Osteoporóza je jednou z nejrozšířenějších chorob vyvolaných z valné části nevhodnou výživou. Léčba spočívá ve zvýšených dávkách vápníku a zajištění jejich zvýšeného vstřebávání. Američtí vědci z Baylor College of Medicine v Houstonu a z Texas A&M University otevřeli zcela novou možnost, jak obohatit lidský jídelníček o snadno dostupný vápník.
Metodami genového inženýrství pozměnili gen sCAX1, který kóduje bílkovinu důležitou pro transport vápníku a jeho ukládání v rostlinných pletivech. Tento gen vnesli do dědičné informace mrkve. Už pokusy na myších dopadly velmi povzbudivě, protože myši živené touto mrkví absorbovaly s potravou dvakrát více vápníku než myši krmené obyčejnou mrkví. Podobně dopadly i pokusy na lidských dobrovolnících. Absorpce vápníku z geneticky modifikované mrkve byla o 41% vyšší. Výsledky této studie zveřejnil přední vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Denní potřeba vápníku je 1000 miligramu. Stogramová porce geneticky modifikované mrkve obsahuje 60 miligramů tohoto prvku, který se absorbuje v lidském trávícím traktu ze 42%. Z toho je zřejmé, že samotná geneticky modifikovaná mrkev může nedostatek vápníku v potravě vyřešit jen částečně. Vedoucí týmu Jay Morris z Baylor College of Medicine je přesvědčen, že modifikace vápníkového transportéru sCAX1 je schůdná i u dalších druhů zeleniny a ovoce.
„Jídelníček, který by obsahoval takové druhy ovoce a zeleniny by měl skutečně značný význam na prevenci osteoporózy,“ říká Morris.
Pramen: Proceedings of the National Academy of Sciences.
Diskuze:
americka mrkev
pat,2008-01-22 12:33:47
lidske telo dokaze vyprodukovat dostatek vapniku a jiných mineralu a vytaminu a co ja vim ceho a nepotrebuje k tomu americkou gm mrkrev.potrebuje k tomu jen sanci.osteoporoza-autoimunitni onemocneni pristitnych telisek a kosti.kdyz neodstramime s tela radioaktivni latky osteoporozu nevilecime i kdybichom se pokrajeli
prevencia
Martin,2008-01-21 23:11:19
Ako prevencia proti osteoporóze sa odporúča pravidelný pohyb, napríklad beh, aby telo bolo stále namáhané a trénované. Princíp je jednoduchý - orgán, ktorý sa nepoužíva, degeneruje a je známe, že napríklad kulturisti nemajú len obrovské svaly, ale zároveň im pri cvičení pevnejú aj kosti.
.znate ten vtip...
jara cimrman,2008-01-21 18:49:20
..peknej clanek, uvidime...ale pripomina mi to ten vtip, jak pan doktor doporucil pacientovi pro zvyseni vykonnosti pravidelne jedno kolecko mrkve denne....jiz druhy den to pacient vzdal, kdyz mu zahradnik dovezl druhe navrsene kolecko mrkve primo ze zahrady....
Osteoporóza
Blažej,2008-01-21 14:03:21
V Google si najeďte na "kost trabekulární" a počtěte o problematice řídnutí kostí.Nebo si o problematice pročtěte Velký lékařský slovník,nebo "Bibli předpisů zdravé výživy",autor James F. Balch, nebo britskou Rodinnou encyklopedii zdraví.Osteoporóza je velmi obtížně léčitelná,je nutný celý komplex preventivních opatření-včetně výživy.Samotná mrkev není všelékem.
Tedy nejsem doktor, ale
vosel,2008-01-21 11:03:09
Pokud mě moje paměť neklame tak příčinou osteoporózy není nedostatek vápníku...
Osteoporóza
xb,2008-01-21 09:39:54
Prokázali absorpci vápníku, nikoli účinek na osteoporózu. Už dávno se ví, že typický pacient s osteoporózou má vápníku nadbytek a tělo odvápňuje, aby srovnalo poměr Ca/Mg.
Léčba osteoporózy vápníkem mně připomíná citát ze začátku jedněch Básníků: "Na tuto nemoc zná lékařská věda dva léky. Ani jeden z nich nefunguje."
Kdo chce léčit osteoporózu rozumně, měl by si nechat zjistit množství prvků a jejich vzájemné poměry ve vlasech nebo v nehtech. Tak se dozví, jak to s prvky vypadá uvnitř buněk. Z krve rozumnou informaci nezjistí, protože krev je nejspíš to poslední místo, kde si tělo může špatný poměr Ca/Mg dovolit.
zachvilu len jedna zelenina
Pivo,2008-01-21 01:01:51
Už sa tešim, keď pridem do veľkoobchodu a zoberem tu jedinu rastlinnu položku, čo tam maju. To čosi, bude mať všetko, čo je odporučane medicinou ako denna davka. Pridem domov oplachnem a spapam a tym budem mať za sebou večeru, obed aj raňajky.
Chuť
Standa,2008-01-21 00:33:08
Tak mě napadá: V jaké fázi vývoje vlastně výzkumnící svůj produkt poprvé ochutnají? Bylo by trapné dlouze zkoušet na myších něco, co by se nakonec nedalo kvůli mizerné chuti jíst.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce