Magnetická rezonance (MR) využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. V poslední době se s ní setkáte spíše pod zkratkou MRI (Magnetic Resonance Imaging) a nebo fMRI, přičemž malé „f“ značí, že jde o funkční magnetickou rezonanci, kterou se dají zjistit i probíhající myšlenkové pochody v mozku.
MR - magnetická rezonance, se často plete s CT - computerovou tomografií, což je speciální rentgenové vyšetření s vyšší rozlišovací schopností. MRI na rozdíl od CT nevyužívá rentgenové záření, ale magnetických vlastností atomů. Pomocí magnetického pole se tvoří velké množství obrazů snímaných z různých „vrstev“ těla, takže je možné zrekonstruovat trojrozměrný obraz. Nejdůležitějšíale je, že magnetická rezonance nenese žádná rizika způsobená zářením.
Za objev fyzikálních principů magnetické rezonance získali Paul Lauterbur a Peter Mansfield (2003) Nobelovu cenu. Výhodou MRI vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je její větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, což je dáno rozdílnou intenzitou signálu u odlišných měkkých tkání. Série snímků lze počítačem zpracovat a získat tak trojrozměrný pohled. Není divu, že si metoda i přes svojí finanční nákladnost úspěšně razí cestu do stále většího počtu nemocnic. Pacienta, jak jsme si řekli, kromě toho, že musí chvíli setrvat v klidu, vyšetření nijak nezatěžuje. A jediné co by ho mohlo ohrozit, je přítomnost kovu v těle, který by se účinkem magnetického pole zahřál.
Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES, která možná měla bohulibé cíle ale připravovali jí úředníci, kteří o lékařských metodách nemají ani ponětí, poslala MRI na smetiště. Na Evropské konferenci o rakovině konané v Barceloně se snažil apelovat na zdravý rozum norský radiolog Dag Rune Olsen. Z jeho vystoupení vyjímáme: „V Evropě je ročně magnetickou rezonancí vyšetřeno osm milionů pacientů s nádorovými onemocněními. S tím je ale konec, protože směrnicí stanovené limity pro vystavení účinkům magnetického pole překročí každý, kdo na magnetické rezonanci pracuje.“
U našich slovenských sousedů už mají limity ze směrnice EU do své legislativy začleněny. Na Slovensku je tak magnetická rezonance postavena mimo zákon. V praxi by to mělo znamenat, že lékař a ošetřující personál se nebude smět při vyšetření v blízkosti pacienta vyskytovat, což je u lidí v narkóze, dětí a starých lidí problém. Problémy nastanou i v případě potřeby provádění zákroků, zavádění sond,... Dodržování směrnice by zvýšilo zdravotní rizika pro pacienty a lékaře by nutilo přejít na jiné, pro pacienta škodlivější a mnohdy méně přesné vyšetřovací metody.
Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES je připojena ke stažení jako soubor pdf.
Diskuze: