Antikoncepce prospívá, nebo škodí?  
Vědci z Oxfordu dali dohromady tým 120 vědců z 21 zemí světa a zkoumali souvislost mezi perorální antikoncepcí a zhoubnými nádory. Studie vyšla v časopisu The Lancet a její závěry jsou příznivé - antikoncepce je prospěšná.

 

 

Klady

Zvětšit obrázek
Valerie Beralová

Ze studie, kterou iniciovali angličtí vědci vyplynulo, že antikoncepční pilulky chrání ženy před rakovinou vaječníku. Ochranný efekt antikoncepce přetrvává dlouho. Déle než 30 let poté, co žena pilulky přestane brát. Další příznivou zprávou je, že čím déle žena pilulky bere, tím větší ochranný efekt se u ní projeví. Užívání antikoncepce po dobu 15 let snižuje riziko ovariálního nádoru na polovinu.


Ze studie dále vyplývá, že v zemích s vysokým životním standardem, orální antikoncepce provozovaná po dobu deseti let, snižuje výskyt rakoviny vaječníků před dosažením věku 75 let, z dvanácti na osm na každý jeden tisíc žen. Riziko úmrtí na tento druh rakoviny snižuje u stejné věkové skupiny  (ženy do 75 let) ze sedmi na pět žen (opět vztaženo na tisíc žen).

Zvětšit obrázek
Antikoncepce nám prospívá? Pěti z nás z jednoho tisíce dokonce zachrání život?

Těmto závěrům se dá věřit, poněvadž vyplynuly ze sumarizace 45 epidemiologických studií provedených v 21 zemích. Během sledované doby se u 23 357 žen vyvinula rakovina vaječníku. Z takto postižených žen používalo perorální antikoncepci 7 308 (31%).

 

Vedoucí autorka projektu profesorka Valerie Beralová z Oxford University závěry studie komentovala slovy: „ Celosvětově používání perorální antikoncepce již ochránilo 200 000 žen od vzniku rakoviny vaječníku a 100 000 žen ochránilo před úmrtím na tuto chorobu. Nynější odhad je, že tento druh antikoncepce provozuje zhruba sto milionů žen. Z toho plyne, že během příštích desetiletí vzroste počet ochráněných žen před rakovinou na zhruba 30 000 ročně.“

 

 

Zvětšit obrázek
Sir Richard Peto

Kromě dosud konstatovaného příznivého efektu na stav ženských vaječníků, ze studie také vyplynulo, že antikoncepční pilulky navozují dlouhodobou ochranu před rakovinou endometria. Endometrium je vnitřní tkáň dělohy, která cyklicky prodělává změny v závislosti na pohlavním cyklu, připravuje se tak na přijetí oplozeného vajíčka.

 

 

Zápory
Vedle zmíněné prospěšnosti nese s sebou antikoncepce také nežádoucí efekty. Přechodně (tím je míněno jen po dobu braní pilulek), zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a také rakoviny děložního čípku. To znamená, že mladé ženy, které zrovna berou antikoncepci, jsou vystaveny poněkud vyššímu riziku vzniku nádorového bujení na těchto dvou orgánech. Spoluautor studie Sir Richard Peto, profesor epidemiologie (taktéž na Oxford University) tuto informaci doplňuje: „ Mladé ženy nemusí mít obavy z braní antikoncepčních pilulek. Příznivý efekt bránící rozvoji rakoviny vaječníků je dlouhodobější a navíc chrání ženu před vysoce agresivním typem rakoviny. Prospěšný efekt výrazně převyšuje negativní dopady, jež spočívají v mírném zvýšení rizika méně nebezpečných forem zhoubného bujení.


Pramen: University Of Oxford          

Datum: 03.02.2008 02:00
Tisk článku

Související články:

Vesmírná turistika a rizika početí v kosmu     Autor: Jaroslav Petr (11.09.2024)
Proxima Centauri znovu běsní     Autor: Tomáš Petrásek (23.04.2021)
Čtyři z deseti "Ts" žen mají HIV     Autor: Josef Pazdera (19.04.2021)
Kariérní postup doprovází zmenšení mozku     Autor: Josef Pazdera (17.04.2021)
Sex a násilí v době covidové     Autor: Josef Pazdera (29.05.2020)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz