Čína se může na globální oteplování těšit. Však k němu jako jeden z největších znečišťovatelů ovzduší vydatně přispívá.
Saranče stěhovavá (Locusta migratoria) je od přírody samotář. Občas ji to ale popadne a pak se stává tvorem kolektivním. Vytváří hejna, jejichž hmotnost dosahuje tisíců tun, migruje na velké vzdálenosti a sežere na co přijde. Čína si s nimi užívá odnepaměti.
Poslední dvě tisíciletí řádění sarančí v Číně je poměrně přesně zdokumentováno. Vpád sarančí ohlašoval katastrofy, hladomory, sociální bouře a další nepříjemnosti. Proto jim staročínští úředníci věnovali nemalou pozornost. Existoval na to dokonce císařský edikt, protože osvícené hlavy v metropoli byly přesvědčené, že se saranče mají průběžně hlídat a případné přemnožení se jim má včas zarazit. První část úředníci plnili svědomitě, druhou se jim do života uvést nedařilo. Přesto jsou jejich pečlivé záznamy velmi cenným zdrojem informací o tom, co můžeme od sarančí stěhovavých čekat.
Už v padesátých letech minulého století se akademik Shijun Ma prohrabal tisíciletými záznamy a zjistil, že nálety sarančí korelují se suchy a záplavami. Došel k závěru, že čím je tepleji, tím větší je šance, že se sarančata přemnoží. Shijun Ma to připisoval mírnějším zimám, které dovolily přežít početnější populaci sarančí.
Nyní se do letitých záznamů zahloubali čínští vědci vedení ekologem Zhibin Zhangen. S analýzami jim významně pomohl norský ekolog Nils Stenseth z university v Oslu. Výsledky, které zveřejnili v PNAS, si se závěry analýz Shijun Maa protiřečí. Je to všechno opačně. Sarančím se daří, když je chladněji. Teplo jim nesvědčí a v teplejších rocích se drží samotářských zvyků.
Jak rozpor vysvětlit? Sucha i záplavy jsou v Číně běžnější během chladnějších období. Nikoli během teplejších období, jak se mylně domníval Ma. V obou případech – při suchu i při záplavách – vládnou podmínky příhodné pro reprodukci saranče stěhovavé. Za sucha ustupují říční břehy a vytvářejí sarančím reprodukční ráj. Po záplavách, když voda opadne, vznikají rovněž rozsáhlé plochy, kde mohou saranče klást vajíčka.
Teplejší počasí by udělalo sarančím čáru přes rozpočet. Jen není jisté, zda se oteplí tak silně, aby to se sarančemi skutečně zamávalo. Nezbývá, než si držet palce.
Přijdou tak možná o oblíbené pochoutky – saranči smaženou, dušenou, pečenou ….
Pramen: PNAS, doi: 10.1073/pnas.0706813104
Moderní letadla Boeing a Airbus měla životní prostředí šetřit, jenže…
Autor: Josef Pazdera (08.08.2024)
Farmáři by mohli pomoct s oteplenou planetou pěstováním kamenů na polích
Autor: Stanislav Mihulka (16.08.2023)
Zalednění Antarktidy přivodil tektonický posun
Autor: Josef Pazdera (26.11.2021)
Jsou příčinou ledových epoch Země tektonické srážky v tropech?
Autor: Stanislav Mihulka (16.03.2019)
Proč byla v Severní Dakotě větší zima než na severním pólu?
Autor: Stanislav Mihulka (01.02.2019)
Diskuze:
Stačí trochu vůle
K@rel,2007-10-02 11:40:43
a zdůvodnit se dá všechna, hlavně když to člověka živí. Znečistěné ovzduší je svinstvo, které většinou zkracuje lidem život, ale proč tak složitě vymýšlet globální oteplování. Čím asi budou jednou ekoteroristi zdůvodňovat globální ochlazování, až začne další doba ledová.
bohuzel
Alexander Ač,2007-09-24 00:26:32
ctenari Oslu by mohli mit dojem, ze globalni oteplovani je dobre. A potom ze odkud to Vaclav Klaus ma :-)
lingvistická poznámka
Martin,2007-09-20 19:33:01
"Ničivé nálety sarančí stěhovavých ukončí globální oteplování."
Ešte rýpnem do tejto krásnej vety, všimnite si, že sa dá chápať dvojzmyselne, čo sa dá názorne ukázať prekladom do slovenčiny, pričom si treba všímať sloveso "ukončiť":
1. "Ničivé nálety koníkov sťahovavých ukončí globálne otepľovanie" - kde podmet predstavuje slovo "otepľovanie" a predmet slovo "nálety"
2. "Ničivé nálety koníkov sťahovavých ukončia globálne otepľovanie" - kde podmet predstavuje slovo "nálety" a predmet slovo "otepľovanie".
To len tak pre zaujímavosť :)
čeština
Honza,2007-09-21 16:52:27
A nejde ti to přes uši správně. Česká gramatika sem bohužel ještě nedorazila, takže nám tu tvoří zcela volně nová pravidla. Co na tom, že saranče je podle vzoru kuře, tady si z něj udělali ženský rod a skloňují si ho podle vzoru nůše/růže. Osel má prostě svá specifická pravidla. Taková trochu oslí :-)
..takze teprve uvidime....
jara cimrman,2007-09-19 17:21:53
...jak to s tema sarancatama vlastne dopadne..... dlouha historie hmyzu ale napovida, ze dost vydrzeji.....spis bych se vsadil na to, ze nez vyhynou kobylky, vyhynou ti kdo to budou moci zaregistrovat....kdo o tom vyda cisarsky edikt???....
?
Kirjat,2007-09-19 15:10:36
Článek jsem nečetl, ale za ten dvojznačný nadpis přijdete do pekla.
jeden z největších znečišťovatelů ovzduší přispívá
ZEPHIR,2007-09-19 10:58:10
Jsem rád, že alespoň někdo z redakce Osla otevřeně přiznává roli člověka v globálním oteplování...;-)
Otázka je, jakou pravdivostní, natož vědeckou hodnotu pak mají ostatní články, dokazující opak...
Omezte bláboly, prosím
Filip,2007-09-19 11:49:33
Redakci je jedno, jestli jsi rád, nebo nerad, a nám čtenářům také. Akorát tady zase zdržuješ. Představ si, že já bych tady začal psát že nemám rád když redakce píše o hmyzu, protože kobylky nejím. Další blb by psal zase, že nemá rád Číňany. No prostě, opět jsi svými duchaplnostmi nezklamal. Zcela ti totiž uteklo, že je rozdíl mezi odmítáním a dáváním lidskému faktoru patřičnou váhu, je poněkud rozdíl.
Akorát tady zase zdržuješ
ZEPHIR,2007-09-19 13:22:30
Koho tu zdržuju, ty seš placenej za diskusi na Oslovi?
ZEPHIR
Andrej,2007-09-19 13:36:55
Keď Filip povie, aby si nezdržoval, tak načo zdržuješ? Filip predsa vie najlepšie, kto zdržuje a kto nie, ktorý príspevok je rozumný, a ktorý sú "blaboly", dokonca aj to, či redakcii aj nam ostatným čitateľom je jedno, že si rád, že na Oslovi sú prezentované rôzne názory. :-)
opak?
Nina,2007-09-20 21:08:19
Studie geologu pri vrtech,kde se zjistuji ze sedimentu periody oteplovani a zahy nastupu doby ledove na nasi Zemi.Globalni oteplovani neni pro nasi planetu mimoradna udalost. Potom jsou take velice stara historicka pisma,pojednavajici i o katastrofach a pocasi.
Potom take zmeny v nasi slunecni soustave;Martovy ledove cepicky pry ubyvaji ,na Jupiteru se zvetsuje skvrna,tusim ze i Venuse ze zahrala vice...no ja nevim,ja to mam vse ze zprav.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce