Mraky studované v laboratoři tvoří vodní led stejně jako některé mraky na Zemi, sdělil vedoucí výzkumu Tony Colaprete (Ames Research Center, Kalifornie).
„Vznikají při velmi nízkých teplotách, často pod minus 100 °C,“ řekl Colaprete. „Laboratorní studie ukázaly, že je mnohem těžší vytvořit mrak při těchto nízkých teplotách, než jsme si mysleli.“
Při simulaci jsou kapky nebo ledové krystalky v mraku větší než jsme očekávali, proto „z atmosféry vypadávají rychleji, což má za následek menší objem mraků a suchou atmosféru,“ vysvětlil Colaprete.
Colaprete bude prezentovat výsledky svých laboratorních simulací příští týden na výročním zasedání Amerického geofyzikálního svazu (American Geophysical Union, AGU) v San Francisku (10. – 17. prosince 2007).
Dosud byli vědci přesvědčeni, že marťanské mraky tvoří 100 % relativní vlhkosti vzduchu. Ale nová studie ukazuje, že marťanský vzduch musí obsahovat daleko více vody, musí být přesycen, aby se mohly tvořit mraky.
„Chceme rozumět klimatu na Marsu a tomu, jak funguje marťanský koloběh vody,“ řekl Colaprete. „Mraky jsou základem tohoto systému, stejně jako na Zemi. Ale předpoklad, že se marťanské mraky tvoří a chovají stejně jako ty na Zemi, je možná chybný.“
Colaprete je přesvědčen, že dokonalejší pochopení procesu marťanských mraků a koloběhu vody rozhodující pro porozumění klimatu na Marsu v současnosti i minulosti. Koloběh vody na Marsu ovládá velká severní polární čepička. Během marťanského léta na severní polokouli se tato vodní ledová čepička vypařuje a větry odnášejí vodní páru směrem k jižnímu pólu.
„Množství vody v marťanské atmosféře velmi kolísá v závislosti na místě i čase,“ sdělil na základě pozorování Colaprete. Mraky v atmosféře velkou měrou regulují množství vody, které migruje od severního pólu směrem k pólu jižnímu.
„Během zimy na jižním pólu zde voda zmrzne (jižní polární čepička),“ řekl Colaprete. „Na jaře se tato voda znovu začne vypařovat a vrací se zpět do severní polární čepičky. Cyklus se každoročně opakuje.“ (Jeden marťanský rok trvá přibližně 2 roky pozemské.)
Pokud by všechna atmosférická voda v atmosféře zmrzla na povrchu Marsu, pak by se vytvořila ledová vrstvička o tloušťce 1/5 lidského vlasu.
„Voda u typického marťanského mraku tvoří jen asi 10 až 20 % z celkového objemu. Ať tak či onak, tenká marťanská atmosféra na působení těchto mraků reaguje velmi citlivě,“ dodal Colaprete.
Zdroj: Space
Rudá planeta je plná vody. Ale ukrývá se uprostřed marťanské kůry
Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2024)
Jak vznikla kamenná marsovská kobliha?
Autor: Dagmar Gregorová (30.06.2023)
Rozhovor s Janem Špačkem o životě na Venuši (část druhá)
Autor: Tomáš Petrásek (04.06.2023)
Rozhovor s Janem Špačkem o hledání života na Marsu (část první)
Autor: Tomáš Petrásek (02.06.2023)
Proč je Venuše žlutá a jak hledáme život na Marsu
Autor: Jan Špaček (09.03.2023)
Diskuze:
čepičková voda
PeS,2007-12-08 23:50:18
Nicméně čistě pro úplnost dodám, že voda z polárních ledovců by pokryla planetu jedenáct metrů hlubokým mořem. (Cituju wikipedii a ta zase NASA)
trošku do toho zavŕtam...
Martin,2007-12-08 23:53:58
Počíta ten výpočet aj s tým, že veľká časť vody by vsiakla do marťanskej pôdy? Koľko vody by v takom prípade zostalo na povrchu? Mohla by vsiaknuť všetka? Len tak vŕtam, nepredpokladám, že by mi na to niekto vedel dať odpoveď.
Když veškerá voda na povrchu Marsu
ZEPHIR,2007-12-08 22:48:45
tvoří vrstvičku 1/5 vlasu, pak vrstva voda ne čepičkách Marsu o ploše pětiny Marsu nemuže bejt tenčí, než vlas a to mi přijde trochu málo. A to ještě předpokládáme, že veškerá voda se v zimě na Marsu vysráží. Řekl bysem, že tý vody tam bude nejmíň 10 - 100x víc, právě s přihlídnutím na snadnou přesycenost vodní páry. Jinak to, že se vodní pára za nízkejch teplot snadno dostane do silně přesycenýho stavu je dávno známý, jinak by se za výškovejma letadlama nedělal vocas z jinovatky.
ATMOSFÉRICKÁ voda
Martin,2007-12-08 23:11:05
My sme tiež v múdrych knihách čítali, že Mars má polárne ľadové čiapočky a že je v nich dosť vody na zopár väčších jazier, ale v článku je reč o vode obsiahnutej v atmosfére v podobe vodnej pary, nie o absolútnom monžstve vody na planéte. Comprende?
nereagujte
Zephirovo svědomí 2,2007-12-09 14:08:48
Pan Petříček aleias srnka a ZEPHIR zase exceluje. Prosím lidičky, aby na jeho příspěvky nereagovali. Je to vůl, který se dokonce chlubí tím, že zahlcuje diskuse desetitisíci příspěvky...
Čtenářka Aldebaranu
Ivča,2007-12-09 14:29:33
Zephire, vlastně pane Petříku, Vaše komentáře jsou mimo mísu až to bolí. Zkuste si provozovat svůj web. Tady už rozumný lidi nemají sílu Vám stále dokola vymlouvat Vaše omyly. Stále totéž stále dokola. To fakt musí přestat bavit každého normálního. Chlubíte se, že jste napsal přes 8000 příspěvků. Připadá vám to normální? Tolik příspěvků pod pseudonymem a žádný článek! To si na víc netroufáte? Doufám, že redakce už brzo spustí diskusi ve které bude povinnost se registrovat a excesy prudičů tu budou eliminovat, tak jako Vám toudělali na Lupě, Scienceworldu a Aldebaranu. Nejste totiž nicjinýho, než zakomplexovanej prudič. Proboha, zkuste s těma svejma žvástama prorazit na vlastním webu. Když si tolik stojíte za svými pravdami a svými znalostmi, jistě to pro Vás bude hračka. A rozvíjejte tam svou teorii vakuové pěny, až se budou hory zelenat.
.
marwyn,2007-12-09 14:49:59
Zephire, nauč se číst, v tom článku je jasně napsáno "všechna atmosférická voda", nikoliv všechna voda na Marsu.
všechna atmosférická voda
ZEPHIR,2007-12-09 17:23:05
Však já taky mluvim o atmosférický vodě. V podloži Marsu sou desítky metrů ledu.
ad zamindrákovaný prudiči: co sme se dozvěděli novýho kromě toho, že Zephir napsal zase jeden příspěvek, ze kterýho sou na větvi, aniž je jasný proč? Ste jak malý haranti.
Zephire, Zephire
Bikkhu,2007-12-10 09:11:53
Kdo Vás má brát vážně s éterovou teorií, když vidí takovýhle kec a ještě je z Vaší reakce evidentní že ani nejste sto pochopit co je na tom špatně. Já to nechápu. Číst jste schopný, psát jste schopný, ale někde mezi tím je občas mohutný výpadek.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce