Zajímavý způsob příjmu potravy má muréna. Když se zakousne do kořisti, vysune se jí z hrdla do tlamy další pár čelistí, který kořist uchopí a zatáhne dále do jícnu. Zatím jsme takové uspořádání kousacího aparátu znali jen u mimozemšťana, který naháněl své oběti ve filmové sérii Vetřelců.
Jak to, že si nikdo zatím druhého páru čelistí u murény nevšiml? Je to tím, že chňapá po soustu velice rychle a ani první pár čelistí není při útoku na kořist rozevřen na déle než mžik.
Tým amerických vědců přesto zachytil pohyb druhého páru čelistí na speciální kameru a pohyb čelisti je patrný i na rentgenových snímcích.
Většina ryb kořist nasává. Dokonce i ryby, které chytí kořist do zubů si ji následně posouvají do jícnu sáním. Muréna je v sání málo výkonná, a tak si vypomohla jinak. Kořist nejprve uchvátí do předního páru zubatých čelistí a pak si pro ni sáhne druhým párem čelistí, jež se vysunou z hltanu. V té chvíli první pár čelistí skus povolí a druhý pár čelistí vtáhne kořist dál do rybích útrob.
Rita Mehtaová a Peter Wainwright z University of California v Davisu publikovali svůj objev v časopise Nature. Evoluční původ druhého páru čelistí murény zůstává nejasný.
Video, na kterém je akce druhého páru čelistí patrná
Pramen: Nature
.
Diskuze: