Akupunktura je jednou z nejstarších léčebných metod na světě – v Číně a dalších asijských zemích je praktikována již tisíce let. Je jednou ze součástí tradiční čínské medicíny, která klade důraz na vytváření harmonie ve fungování jednotlivých orgánů lidského těla a jejím úkolem má být obnovení a udržení rovnováhy v těle prostřednictvím stimulace jednotlivých specifických bodů na těle pomocí speciálních jehliček.
Eric Manheimer z University of Maryland School of Medicine"s Center for Integrative Medicine a jeho kolegové se rozhodli využít skutečnosti, že akupunktura je už po staletí v Číně využívána, krom spousty jiných věcí, i k nápravě funkcí ženského reprodukčního systému a přišli s nápadem zjistit jestli má akupunktura nějaký vliv reprodukční proces i při použití umělého oplození „in vitro“ (in vitro fertility - IVF).
Odhaduje se, že asi 10 až 15 procent párů, které mají problémy s početím potomka, se rozhodne vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit léčbu pomocí oplodnění vajíček mimo těla ženy, tedy umělé oplodnění in vitro (IVF). Tento „laboratorní“ způsob spojení pohlavních buněk je poměrně náročný a složitý proces, který zahrnuje vlastní získání vajíček, jejich oplození, tak říkajíc „ve zkumavce“, a přenos embrya v určitém stadiu vývoje zpět do dělohy.
Už z tohoto jednoduchého popisu vyplývá, že je to proces nejenom drahý a časově náročný, ale také velmi stresující a navíc není stoprocentně úspěšný. Proto by nalezení jakéhokoliv postupu, který by mohl znamenat zvýšení úspěšnosti IVF, bylo velmi přínosné a vítané nejen pro pacientky, které se k IVF odhodlaly, ale i pro všechen personál zajišťující celý složitý proces.
S touto myšlenkou začal tým recenzentů podrobně analyzovat výsledky sedmi klinických testů využití akupunktury u žen podstupujících IVF. Cílem bylo zjistit, zda došlo ke zlepšení procenta otěhotnění při využití akupunktury. Do studie byla zahrnuta data o více než 1366 ženách a porovnávaly se výsledky třech skupin pacientek – jedné byla provedena akupunktura v den přenesení embrya, u druhé byla akupunktura pouze předstírána a třetí nebyla aplikována jakákoliv přídavná léčba.
Vyhodnocení výsledků těchto sedmi klinických testů naznačuje, že akupunktura skutečně může zlepšit procento otěhotnění po IVF. Podle výzkumníků je ze získaných výsledků patrné, že pokud se provede akupunkturní ošetření u deseti žen podstupujících IVF, dá se získat navíc jedno těhotenství. Výsledky této studie tedy potvrdily počáteční předpoklad a poukázaly nejen na možnou doplňkovou léčbu, která by mohla zlepšit úspěšnost IVF, ale také potřebu provedení dalších klinických testů, které by tato zjištění potvrdily a zpřesnily.
Spoustě žen v péči našich odborníků na řízenou reprodukci by určitě udělalo velikou radost, kdyby akupunktura pomáhající k vyšší úspěšnosti IVF brzy byla běžnou součástí léčení neplodnosti i na českých pracovištích.
Zdroje:
NIH/National Center For Complementary And Alternative Medicine
University of Maryland
BMJ
Buněčný atlas žloutkového váčku
Autor: Jan Nevoral (31.01.2024)
Ovce preferují styk s méně dominantními berany
Autor: Josef Pazdera (08.04.2021)
Vadné mitochondrie v embryu zvyšují riziko potratu
Autor: Jan Nevoral (07.08.2020)
Staletý předpoklad o pohybu spermií zpochybněn
Autor: Josef Pazdera (02.08.2020)
Lidská vajíčka mají také "svou hlavu"
Autor: Josef Pazdera (14.06.2020)
Diskuze: