Explozivní rozvoj nanotechnologií přináší mnohá očekávání, velké naděje a poslední dobou i klasické konzervativní obavy lidí, kteří jsou nervózní ze všeho nového od slezení ze stromů.
Nanoudělátka se obvykle vnímají jako striktně lidský a vynález, který si vyvíjíme ve skrytu laboratoří, z čehož se občas usuzuje, že jsou přírodě nepřátelské.Nosang V. Myung z University of California v Riverside, ale nedávno s kolegy učinil pozoruhodný objev, který tuto představu rázně odesílá do říše fantazie. Podařilo se jim doložit, že eubakterie rodu Shewanella z vývojové linie gamma proteobakterií, jedna z nejběžnějších bakterií na Zemi, vytváří nanotrubičky s vlastnostmi polovodičů. To není až tak překvapivé, podobné věci umí spousta bakterií, vesměs ale anorganickou cestou. Shewanella na to jde organicky, s využitím cukrů.
Je to zajímavý objev, který by mohl vést k zajímavým biotechnologickým aplikacím. Představa upravených bakterií, které ve velkém vyrábějí nanosoučástky nezní vůbec špatně.
Badatelé zjistili, že shewanelly vytvářejí arzenosulfidové nanotrubičky s unikátními vlastnostmi. Jak už to tak bývá, došlo k tomu úplně náhodou, při experimentech s odstraňováním arzénu ze životního prostředí. Shewanella dovede chemicky redukovat kovy, v tomhle případě ale vyšlo najevo, že vyrábí pozoruhodné nanostruktury.
Zatím není moc jasné, jak to dotyčné bakterie dělají. Podle všeho vyrábějí polysacharidy, které pak slouží jako šablony pro stavbu vlastních arzénosulfidových nanotrubiček. Bakteriální nanotrubičky jsou fotoaktivní a chovají se jako kovy vedoucí elektrický proud. Podle autorů se tak mohou stát inspirací pro novou generaci polovodičů a optické elektroniky.
Užitek z objevu by byl ještě mnohem větší, kdyby se rychle povedlo shewanelly donutit vyrábět nanotrubičky z lepších materiálů, například z kadmiumsulfidu. Ten je perfektním polovodičem.
Pokud se shewanelly rychle dostanou do spárů molekulárních laboratoří, je vize bakteriálních továren na nanodíly hudbou blízké budoucnosti. V této souvislosti je velmi příjemné, že už je k dispozici osekvenovaný genom bakterií rodu Shewanella.
Prameny: ScienceDaily 10.12.2007, Wikipedia
Levitující nanodiamanty rotují ve vakuu rychlostí 1,2 miliard otáček za minutu
Autor: Stanislav Mihulka (16.08.2024)
Nápoj s nanokrystaly zlata je slibný v léčbě Parkinsona a roztroušené sklerózy
Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2024)
Nové perovskitové LEDky jsou tisíckrát jasnější než organické LEDky
Autor: Stanislav Mihulka (16.01.2024)
Neuromorfní monstrum DeepSouth bude simulovat výkon lidského mozku
Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2023)
DNA nanoroboti mohou „donekonečna“ replikovat sami sebe
Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2023)
Diskuze: