Vedoucí výzkumného týmu je Naomi McClure-Griffiths z Australské vládní agentury pro vědu a výzkum CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). Snímek „kosmického prstu“ získali pomocí australských radioteleskopů Parkes a Narrabri (Australia Telescope National Facility).
„Myslíme si, že hlavní rameno (Leading Arm) je výsledkem slapového jevu, při němž byl plyn vytažen ven z Magellanových mračen gravitací Mléčné dráhy,“ řekla McClure-Griffiths.
Místo průniku „prstu“ do naší Galaxie může poskytnout důležitý klíč k zjištění osudu malých galaxií, z nichž tento plyn proudí – z Velkého a Malého Magellanova mračna (Large Cloud a Small Magellanic Cloud).
„Jsme nadšeni, protože můžeme přesně určit místo, kde tento plyn rozorává Mléčnou dráhu. Obvykle je extrémně obtížné určit vzdálenost takových projevů plynu,“ řekla McClure-Griffiths.
Proud plynu, označovaný HVC306-2+230, proniká do hvězdného disku naší Galaxie ve vzdálenosti asi 70 tisíc sv.l. (21kpc) od Země. Na obloze se toto místo nachází nedaleko souhvězdí Jižního kříže (Southern Gross).
„Prst“ představuje konec tzv. hlavního ramene proudu plynu, který „teče“ z Magellanových mračen směrem k Mléčné dráze.
Až do loňska si většina astronomů myslela, že obě Magellanova mračna oběhla okolo naší Galaxie již mnohokrát a jsou odsouzena k tomu, aby byla gravitací mnohem větší Mléčné dráhy roztrhána a pohlcena.
Podle McClure-Griffiths objev dokazuje, že Magellanova mračna se stanou oběťmi „galaktického kanibalismu“. Interakce mezi proudem plynu a Mléčnou dráhou se zdá být „docela energická“.
Nová pozorování Hubble Space Telescope ukázala, že Magellanova mračna se pohybují mnohem rychleji než se předpokládalo (380 km/s). To by mohlo znamenat, že Magellanova mračna nejsou společníky naší Galaxie, ale jsou u ní spíše na dlouhodobější návštěvě.
Znalost místa, kde hlavní rameno kříží galaktický disk, by mohlo astronomům pomoci předpovědět, jak a kam se budou Magellanova mračna v budoucnu pohybovat. „Očekáváme, že kam jde plyn, tam ho doprovodí i mračna, alespoň přibližně,“ řekla McClure-Griffiths.
Objev by mohl pomoci ukončit léta trvající diskuse o osudu našich nejbližších galaktických sousedů - Velkého a Malého Magellanova mračna. Pozorování místa, kde „prst“ vniká do Mléčné dráhy, rozděluje astronomy na zastánce dvou odlišných modelů. První tvrdí, že Magellanova mračna obíhají kolem naší Galaxie. Druzí, že jen kolem naší Galaxie prolétají. McClure-Griffiths upozorňuje, že jejich tým v tomto směru ještě neřekl konečné slovo.
Výsledky byly publikovány 1. února 2008 v Astrophysical Journal Letters (N. M. McClure-Griffiths et al.: „An Interaction of a Magellanic Leading Arm High Velocity Cloud with the Milky Way Disk“)
Zdroj: CSIRO
Masivní galaktický drak Zhúlóng je nejvzdálenější spirální galaxií
Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2025)
Supermasivní černá díra obří eliptické galaxie M87 odpálila pořádnou gama šlehu
Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2024)
Hvězdná porodnice R136 vystřeluje masivní hvězdy jako nebeský raketomet
Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Gigant Porphyrion: Největší výtrysk černé díry má 23 milionů světelných let
Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2024)
Diskuze:
čas
Honza,2008-02-06 13:00:18
Zajímalo by mě, jaké je časové měřítko takovýchto jevů (tok něčeho z jedné galaxie do druhé) - jsou to jevy u nichž aby byl pozorovatelný nějaký "pohyb" musíme počkat milion let nebo je to něco rychlejšího (časově srovnatelné s lidským životem)?
vodík
Karel,2008-02-06 09:44:58
Mně se jeví proud plynu jako řízená reakce pro odstartování M-mračna do jiné polohy vůči naší Galakcii.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce