Syntetická molekula přesvědčí nádor, aby spáchal sebevraždu  
Vědci z Howard Hughes Medical Institute vyvinuli malou molekulu, která u rakovinových buněk umí přepnout vypínač z pozice „množit se“ do pozice „smrt“.

 

 

Zvětšit obrázek
Smac je protein, který za normální situace v nenormální buňce aktivuje kaspázu a tím spustí proces řízené smrti.

Kolektiv autorů z  Howard Hughes Medical Institute, pod vedením Xiaodong Wanga, publikoval v  časopise Cancer Cell práci, která se věnuje problematice poškozených buněk. Poničené buňky, jak známo, spouští jemně balancované procesy, které známe pod označením apoptóza a programovaná smrt. 

 

Co je to Smac
Smac je zkratka pro molekulu aktivní látky, která se celým jménem nazývá „Second mitochondria-derived activator of caspase“. Jde tedy o protein, který tvoří mitochondrie a který aktivuje enzym kaspázu.  Slovo aktivátor symbolizuje fakt, že tato molekula stojí na začátku kaskády metabolických pochodů zasahujících do procesu apoptózy. Jakmile je jednou Smac z mitochondrií uvolněn, čeká buňku smrt.

Zvětšit obrázek
Xiaodong Wang, profesor na University of Texas

Toto naše vybavení apoptózou je pojistkou proti množení buněk mrzáků, nebo buněk z nějakého jiného důvodu pro tělo nepotřebných. Jde o velmi důležitou funkci. Zajišťuje nám, aby tělo zůstávalo zdravé a nemuselo živit darmožrouty. Problém je v tom, že nádorové buňky se naučily signál vysílaný proteinem Smac, oblafnout. Dokáží ho „vypnout“. Po takovém vypnutí pochopitelně nenastanou ani všechny další potřebné procesy, program řízené smrti selže. Nekontrolovanému množení pak nestojí nic v cestě, máme rakovinu. 

 

Jak jsme si řekli, aktivační impuls dává buňce protein Smac. Studovat vliv proteinu v buňce je ale problém. Není jednoduché jej syntetizovat, uchovat a ani jej nejde do buňky snadno nacpat, tehdy kdy to zrovna potřebujeme. Za tím účelem se Wangův tým uchýlil k malé lsti. Použil takzvané mimetikum. Mimetik je hodně a jsou látky, které se tváří že jsou něco, co nejsou. V tomto případě se jedná o malou syntetickou molekulu, která dokáže spustit enzym kaspázu. Dokáže tedy totéž co protein Smac.

Zvětšit obrázek
Smac odjistil sebevražedného útočníka - enzym kaspázu. (Sean Petersen z Howard Hughes Medical Institute).

Wang vyvinul molekulu, která je dost malá na to, že jí nedělá problém snadno pronikat do buněk a která přesto umí zmíněný startovací signál napodobit. Toto šidítko tedy buňka vnímá stejně jako signály od skutečného proteinu Smac a začne postupovat podle vnitřního předem určeného plánu vedoucímho k sebe destrukci. Buňka k tomu nepotřebuje asistenci mitochondrií a ani jejich Smac proteinu.

 

Při pokusech na tkáňových kulturách se ukázalo, že nádorové buňky nejsou žádní hlupáci a že tyto napodobeniny u nich fungují, jen když jsou aplikovány současně ve spojení s další komponentou smrtící mašinérie, známou pod označením TNF-alfa. Pod touto zkomoleninou se neskrývá nic jiného než starý známý zprostředkovatel zánětu.V literatuře se s ním setkáte také pod označením „tumor nekrotizující faktor alfa“ a nebo na webech, kterým se „alfa“ nezamlouvá, jen jako „TNFá“.  

 

Teprve nyní se dostáváme k meritu věci nové studie. Jde o zjištění faktu, že významná část z buněčných linií lidských rakovinových buněk plicní tkáně je citlivá na ošetření pouze samotnou napodobeninou signálu Smac. Když Wang lidské rakovinové buňky vnesl do pokusných myší, začala v nich bujet „lidská“ rakovina plic. Poté, co myším podal své malé molekuly – ony imitace Smac proteinu, nádory se myším zmenšily a nebo vymizely.  

 

To je dost překvapivé zjištění, protože až dosud bylo tyto rakovinné buňky, těžké zabít. Jak se ale také ukázalo, nefunguje to u všech typů nádorů. Dalšími pokusy vyšlo najevo, že na tento druh léčby reagují jen linie nádorových buněk, které si samy produkují vlastní TNF-alfa. Z našeho pohledu jsou takto vybavené nádorové buňky jakoby předem předpřipraveny k snadnějšímu vyvolání apoptózy pomocí imitace napodobující Smac protein.

 

Paradoxní na tom všem je to, že TNF-alfa je částí metabolické cesty, která propůjčuje nádorům onu mysteriózní schopnost přežít, neboť právě TNF-alfa je pro zvrhlé buňky oním signálem burcujícím je k využití svých růstových schopností a přikazuje jim „množit se, množit se, množit se“.

 

Zvětšit obrázek
Molekula mimetika (umělého „šidítka“ s funkcí jako má Smac protein), dokáže v buňce spustit proces řízené smrti i tehdy, když protein Smac selhal.

Kromě zmíněných nádorových buněk z plic jsou na napodobeninu Smac citlivé i některé linie nádorových buněk způsobujících rakovinu prsu a dokonce některé typy buněk způsobujících melanom. To jenom podtrhuje známý fakt, že ne všechny rakoviny plic jsou stejné a že existuje více typů rakovin prsu i melanomů.  

 

V boji s nepřítelem je výhodou když jej dobře poznáte. Z Wangových poznatků vyplývá, že u nádorových buněk, jež si tvoří TNF-alfa, můžeme to, co je předností těchto buněk(umožňuje jim nekontrolovaný růst), využít proti nim. Wangův tým dokázal, že signál k „přežití“ u těchto buněk lze pomocí napodobeniny proteinu Smac vypnout a přepnout ho do polohy „smrt“.  Wangův tým je tedy schopen některým nádorům značně ztrpčovat život. A umí to udělat jednoduchou malou molekulou, jejíž syntéza stojí pakatel. Wang dokonce umí předem určit, které nádory na tento druh léčby budou citlivé. Ať už se jedná o nádor plic, mléčné žlázy nebo kůže, vždy půjde o nádory, jejichž buňky se prozradí produkcí TNF-alfa. Na ty bude léčba mimetikem zabírat.

 

Lidé se již dlouho snaží o přemlouvání nádorových buněk, aby se vrátily na svůj původní, správný, směr - na cestu své programované smrti. Nyní se Wangovu kolektivu podařilo najít správný přepínač a také odhalit, jak ho přepnout. Z tohoto pohledu se výzkum molekul imitujících funkci proteinu Smac jeví jako velmi nadějná cesta k léčbě určitých typů nádorových onemocnění plic, prsu, melanomu a možná i dalších lidských sužovatelů. Půjde přitom o léčbu, která ve srovnání se stávající chemoterapií, bude méně škodlivá.

 
Pramen:
Howard Hughes Medical Institute

Datum: 15.11.2007 01:25
Tisk článku


Diskuze:

Článek

Lenka Suchá,2011-06-26 09:19:13

Když už se do Zephira takhle navážíte, četli jste ten článek, na který odkazuje? Nebo vám ani nestál za přeložení? Mně to teda přijde jako zajímavá informace.

Odpovědět

jestli opravdu nejsme biocomputeri?

Nina,2007-11-15 21:23:20

Ke clanku nemam odborneho co rici ale moc mi pomohl pochopit jine veci a souvislosti.Ono prepinani a preprogramovani. diky.

Odpovědět

Nepokoušel se u nás

FRantišek I.,2007-11-15 11:15:26

jakýsi pan doktor tušímže Holý!? likvidovat nádor podobně? On sice do něj molekuly nepouštěl, ale tím, že ho podvázal a zastavil jeho výživu, tělo ho pak likvidovalo samo. Nevíte, jak to s jeho teorií dopadlo?

Odpovědět


používá se

John,2007-11-15 11:26:30

Metoda se v různých modifikacích používá. Viz například www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=2047

Odpovědět


Díky

František I.,2007-11-15 14:41:32

Snad už si dr. Fortýna nebudu plést s Dr. Holým.

Odpovědět


Podviazanie nádoru.

barbar,2007-11-15 18:01:24

Pokusy doktora Fortýna na prasatách boli úspešné.Na ľudˇoch táto metoda nefunguje.Pekný článok na túto tému priniesol časopis Vesmír.Bohužiaľ si nepamätám číslo a ročník.

Odpovědět


Ta metoda byla schválně zlikvidována

A.S.Pergill,2007-11-15 22:30:30

pomocí přinejmenším pochybných testů. Bylo to testováno na pacientech po ozařování a cytostatických kůrách, přestože pokusy na zvířetech jasně ukázaly, že tento postup na zvířatech funguje jen tehdy, pokud nejsou zdevastovány ozařováním a cytostatiky. I za těchto naprosto neregulérních podmínek se prokázala neškodnost fortýnovy metody pro pacienty. Přesto nedošlo "z etických důvodů" k testování na pacientech se zdravím ještě nezničeným předepsanou onkologickou "léčbou", a to ani u nádorů střeva, kde se případné několikatýdenní opoždění nástupu klasické léčby nepromítá nijak fatálně do pravděpodobnosti přežití. Prostě si nikdo nechce pohněvat farmaceutické koncerny, které by v případě úspěšného prosazení této metody přišly ročně o částky výrazně převyšující rozpočet ČR.

Odpovědět


Vážený pán Pergill,

barbar,2007-11-17 17:59:57

to si naozaj myslíte,že farmaceutické koncerny môžu za neúspešné výsledky devitalizácie pri pokusoch na ľudˇoch.Prečo musia ľudia hnedˇza všetkým vidieť spiknutie temných síl v pozadí?Devitalizácia sa jednoduch o neosvedčila.

Odpovědět


spionazni srandisti :)

Petra,2007-11-19 15:36:03

Ale prd farma lobby. Devitalizace se neuchytila, protoze se kolem ni udelal humbuk moc brzo. Po vysledcich na jednom typu melanomu u prasat se na to hned vrhla televize. Posleze se odoperovaly i stovky psu a s nevalnymi vysledky. Ze se to vubec pustilo na lidi bez poradne testace na zviratech a hlavne bez znalosti bunecneho (o molekularnim) mechanismu, bylo dost nestandardni. Nehodlam hodnotit, jestli podvazovani bylo, nebo nebylo ucinne, kazdopadne postup pri prosazovani do kliniky byl hrube uspechany a nepovedeny. V zasade se ale uvazovalo hlavne o HSPs a nasledne aktivaci bunecne imunity a apoptozy (bohuzel se nic z toho poradne nedotestovalo).

Odpovědět

Ve srovnání se stávající chemoterapií bude méně šk

Pavel,2007-11-15 08:51:42

Ve srovnání se stávající chemoterapií bude méně škodlivá - on ten Smac na zdravé buňky nepůsobí a nevyvolá v nich apoptozu?

Odpovědět


Doufáme že ano!

josef pazdera,2007-11-15 10:27:55

Z pokusů v tkáňových kulturách , že Wang má molekulu, která působí skutečně (převážně?) jen na některé nádorové buňky. A ještě k tomu ne na všechny. Z pokusů na in vitro myším modelu to vypadá, že zdravé buňky nijak zvlášť zasaženy nejsou. A pokud ano, tak o tom Wang taktně mlčí. Jakmile vypátráme více, zveřejníme. josef

Odpovědět


hm

CC,2007-11-16 11:52:39

prostředek pravděpodobně bude likvidovat převážně určitý typy rakovin a zánětlivá ložiska

Odpovědět

Dichloroctová kyselina..

ZEPHIR,2007-11-15 01:50:04

...se může stát pro rakovinu podobným lékem, jako acylpyrin pro chřipku. Selektivně blokuje mitochondriální mechanismus rakovinejch buněk, je levná, relativně netoxická a nepatentovaná. Což muže bejt pro farmaceutický společnosti největší problém.

http://www.depmed.ualberta.ca/dca

Odpovědět


Herbicid

Medvědovič,2007-11-15 07:42:40

To o čem píšeš je běžný herbicid podezřelý z karciogeních účinků stejně jako jiné chlorované uhlovodíky. Píšeš bláboly.

Odpovědět


Ano,

ZEPHIR,2007-11-15 10:13:22

...a radioaktivní záření taky vyvolává rakovinu, čili je vlastně pro radioonkologii nepoužitelný... Předně, řada karcinostatik jsou současně karcinogenní, současná léčba rakoviny má vůbec charakter vyhánění čerta ďáblem, protože se ničej buňky velmi podobný okolnímu organismu. Ovšem dichloroacetáty se už dlouho léčí různý myopatie a acidózy, čili mnohem míň závažnější problémy, takže to co uvádíš, asi nebude moc zásadní problém pro doktory, tim míň pro zoufalý pacienty s lézí na mozku. A hlavně by ses měl vyjadřovat k věcem, o nichž máš aspoň základní informace.

http://www.medscape.com/viewarticle/444451_3
http://www.cancercell.org/content/article/abstract?uid=PIIS1535610806003722

Odpovědět


Naštvaný

Čtenář diskusí,2007-11-15 23:39:27

Zephire, Zephire, vy negramoto. Snažíte se okecat svůj omyl. Proboha svatýho, vždyť vy ani nevíte o co v těch článcích,nakteré odkazujete jde. Kdybyste to alespoň tušil, tak byste přece neuváděl na svojí podporu něco, co Vás usvědčuje z totální neznalosti!
Proboha, už tady přestaňte blouznit a dodělejte si vzdělání. A sosutřeďte se jen na něco. Vas dosavadni siroky zaber nutne musi vest k tomu, ze jen klouzete po povrchu veci a proto jsou Vase prispevky tak casto zcela mimo misu.

Odpovědět


Kdybych se v něčem fakticky zmejlil...

ZEPHIR,2007-11-16 23:44:39

..což je přirozeně možný, tak bys mě dávno s chutí fakticky opravil.

K tomu ovšem nedošlo, výkřiky typu "negramoto", "jdi si to nastudovat", "přestaňte blouznit", "kdybys tušil" patřej do kategorie rčení "štěkající pes nekouše".

Odpovědět


dlouholetá čten. Aldebaranu

Ivča,2007-11-25 23:50:32

Zephire, vlastně pane Petříku, Vaše komentáře jsou mimo mísu až to bolí. Je mi Vás líto. Zkuste si provozovat svůj web. Tady už rozumný lidi nemají sílu Vám stále dokola vymlouvat Vaše omyly. Stále totéž stále dokola. To fakt musí přestat bavit každého normálního. Chlubíte se, že jste napsal přes 8000 příspěvků. Připadá vám to normální? Tolik příspěvků pod pseudonymem a žádný článek! To si na víc netroufáte? Doufám, že redakce už brzo spustí diskusi ve které bude povinnost se registrovat a excesy prudičů tu budou eliminovat, tak jako Vám toudělali na Lupě, Scienceworldu a Aldebaranu. Nejste totiž nicjinýho, než zakomplexovanej prudič. Proboha, zkuste s těma svejma žvástama prorazit na vlastním webu. Když si tolik stojíte za svými pravdami a svými znalostmi, jistě to pro Vás bude hračka. A rozvíjejte tam svou teorii vakuové pěny, až se budou hory zelenat.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz