Dlouhodobé změny ve fungování dědičné informace kuřáků dokázali kanadští vědci vedení Rajem Charim z British Columbia Research Center ve Vancouveru ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise BMC Genomics.
Vědci porovnávali expresi genů v buňkách získaných z průdušek čtyř nekuřáků, osmi aktivních kuřáků a dvanácti dobrovolníků, kteří přestali kouřit před 1 až 32 roky. Exprese mnohých genů, která je u kuřáků pozměněna, se navrací po skončení kouření k normálu. Patří k nim především geny zodpovědné za tvorbu hlenu, geny podílející se na metabolismu nukleotidů nebo geny pro metabolismus xenobiotik. Exprese nejméně 124 genů však zůstává u bývalých kuřáků i po dlouhé době odchýlena od normálu.
Jak stávající tak i bývalí kuřáci mají například sníženou expresi genů, jež jsou důležité pro dělení buněk pokrývajících povrch průdušek. Podobně potlačené množení buněk v průduškách je typické pro chronickou bronchitidu nebo emfyzém. Podobně mají stávající i bývalí kuřáci sníženou expresi genů důležitých pro korekci defektů v DNA.
Elektronické cigarety neškodí buňkám tolik, jako klasické kouření
Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2016)
E-cigarety škodí více, než ty klasické
Autor: Josef Pazdera (04.12.2014)
Další nedobrá zpráva pro bionaftu
Autor: Josef Pazdera (05.11.2014)
New York zakázal e-cigarety
Autor: Josef Pazdera (30.04.2014)
Trojnásobná spotřební daň na tabák - celosvětově!
Autor: Josef Pazdera (03.01.2014)
Diskuze: