Sloní chemie  
Když se dostane sloní býk do říje zvané musth, přestává s ním veškerá legrace. Ostatně slovo musth má perské kořeny a původně znamenalo „otrávený“.

 

 

Zvětšit obrázek
Frontalin vylučují sloni žlázou na spánku.


Slon se skutečně chová, jako kdyby mu mozek zastřela silná droga. I toho nejmírnějšího sloního býka může musth změnit v nebezpečného tvora schopného zabíjet. Slabší samci jdou rozvášněnému zvířeti raději z cesty. Chuť na avantýry se slonicemi je v přítomnosti říjného býka rychle přejde. Na druhé straně dodává musth slonovi silný sexappeal u říjných samic.

 


 

Zvětšit obrázek
frontalin:
1,5-dimethyl-6, 8-dioxabicyclo[3.2.1]octane

C8H14O2
molekulová váha: 142.2

Mechanismus těchto změn byl donedávna zahalen tajemstvím, protože výzkum říje sloních býků je krajně nebezpečný podnik. Vědcům jde doslova o život. Dokonce i mahuti – vůdci pracovních indických slonů – se svým svěřencům v tomto období raději vyhnou. Sloní býk v říji je pro práci příliš nebezpečný a mahuti dělají obvykle všechno možné, aby slonovi musth co nejdříve zarazili. Poutají sloní býky k silným stromům a drží je na hladové dietě. Tak dokážou zkrátit musth trvající obvykle několik týdnů na 5 až 7 dní.  

 


Změnu chování říjného býka i slonů v jeho okolí mají na svědomí molekuly vylučované ze zvláštní žlázy na spánku. Hlavní účinnou látkou tohoto sekretu je molekula zvaná frontalin. Američtí a novozélandští vědci vedení biologem Davidem Greenwoodem z University of Auckland  zjistili, že frontalin nastavuje slonům dvě odlišné tváře. Vyskytuje ve dvou formách, které se liší prostorovým utvářením asi jako pravá a levá rukavice. Chemicky jde o stejnou látku. Její molekuly jsou však zrcadlově převrácené. Vzájemný poměr obou forem frontalinu se mění v závislosti na stádiu sloní říje i na věku sloního býka. Frontalinová zpráva může mít v závislosti na poměru „levého“ a „pravého“ frontalinu zcela protichůdný obsah.

 


 

Význam vysílané zprávy se mění s poměrem pravé a levé formy vylučovaného frontalinu.

Sloní samec začíná vylučovat frontalin na sklonku svých „teenagerských“ let. Než dovrší věk pětadvaceti let, stoupnou mu v sekretu spánkové žlázy koncentrace frontalinu na patnáctinásobek. Mění se i poměr „levé“ a „pravé“ formy. U mladých slonů drtivě převládá jen jedna forma frontalinu. Postupem času se poměr vyrovnává a dokonalé rovnováhy mezi oběma složkami dosáhnou sloni, kteří jsou ve vrcholné říji a navíc i v optimálním věku mezi 30. a 45. rokem života. Takto „navoněný“ slon neodolatelně přitahuje samice svolné k námluvám. Všichni ostatní sloni – mladší i starší samci a samice, které nejsou říjné nebo jsou dokonce březí, berou vyrovnaný poměr obou forem frontalinu jako varovný signál a klidí se stranou.

 

 

 

Datum: 09.10.2007 03:20
Tisk článku

Související články:

Proč ženy „jedí“ miminka     Autor: Josef Pazdera (28.09.2013)
Poopravme si funkci feromonů     Autor: Josef Pazdera (28.06.2008)
Mužský pach navodí ženám zvýšenou sekreci hormonů     Autor: Josef Pazdera (09.02.2007)
Spletité cesty od čichu k pohlavním hormonům     Autor: Jan Havlíček (20.11.2005)
Feromony vábí stejně ženy i gaye     Autor: Josef Pazdera (11.05.2005)



Diskuze:

...to souhlasi....

jara cimrman,2007-10-10 21:50:05

...tento sloni stav, sloni rije, musth, v minulych dnech prave postihl soudruha Paroubka....kudy chodil, tudy z neho kapal frontalin, a legrace s nim presla uz davno, takze se to dalo predpovedet a vcas se mu vyhnout.....jeho frontalinova zlaza je videt skoro na kazdy fotografii....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz