Galaxie má husté téměř kulovité jádro s nevýraznou příčkou (10 x 16 sv.l.), kde jsou hvězdy „natěsnány“ u sebe a obíhají velmi rychle okolo centrální černé díry. Jádro obklopuje velký plochý disk o tloušťce asi 1200 sv.l. se svými spirálními rameny. Dodnes v této části vznikají nové hvězdy. Naše Slunce leží v jednom z těchto ramen. Disk Galaxie je obklopen širším diskem plynu, který končí ve vzdálenosti asi 80 000 sv.l. od středu. A celá Galaxii je „zahalena“ do galaktického halo, v němž se nacházejí velmi staré hvězdy (stáří kolem 15 miliard let) - symetrická kulová složka, sahající do vzdálenost asi 155 až 180 tisíc sv.l.
Hvězdy se zde pohybují neperiodicky a jejich zástupce najdeme i v okolí Slunce (náhodně prolétají rovinou Galaxie). To už astronomové věděli.
Co je nové? Objevili, že galaktické halo tvoří dvě části.
„Při výzkumu pohybu a chemického složení hvězd, jsme uviděli, že vnitřní a vnější halo je zcela odlišné. Pravděpodobně vznikaly různým způsobem a v různých časech,“ řekla Daniela Carollo (Osservatorio Astronomico di Torino a Australian National University).
Detaily objevu, založené na pozorování 20 000 hvězdách v rámci programu Sloana Digital Sky Survey, byly publikovány 12. prosince v Nature.
Hlavní galaktický disk, kde je i domov našeho Slunce, se otáčí průměrnou rychlostí 800 000 km/h (220 km/s). Tento disk je obklopen tzv. vnitřním halo, které se pohybuje stejným směrem, rychlostí asi 80 000 km/h (22 km/s). Vnější halo, oblast o velmi malé hustotě, rotuje opačně, rychlostí asi 160 000 km/h (44 km/s). Jeho průměr je asi 65 000 sv.l., ale může sahat i do vzdálenosti víc než 300 000 sv.l.
Existují i chemické rozdíly mezi oběma oblastmi. Hvězdy ve vnitřním halo obsahují především těžké atomy, včetně železa a vápníku. Tyto těžké prvky vyprodukovaly hmotné hvězdy při fantastických explozích, které umožnily formování následující generace hvězd.
„Halo je zřetelně rozděleno do dvou, široce se překrývajících oblastí,“ řekl Timothy C. Beers (Michigan State University), člen studijní týmový. „Objev nám poskytuje mnohem jasnější obraz formování prvních objektů v naší Galaxii a v celém vesmíru.“
Tento výzkum přináší další důkaz, že galaxie nebyly postaveny najednou (z kosmického hlediska). „Shromažďovaly“ se postupně v průběhu času, protože „polykaly“ okolní menší galaxie. Je to jeden z největších přírodních stavebních projektů.
Vnitřní halo se pravděpodobně vytvořilo první a to při srážkách menších galaxií, které byly zachycené gravitací Mléčné dráhy. Vnější halo vzniklo později. Astronomové si myslí, že je vytvořily malé galaxie, které obíhaly v protisměru a byly „přivábeny“ naší Galaxií a roztrhány.
Zdroj: SPACE
Galaktičtí archeologové odhalili původ starých hvězd Mléčné dráhy
Autor: Stanislav Mihulka (11.07.2010)
Překrásné panorama Mléčné dráhy ve vysokém rozlišení
Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2009)
Mléčná dráha je dvakrát „tlustší“
Autor: Miroslava Hromadová (05.03.2008)
Diskuze:
Jihlava
Jindra T,2007-12-16 15:04:09
Tady vůbec nejde o to, zda je to po směru nebo v protisměru hodinových ručiček (ostatně to souvisí s polohou pozorovatele), ale tady jde o ten samotný fakt - ŽE ČÁST NAŠÍ GALAXIE ROTUJE OPAČNĚ. Tak to je fakt bomba!
smer rotace Galaxie
rw,2007-12-16 19:04:58
Souhlasim, ze to nemeni hlavni sdeleni clanku, ktere je skutecne "bomba" ;). Neni to ale zas tak ojedinele, jak by se mohlo zdat, prstence plynu nebo hvezd, ktere rotuji v protismeru byly uz pozorovany u cizich galaxii (pokud Vas to zajima, mrknete napr. sem: http://www.ifa.hawaii.edu/~barnes/ast626_97/pdg.html kapitola 4.7). Pripadalo mi jen skoda, aby v jinak peknem clanku zustala takova nepresnost.
Nejde o to, z ktereho polu se clovek na Galaxii diva. Jde o to, aby smer rotace Galaxie souhlasil s tvarem spiralnich ramen. Kdyz by se totiz ctenar podival na oba obrazky Mlecne drahy zobrazene z pohledu od polu, a predstavil si, ze Galaxie rotuje proti smeru hodinovych rucicek, ziskal by uplne spatnou predstavu o tom, jak nase Galaxie vypada.
Diskuse o tom, jestli jsou ramena spiralnich galaxii trailing (rozvijeji se proti smeru rotace) nebo leading (rozvijeji se souhlasne se smerem rotace) se nejaky cas v astrofyzice vedla. Dnes to vypada, ze vetsina spiralnich galaxii ma trailing arms (stejne jako Mlecna draha), nicmene existuji i pripady s leading arms.
chybny smer rotace Galaxie
rw,2007-12-15 16:02:14
Galaktickty disk Mlecne drahy rotuje pri pohledu od severniho galaktickeho polu po smeru hodinovych rucicek, a nikoli proti smeru (je to napr. partne i z 3D obrazku)
Muze to vest ke zmatku, pokud si nekdo pokousi dat dohromady smer rotace Galaxie a tvar spiralnich ramen na obou obrazcich z pohledu od Galaktickeho polu (severniho). Spiralni ramena Mlecne drahy jsou "vlecena" (trailing), stejne jako u vetsiny ostatnich spiralnich galaxii.
Galaxie přilétající v protisměru...
ZEPHIR,2007-12-15 01:37:14
..jsou bohužel jedinej a dosti vratkej argument týhle hypotézy. Podle mejch představ galaxii tvoří gigantickej vír, kdysi poháněnej jetem středový černý díry. Takže neni nic divnýho, že vnější části galaxie rotujou na opačnou stranu.
..se dalo tusit
jara cimrman,2007-12-13 20:00:05
...to se teda dalo tusit, ze i tam bude nejaka opozice.....kdy konecne bude lidstvo tahnout za jeden provaz je ve hvezdach.....
Stari hvezd
Milan,2007-12-13 19:10:02
\\"v němž se nacházejí velmi staré hvězdy (stáří kolem 15 miliard let)\\"
- stari vesmiru je odhadovano na 13.7 miliard let. Takze to stari hvezd bude asi chybka.
stáří vesmíru
Pro Milana,2007-12-14 18:19:07
Milane, ohledně stáří vesmíru máš mylné informace.
Viz např.: http://www.osel.cz/index.php?clanek=2083
Rychlost otaceni...
Jirka,2007-12-13 15:06:50
Rychlost otaceni v km/h? Nestalo by za to popremyslet o vyhodach treba periody? Horni strana galaxie je taky zajimava myslenka, ale to uz trefilo Davida.
Jinak v soucasne dobe Mlecna draha polyka nekolik, mozna i desitky trpaslicich galaxii.
Horni strana galaxie?
David B.,2007-12-13 12:34:38
Jak se pozna horni strana galaxie? Pokud tedy urcujeme smer rotace proti smeru hodinovych rucicek pri pohledu ze shora?
Anebo je to naopak, a definicne je urceno, ze hlavni galakticky pohyb smeruje proti smeru hodinovych rucicek a podle toho se odvozuje, kde je nahore a kde dole?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce