Vědci z CSIRO v Austrálii se již dlouho snaží chovatelům garnátů zajistit, aby jejich farmy prosperovaly a aby jejich produkt byl co nejprodejnější. V praxi to znamenalo provádět pokusy zaměřené na zlepšení velikosti, textury i barvy masa u chovaných garnátů.
V nedávné době se na výzkumníky usmálo štěstí. Náhodou se stalo, že při jednom pokusu část garnátů přemístili do jiné nádoby. Měla tmavou barvu. Rázem tak měli produkt, který na trhu představoval na každém kilogramu o dva až čtyři dolary větší zisk.
Dr. Bruce Lee z australského CSIRO tvrdí, že v tom není nic jiného, než trik, kterým se garnát snaží splynout s pozadím. Barva garnátů je dána pigmenty, které se nazývají astaxantiny. Když to živočich uzná za vhodné, uloží si je do povrchových částí těla a krunýře. Tmavší jedinci se stávají méně nápadní a mají větší šanci přežít.
Na nedávné konferenci v Sydney zaznělo, že dokonce nejde jen o pouhé podbízení se vkusu spotřebitele, ale že garnáti tímto jednoduchým trikem získávají i na nutriční hodnotě. Tmavší pigment, jak se při zkoumání podstaty věci, k dalšímu milému překvapení vědců ukázalo, je totiž antioxidantem.
Stávající praxe je taková, že chovatelé garnátů, aby o jejich produkt byl větší zájem, přidávají garnátům do krmiva barvivo. To už teď ale nebude nutné. Bude totiž stačit, aby si u jedné z nádrží, ve které garnáty chovají, natřeli stěny a dno na černo. A aby garnáty, předtím než je dají na trh, do ní na několik hodin šoupli. O brzké uplatnění této novinky zřejmě nemusíme mít obavy. Není moc takových opatření, která šetří náklady a přitom zvyšují zisk.
Pramen: Future Directions Food Safety Conference, Sydney 19. – 21. září, 2007
Diskuze: