Asi 5 cm dlouhá ryba, která obývá brakické vody mangrovových močálů od Floridy přes Karibik až po Brazílii, si s životem podle zažitých konvencí opravdu hlavu nedělá.
"Samosprašný" obratlovec
Už zhruba od sedmdesátých let minulého století se o tomto halančíku ví, že se rozmnožuje především prostřednictvím samooplození. U rostlin není samosprašnost žádnou výjimkou, ale mezi obratlovci je to opravdová rarita.
V populaci těchto ryb se občas vyskytnou náhodní samci, ale naprostou většinu jedinců tvoří hermafroditi (80 - 100% populace), kteří v sobě mají jak samičí, tak samčí pohlavní ústrojí.
Ke spojení jikry se spermií dojde ještě uvnitř těla ryby a na svět se vykulí už oplozený zárodek - incestní potomek sebe sama (nepřesně "klon"). Genetickými studiemi divokých populací i experimentálně sice byly doloženy případy pohlavního rozmnožování mezi hermafrodity a čistými samci, nicméně způsob rozmnožování samooplozením v přírodních podmínkách výrazně převažuje.
Podle všech evolučních teorií by měl tento halančík trpět následky dlouhodobého inbreedingu (příbuzenského křížení) v podobě různých nežádoucích mutací a neschopnosti reagovat na proměnlivé tlaky okolního prostření. Nic takového se však neděje a jako druh se má čile k světu. Kupodivu i populace s výrazným zastoupením hermafroditů si udržují genetickou diverzitu srovnatelnou se sexuálně se rozmnožujícími druhy.
Jako ryba na suchu
Aby toho nebylo málo, vědci nedávno zjistili, že halančík mangrovový dokáže bez problémů žít měsíce mimo vodní prostředí. Přirozeně obývá mělké stojaté louže a jako úkryt vyhledává nory zemního kraba Cardisoma guanhumi. V bazéncích na dně těchto nor je ale často tak vysoká koncentrace sirovodíku (H
Navíc se mu v kůži objeví protein, který mu umožní odbourávat přebytečný dusík. Sucho mu ale i tak dobře nedělá, a protože nepříznivé období musí nějak přežít, vytáhne halančík další eso z rukávu. Najde si příhodnou shnilou kládu, zaleze do díry po dřevokazném hmyzu a v tomto úkrytu přečká do příchodu dešťů.
Dr. Scott Taylor s kolegy na tuto skutečnost přišel při toulkách mangrovovými močály Belize a Floridy, kdy v ležících větvích a kmenech nacházeli stovky rybek seřazených jedna za druhou v chodbičkách po červotoči. "Byly tam namačkané jako hrášky v lusku" tvrdí doktor Taylor z Brevard County Mosquito Control District, který objev uveřejnil v posledním vydání časopisu The American Naturalist.
Zdroje:
http://www.sms.si.edu/IRLSpec/Rivulu_marmor.htm
http://www.biol.vt.edu/faculty/turner/rivmar/default.html
http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2007/10/18/eafish118.xml
http://chiron.valdosta.edu/dbechler/Kryptolebia%20Research.htm
http://news.mongabay.com/2007/1017-killifish.html
http://zhang.lib.bioinfo.pl/auth:Tatarenkov,A
http://lib.bioinfo.pl/pmid:17371909
Diskuze:
Jedna se o nejaka sezonni obdobi
mp,2007-10-25 19:32:05
sucha? kdyz zije v mangrovych mocalech, dovedu si predstavit ze hladina vody se meni podle prilivu a odlivu.
halancici obecne
PT,2007-10-26 09:18:48
Halancici obecne jsou prave specialisti na ty prezivani v sezonnich louzich, vydrzi mesice "na suchu", samozrejme schovani. Dokonce i jejich jikry potrebuji k vyvinu obdobi sucha, bez vody (proto se je zezacatku nedarilo v akvaristice rozmnozit). Proste zajimave ryby :)
Tu mangrovnikovu bazinu si predstavuju neco jako treba nas cesky Rejviz - vlhko vsudypritomne, ale spojita hladina vody jen vyjimecne, spise mnoho nejakych tech louzich, co zrovna vznikly...
zajímavé
CC,2007-10-25 19:29:56
těch pár samců očividně může za to, že ty ryby stále ještě tvoří jeden druh
Máte pravdu, není to přesné
Jan Zikmund,2007-10-25 12:23:47
Nejedná se o klony dle uznávané definice tohoto pojmu. Postupným inbreedingem v průběhu generací ovšem zvítězí v meioze dominantní alely a potomek poté vykazuje naprosté minimum rozdílů oproti rodiči. Viz:
http://www.biol.vt.edu/faculty/turner/rivmar/default.html
Rozhodně zajímavý materiál pro studie.
Pro upřesnění, kromě uvozovek, doplňujeme ještě slovo nesprávně, aby nedošlo k matení pojmů.
Klon?
Myval,2007-10-25 12:01:29
...většinu jedinců tvoří hermafroditi (80 - 100% populace), kteří v sobě mají jak samičí, tak samčí pohlavní ústrojí.
Ke spojení jikry se spermií dojde ještě uvnitř těla ryby a na svět se vykulí už oplozený zárodek - klon svého předka...
Zdravim. Mel bych dotaz na autora: jakym zpusobem lze ziskat klon (geneticky identicky) skrze pohlavni rozmnozovani? Ikdyz se jedna o gamety pochazejici z jednoho jedince, nemuze byt potomek identicky s rodicem (pravdepodobnost tohoto jevu se limitne blizi nule). V meioze dochazi k "nahodnemu" rozchodu alel do haploidnich gamet...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce