.
Přestože se hodně lidí modlí ke globálnímu oteplování, velmi silným tématem biologie a ochrany přírody i po ústupu z výsluní zůstává biodiverzita. Mnoho studií ji hledá, nalézá, shledává ohroženou a hodnou ochrany anebo se neúspěšně pokouší dokazovat, že je k něčemu v přírodě dobrá.
Stále víc se ukazuje, že vysoká biodiverzita není nějaký nutný přírodní princip, bez něhož se celý svět zhroutí, ale na druhou stranu je čím dál tím jasnější, že biodiverzita je cenná pro nás osobně. Lidé mají rádi pestré věci a to je dostatečně dobrý důvod pro to, abychom se o biodiverzitu zajímali.
Biodiverzita bývá tradičně hledána a očekávána v hloubi tropických pralesů. Někdy se tam i nějaká najde, často ale může pěknou a zajímavou biodiverzitou překvapit docela nečekané místo. Francouzští badatelé z IRD v hlavním městě Nové Kaledonie Noumea nedávno nalezli velikou biodiverzitu mezi parazity velkých korálových ryb.
Korálové útesy sice jsou takové podmořské pralesy, kde je hodně různého života, pestré společenstvo parazitů v rybách je ale docela objev. Na hezkých korálových útesech bývají prozkoumány stovky druhů korálů, měkkýšů a ryb, o druhové bohatosti parazitů se ale nevědělo skoro nic. Francouzi studovali velké kanice z korálových útesů, nejprve kanice vysokoploutvého (Epinephelus maculatus) a pak kanice malabarského (Epinephelus malabaricus).
Badatelé u kaniců našli celou řadu nových druhů mikroskopických parazitických ploštěnců ze skupiny jednorodých (Monogenea). Jsou menší než půl milimetru a žijí jako nezvaní hosté na žábrách kaniců. Jsou si hodně podobní, jednotlivé druhy se rozlišují podle morfologie maličkých genitálií, což je jistě radost.
Na žábrách 10 kaniců vysokoploutvých se našlo přes 800 parazitů, které autoři zařadili do celkem 12 druhů. Pro srovnání, středomořský kanic Epinephelus marginatus hostí pouhé čtyři druhy srovnatelných parazitů. Navíc se zdá, že přinejmenším 10 druhů ploštěnců z kanice vysokoploutvého je striktně vázáno pouze na tenhle jediný druh hostitele.
Výzkum dalšího druhu kanice ukázal velmi podobný obrázek. Na dvou kanicích malabarských badatelé objevili celkem 300 ploštěnců, které roztřídili do 11 druhů.
Kanic malabarský je ke všemu ekonomicky zajímavá ryba. Rychle roste a dospělé ryby mají přes 50 kg. Proto si jich velmi cenní jihoasijští chovatelé ryb. Ve velkochovech je pohromadě hodně kaniců a to pochopitelně zvyšuje riziko napadení různými parazity. Parazitované ryby rostou mnohem pomaleji. Proto je v tomhle konkrétním případě zájem managerů a parazitologů vcelku stejný.
Na korálových útesech kolem Nové Kaledonie žije přes 2000 druhů ryb. Autoři si tipují, že hostí nejméně 10000 druhů parazitů, zatím pro vědu neznámých. Tahle biodiverzita potěší přinejmenším rybí parazitology na pěkných pár let.
Zdroj: IRD
Toxoplazma leze do mozku. Co kdyby to dělala pro dobrou věc?
Autor: Stanislav Mihulka (03.08.2024)
Zlovolná motolice hackne geny korýše a promění ho v lákavou kořist
Autor: Stanislav Mihulka (29.08.2023)
Důvtipný výzkum odhalil, jak fungují pruhy zeber
Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2023)
Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky
Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2022)
Krádež identity stylem „Toxo“
Autor: Josef Pazdera (29.10.2022)
Diskuze: