o studii VOICE (Vaginal and Oral Interventions to Control the Epidemic), jež bude poprvé testovat účinnost mikrobicidu používaného každý den místo použití v době před pohlavním stykem. Kromě toho VOICE bude jediným pokusem hodnotícím dva slibné postupy prevence infekce virem HIV ve stejné studii: tenofovirový gel a pre-expoziční profylaxe (PrEP), která zahrnuje denní použití orálních antiretrovirotik.
V současnosti je tenofovirový gel testován v projektu Fáze IIb, který vede Centre for the AIDS Programme of Research in South Africa (CAPRISA) v Durbanu. Projekt známý jako CAPRISA 004 testuje 980 žen. Na rozdíl od VOICE, výzkumníci hodnotí vliv dávkování v čase kolem pohlavního styku.

Další mikrobicidní prostředky byly nebo jsou v současnosti podrobovány klinickým testům, nicméně žádný ještě nebyl schválený k běžnému použití, a proto ještě nejsou dostupné.


Zdroj: Microbicide Trials Network

 

Datum: 27.02.2008 21:50
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz