Studie publikovaná v Biology Letters poskytuje sondu do evoluce lidského hlasu a do tajů, kterými jsou ovlivňovány naše partnerské vztahy.
Kanaďan David Feinberg je výzkumník psycholog na McMaster University. Svět ho zná z jeho dřívějších prací, ve kterých se svými kolegy prokázali, že ženy shledávají hluboký hlas jako atraktivnější. Hluboký hlas ženám zní liběji a hodnotí jej jako dominantnější, zdravější a znějící mužněji.
Muži naopak shledávají jako atraktivnější vysoce položený ženský hlas. Vnímají ho jako hlas ženy, která bude ochotná se podřizovat, která bude ženštější, zdravější a takovou partnerku posuzují jako mladistvější.
Za novou studií se Feinberg vypravil do Afriky. Zjistil tam, že hlasoví „hloubkaři“ mají více dětí a že jejich reprodukční schopnost je větší. Výška hlasu tamních mužů je 115 hertzů. Muži s hlasem okolo 90 hertzů mají v průměru o dvě děti více, než ti, jež mluví hlasem s frekvenci 160 hertzů. Celkem bylo v pokusu 49 mužů.
Při výzkumu se nepodařilo zjistit, že by tento rozdíl v počtu potomků měl nějakou souvislost s úmrtností dětí. Proto vědec dává tuto skutečnost do souvislosti s účinkem testosteronu. Více testosteronu = hlubší hlas. Testosteron ale, jak známo, má imunosupresivní efekt.
To znamená, že muž s hlubokým hlasem a vysokou hladinou testosteronu musí mít ve skutečnosti svůj imunitní aparát vysoce funkční, protože se mu podařilo ustát nepřízeň osudu, kterou mu vysoká hladina jeho pohlavního hormonu přichystala. Zdá se, že ženy si tak podvědomě vybírají otce svých potomků, kteří jim jsou schopni předat geny vysoce funkčního obranného systému.
Feinberg v Africe pracoval s kolegyní Coren Apicella a pro svůj výzkum zaměřený na chování lidí si vybrali příslušníky kmene Hadza. Jde o jednu z posledních kultur skutečných afrických lovců. Početně jich je méně než tisíc a jejich území se nachází v severní části Tanzánie. Tento kmen si vědci vybrali proto, protože v této populaci není žádná moderní kontrola porodnosti. Zjištěné údaje nejsou zatíženy nějakou chybou,kterou by do pozorování mohly vnést trendy moderní civilizace. Na populaci primitivních lovců se vědcům podařilo zjistit celou řadu údajů. Jeden z faktů, který po vyhodnocení dat vyplynul, zní: Větší počet potomků jde skutečně na vrub položení hlasu.
Vědci si myslí, že také u našich předků šel vývoj stejným směrem a že to je důvod, proč mužský a ženský hlas zní odlišně.
Pramen: McMaster University
Chemický zásobník se železem by mohl snadno skladovat vodík na zimu
Autor: Stanislav Mihulka (13.09.2024)
Sledování mrtvých těl urychluje stárnutí. Přinejmenším u octomilek
Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2023)
Sebe a své blízké léčí lékaři jinak
Autor: Josef Pazdera (26.12.2022)
Posttraumatická stresová porucha a válečné konflikty
Autor: Miloslav Pouzar (05.04.2022)
I šimpanzi rozeznají zlý úmysl
Autor: Dagmar Gregorová (08.03.2022)
Diskuze:
Asi to není úplně pravda!
Bohouš,2007-09-29 20:41:40
Znám dosti mužů,jejichž hlas není bas(a "bílé rasy") a mají početné potomstvo(na ně podobné) zdárně vychované,bezproblémové pro společnost.V dnešní době pro mnohé možnost více dětí znamená pohromu,vše mající jedináčci nejsou výjimkou(nemyslím tím ty,jejichž rodiče nemohou mít-ač by chtěli-další děti).Znamená to,že v manželství "basujících" mužů je více potratů?Doufám,že výzkum prováděli odborníci za "své" ve svém volnu.
...a kastrati...
jara cimrman,2007-09-26 18:11:19
...zpivajici kastrati ve stredoveku se posleze venovali jenom umeni, zpevu vysokou fistuli, a na rozmnozovani nemeli ani cas, ani chut.....
Přání otcem myšlenky
xe,2007-09-26 14:10:05
V článku se píše: "Muži naopak shledávají jako atraktivnější vysoce položený ženský hlas. Vnímají ho jako hlas ženy, která bude ochotná se podřizovat, která bude ženštější, zdravější a takovou partnerku posuzují jako mladistvější."
Vysoce položený ženský hlas je příznačný zejména pro hysterické ženštiny. Nepotřebuji výzkum, stačí dlouholeté zkušenosti.
Tvrzení že "Muži shledávají atd." je zbožné přání autora, protože obvykle se muži - pokud to nejsou slepci - rozhodují na základě jiných kritérií (vizální složka percepce) než je výška hlasu.
Ono je to
xa,2007-09-26 15:00:37
jen jeden z faktorů, jako ostatně všechno(ten vzhled není zas tak důležitý, pro holku na chození ano, ale do manželství? EE)
imunitní systém?
xb,2007-09-25 22:12:00
Podle mě jde spíš o to, že synové muže s vyšší hladinou testosteronu budou taky mít víc testosteronu, budou divočejší a agresivnější, což způsobí, že se stanou otci více potomků. To je prvotní příčina přitažlivosti mužů se zvýšeným testosteronem, pak následuje obecná pozitivní zpětná vazba, kdy žena chce takové syny, kteří budou pro ženy přitažliví, proto volí přitažlivého otce.
pro xb
xc,2007-09-25 22:52:41
"žena chce takové syny, kteří budou pro ženy přitažliví" - to jste pane xb vymyslel hezky, ale tak evoluce nepracuje.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce