V říjnu roku 2007 vyvolal slavný genetik James Watson bouři nevole prohlášením podle kterého jsou Afričané méně inteligentní než běloši. Stálo ho to propagační kampaň na podporu jeho nové knihy a dokonce i místo vedoucího newyorské Cold Spring Barbor Laboratory.
Celá kauza má poněkud pikantní dohru. Watsonův genom byl nedávno kompletně přečten a zveřejněn na internetu. Islandská genetická firma deCODE Genetics provedla analýzy Watsonova genomu a její experti došli k závěru, že Watson má 16krát více „afrických“ variant genů, než je u průměrného bělocha zvykem.
„Takové množství afrických variant genů můžete očekávat u někoho, kdo měl za prapradědečka Afričana,“ interpretoval výsledky analýz Kari Stefansson z deCODE Genetics.
Je tedy Watson díky africkým genům méně inteligentní? Pokud jde o genetiku, pak to rozhodně neplatí. Způsob, jakým dal v modelu šroubovice páry bazí – tedy písmena genetického kódu, byl rozhodně geniální. Svůj vysoký intelekt osvědčil mnohokrát před tímto přelomovým objevem i po něm. V jiných oblastech života už jeho genialita nemusí být tak zřejmá.
Výsledky analýz z deCODE tak lze brát i jako Watsonovu genetickou rehabilitaci Afričanů.
Pramen: The Scientist
V knize Tajemství DNA (velká písmena českého titulu umožňují alternativní výklad názvu jako „Tajemství dna“) Watson Franklinovou rozhodně nešetří, i když v samotném závěru přiznává, že se v ní spletl. (P.S. Zbytky nákladu této úžasné knihy se dají pořídit v prodejnách nakladatelství Academia tuším za 10 Kč).
Diskuze: