Spitzer Space Telescope (NASA) objevil uvnitř kolabující oblasti v nově vznikající hvězdné soustavě takové množství vodní páry, že by 5krát naplnila pozemské oceány. Podle astronomů vodní pára „prší“ ze zárodečných mračen soustavy a dopadá na prachový disk, v němž se formují planety.
Vysoké rozlišení
„Poprvé vidíme vodu, která se dostává do oblastí, kde s největší pravděpodobností vznikají planety,“ řekl Dan Watson (University of Rochester, N.Y.), vedoucí autor článku o této „zapářené“ mladé hvězdné soustavě (Nature, 30. srpna).
Hvězda NGC 1333-IRAS 4B stále roste uvnitř chladného „kokonu“ plynu a prachu. Uvnitř tohoto prachoplynného oblaku kroužícího okolo zárodku hvězdy, leží rostoucí, teplý disk hmoty určený ke tvorbě planet. Spitzerova nová data ukazují, že led z vnější obálky hvězdných zárodků padá směrem k formující se hvězdě a po srážce s diskem se vypařuje.
„Vodu na Zem přinesly ledové planetky a komety. Voda, většinou jako led, se nachází také v hustých mezihvězdných mračnech,“ řekl Watson. „Teď jsme viděli, že voda, která padá jako led z obálky mladého hvězdného systému na jeho disk, se ve skutečnosti ihned po dopadu vypařuje. Tato vodní pára později opět zmrzne, aby vytvořila planetky a komety.“
Voda se hojně vyskytuje všude ve vesmíru. Byla objevená ve formě ledu nebo plynu okolo různých typů hvězd v mezihvězdném prostoru. Nedávno Spitzer objevil první jasnou známku vodní páry na horké, plynné exoplanetě pojmenované HD 189733b.
V nové studii Spitzera voda také slouží jako důležitý nástroj ke studiu dlouho hledaných detailů procesu formování planet. Analýzou vody v NGC 1333-IRAS 4B astronomové poznávají vlastnosti disku – např. vypočítali jeho hustotu (nejméně 10 miliard molekul vodíku na cm3), rozměry (poloměr je větší než průměrná vzdálenost Země – Pluto, tj. asi 6 miliard km) a teplotu (170 K neboli -103°C).
„Voda se detekuje snadněji než jiné molekuly, proto ji můžeme použít jako sondu k hledání zcela nových disků a studiu jejich fyziky a chemie,“ řekl Watson. „Toto nás naučí mnoho o formování planet.“
Watson a jeho kolegové studovali 30 nejmladších známých hvězdných „embryí“. K tomu použili Spitzerův infračervený spektrograf, který pomocí spektrálních čar odhaluje „otisky“ molekul. Z 30 hvězdných embryí, našli jen jednu s obrovským množstvím vodní páry (NGC 1333-IRAS 4B). Tato vodní pára je snadno zjistitelná Spitzerem - jakmile led zasáhne zárodečný disk, velmi rychle se zahřeje a září v infračerveném světle.
Proč jen u jednoho z 30 hvězdných embryí je voda? Podle astronomů za to pravděpodobně může správná orientace NGC 1333-IRAS 4B vůči Spitzeru - Spitzer se dívá na jeho husté jádro. Rovněž tato speciální „vodní“ fáze života hvězdy je velmi krátká a proto obtížně zjistitelná.
„Zachytili jsme unikátní fázi vývoje mladé hvězdy, ve které se materiál života dynamicky přesouvá do prostředí, kde se mohou tvořit planety,“ řekl Michael Werner (JPL, Pasadena, Calif.), vědecký pracovník mise Spitzer.
NGC 1333-IRAS 4B leží ve vzdálenosti asi 1000 sv.l. v souhvězdí Persea, v oblasti formování hvězd. Jeho centrální hvězdné embryo se ještě „krmí“ okolním materiálem a stále „roste“. To trvá několik miliónů let. V tomto počátečním stadiu astronomové ještě nemohou říct, jaké velikosti nakonec hvězda dosáhne.
Žijeme v nejlepším vesmíru? Fyzici navrhují, jak otestovat antropický princip
Autor: Stanislav Mihulka (10.12.2024)
Rekordní simulace na Frontieru ohlašuje exakapacitní éru výzkumu vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2024)
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Jsou černé díry ve skutečnosti zamrzlé hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Diskuze:
Dan Watson
JosefŽ,2007-09-11 10:03:32
Jeho tvrzení,že vodu na Zemi přinesly ledové planetky a komety má možná trhlinu v tom,že jejich "vychytávku" provádějí planety naší sluneční soustavy a Měsíc, takže na Zem jich dopadne minimum.Vody je dost,zeměkoule uměle srovnaná do ideální koule by měla vodní vrstvu dva kilometry silnou plus asi třináct miliard tun vodních par v atmosféře spoluvytvářejících s obávaným ksličníkem uhličitým skleníkový efekt,který mimo své hrůzostrašné vlastnosti nám vlastně pomáhá-udržováním nadnulových teplot zemského povrchu umožňuje život,jinak bychom zmrzli..Další problém je možná v tom,že po miliardách let hypotetické existence sluneční soustavy stále existuje "zásobárna" komet,neměla by pravděpodobně existovat!Voda má i spoustu neočekávaných i zatím neznámých vlastností.Ultrafialové záření uvolňuje v horních vrstvách atmosféry z vodních par kyslík plus vytváří důležitou a mnohdy problematickou ozónovou vrstvu.Chování vody při jejím ohřevu a tuhnutí poznává každý školák.Voda pod ledem pomaleji promrzne.Kapilarita-tak důležitá pro rostliny-nejen pro transport živin,ale i při pomalém poklesu teplot do zimních,ale neextrémních mínusových hodnot nám většina dřevin nezmrzne.Mpemba efekt-rychlejší tuhnutí 90 stupňů Celsia horké vody třeba v zimě za mrazu za oknem,než vody z vodovodu.Těžká voda-důležitá pro jaderné reaktory.Vodní dipóly-oba atomy vodíku nejsou s atomem kyslíku v jedné přímce,ale svírají úhel 104 stupňů.Dále-když přijde voda do styku s kysličníkem křemičitým,klesá v okolí styčné plochy bod mrazu přibližně o 17 stupňů Celsia a značně se zvýší hustota vody.Alchymisté prováděli několik tisíc opakování destilací vody v uzavřeném okruhu pro získání nových vynikajících vlastností vody k propírání konečného produktu dalších,také opakovaných chemických pokusů.Voda použitá z propírání měla zvyšovat imunitu a výrazně zpomalit stárnutí.Bernd H. Kroplin(o-s dvojtečkou,omlouvám se) provádí vážné výzkumy s odpařováním kapek tělesných tekutin od různých osob s překvapivými výsledky.Tvrdí,že duchovními a emocionálními procesy lze ovlivnit materiální uspořádání kapalin.Např-vzniklý obrazec je odlišný před a po užívání zapnutého mobilního telefonu(bez hovoru)-je nepravidelný,ba vysloveně chaotický.Na výzkum dostal od ministerstva téměř 150000 eur.Kdo nevěří-ať dělá pokusy.O vlastnostech a důležitosti vody je napsáno velmi mnoho.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce