Galaxie ESO 593-IG 008 neboli IRAS 19115-2124 byla dříve známá jen jako vzájemně se ovlivňující dvojice galaxií ve vzdálenosti 650 miliónů sv.l.
Ale překvapením bylo odhalení pomocí přístroje NACO, který „kouká“ přes vše prostupující prachové mraky a odhalil nejjemnější detaily. Zařízení NACO (NAOS-CONICA) je systém adaptivní optiky na dalekohledu VLT (Very Large Telescope, ESO, Chile).
Na archivních snímcích Hubble Space Telescope jsou neomylně rozeznatelné dvě galaxie - jedna spirální, další nepravidelná.
Překvapení NACO spočívalo v jasné identifikaci třetí, zřetelně oddělené, nepravidelné, docela hmotné galaxie, která vypadá, že se v ní formují hvězdy šílenou rychlostí.
„Příklady sloučení tří galaxií zhruba podobných velikostí jsou vzácné,“ říká Petri Väisänen (SALT), vedoucí studie. „Jen blízká infračervená pozorování VLT umožnila identifikaci trojitého sloučení v tomto systému.“
Systém získal přezdívku díky podobnosti s ptákem (bird) nebo také Tinkerbell (pohádková okřídlená víla Zvoněnka Zvonivá z knihy James Matthew Barrie: Petr Pan) – „hlava“ je třetí složka, „srdce“ a „tělo“ tvoří dvě významnější jádra galaxií mezi slapovými „křídly“. Rozšiřují se do vzdáleností větší než 100 000 sv.l. neboli do velikosti naší Mléčné dráhy.
Následná optická spektroskopie s novým dalekohledem SALT (South African Large Telescope, JAR) a archivní střední infračervená data ze Spitzera potvrdila oddělenou povahu „hlavy“, ale také přidala další překvapení. „Hlava“ a významnější části „Ptáka“ se pohybují rychlostí větší než 400 km/s (1,4 miliónů km/h!).
Pozorování takových vysokých rychlostí je ve slučujících galaxiích velmi vzácné. Navíc „hlava“ je významným zdrojem infračerveného světla v systému, i když je nejmenší ze tří galaxií.
„Vypadá to, že NACO zachytil jev právě v době jeho prvního vysokorychlostního průletu kolem "hlavy" galaxie skrz systém skládající se z dalších dvou galaxií,“ říká Seppo Mattila (Tuorla Observatory, Finsko) člen objevitelského týmu. „Ty dvě galaxie se musely setkat již dříve, pravděpodobně před několika stovkami miliónů let.“
V „hlavě“ se vehementně tvoří hvězdy, rychlostí téměř 200 hmotností Slunce za rok, zatímco další dvě galaxie se zdají být v klidnějším období formování hvězd.
„Pták“ („Bird“) patří k proslulé rodině svítivých infračervených galaxií, s infračervenou jasností téměř biliónkrát větší než Slunce. O této rodině galaxií se dlouho myslelo, že ukazují důležitou událost ve vývoji galaxie - sloučení galaxií, exploze hvězd, které nakonec může vést k vytvoření jediné eliptické galaxie.
Tento objev bude pod názvem „Adaptive optics imaging and optical spectroscopy of a multiple merger in a luminous infrared“ publikován v příštím vydání Monthly Notices Královské astronomické společnosti (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).
Zdroj: ESO
Masivní galaktický drak Zhúlóng je nejvzdálenější spirální galaxií
Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2025)
Supermasivní černá díra obří eliptické galaxie M87 odpálila pořádnou gama šlehu
Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2024)
Hvězdná porodnice R136 vystřeluje masivní hvězdy jako nebeský raketomet
Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Gigant Porphyrion: Největší výtrysk černé díry má 23 milionů světelných let
Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2024)
Diskuze:
..dik za clanek...
jara cimrman,2007-12-27 23:36:31
...prirozene vitam odhaleni kazdeho i nejjemnejsiho detailu pokud jde o anatomii Ptaka, nakouknuty skrz prachove peri nebo jine mracno Velmi Velikym Dalekohledem....kosmicka ornitologie me v posledni dobe velice zajima, vcetne letajici vily Zvonenky....
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce