Jak komár, tak i virus jsou domovem v Africe a Asii. V letošním létě postihlo virové onemocnění vyvolané virem chikungunya i dvě stovky obyvatel dvou vsí asi 80 kilometrů východně od Boloně. Jeden člověk na chorobu zemřel. Lékaři zpočátku považovali onemocnění za chřipku. Není divu. Příznaky obou chorob se v mnohém podobají a drtivá většina evropských lékařů nemá s tropickou chikungunyou žádné zkušenosti.
Jméno choroby pochází z jazyka tanzánijského kmene Makonde, kde znamená „to, co tě zkroutí“. Celkem výstižně vystihuje stav pacienta sužovaného po dlouhou dobu bolestmi kloubů a horečkami. Proti chorobě neexistuje vakcína a léčba se omezuje na tlumení bolestí a horečky. Přesto není považována za nebezpečnou. Při velkých epidemiích jsou ale počty obětí nezanedbatelné a dochází k velkým ekonomickým ztrátám.
Komáří přenašeč viru chikungunya se v posledních desetiletích rozšířil na velkou část Evropy. Jeho výskyt byl zaznamenán nejen v Itálii, ale i na Balkáně a ve Francii. Na severu sahá areál tzv. tygřího moskyta až do Belgie a Nizozemí. Komár tu žije ve městech a živí se lidskou krví. Jeho kousnutí je nepříjemné, ale donedávna nepředstavovalo větší riziko. S příchodem viru chikungunya se situace mění.
Zatím není jasné, jestli se onemocnění v Evropě rozšíří. V oblasti Boloně s příchodem studeného podzimního počasí případů chikungunyi rychle ubývá. Choroba se ale může zjara vrátit. Virus proniká do vajíček komárů a ta mírnou středomořskou zimu bez potíží přežívají.
Invaze komára Aedes albopictus vzbuzuje obavy z rozšíření dalších, mnohem nebezpečnějších chorob, především z horečky dengue.
Virus této tropické choroby se přenáší podobně jako chikungunya komářím kousnutím. Dengue je v současné době na vzestupu v jihovýchodní Asii a na západním pobřeží Pacifiku. Především u dětí se může vyvinout tzv. hemorrhagická forma, při které dochází ke krvácení z nosu, úst či dásní. Pacient trpí silnými bolestmi břicha a zvrací. Stav nemocného může přerůst v šok a v přímé ohrožení života. Na dengue umírá od 1 do 5% nemocných.
Poslední velká světová epidemie vyvolaná virem chikungunya postihla v roce 2005 až 2006 Seychely, Réunion, Mauritius a další ostrovy v Indickém oceánu. Onemocněly tam statisíce lidí. Choroba se při té příležitosti po mnoha desetiletích vrátila i na indický subkontinent.
V Evropě se až donedávna vyskytovalo onemocnění vyvolané virem chikungunya jen výjimečně. Obvykle si je přivezli turisté z dovolené v Asii či Africe. Několik případů „dovezeného“ onemocnění bylo zaznamenáno i v České republice.
Diskuze:
dengue
strfr,2007-09-12 15:31:15
tak vam reknu, ze dengue jsem chytil nedavno na severu afghanistanu (konkretne v Mazare-i-Sharifu), kde vubec nema co delat. Nejdriv jsem si myslel, ze mam chripku, pak po par dnech s 40°C horeckama uz jsem podlehal zoufalstvi a predstave, ze mam meningitidu. Ceska polni v Kabulu rozhodla, ze v Afghanistanu komari nejsou, takze tady nehrozi riziko malarie ani dengue, takze mi to diagnostikovat schopni nebyly a dali mi nejake svinsky silne antibiotika. Nakonec jsem tady objevil jednu laborku, kde to byly schopni diagnostikovat a sdelit mi, ze to holt musim vydrzet. Bolesti hlavy, ktere jsem pri tom mel, byly fakt nejkrutejsi co jsem kdy zazil a jedine, co proti tomu pomahalo (jakz takz) byl synteticky opiat Tramal. Kazdopane prubeh znamena cca. tyden az deset dni fakt vysokych horecek (nekolisaji jako u malarie)a drsne bolesti (hlava, klouby atd.). Nepral bych to nikomu..
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce