Vypočítavé opice  
Jihoamerické opice malpy si snadno spočítají výnos obchodní transakce, v které směňují žetony za buráky.

 

Elsa Addessiová je na desítku jihoamerických malp kapucínských chovaných v římském Ústavu kognitivních věd a technologií náležitě pyšná. Jsou to mimořádně chytré opice. Umějí  sčítat a některé dokonce násobí. Addesiová a její kolegové zveřejnili důkazy o „účetnických“ schopnostech opic ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B. 
Italští vědci zkoušeli, zda opice pochopí cenu „opičích peněz“. V první fázi pokusu se opice naučily, že za modrou známku dostanou jeden burský oříšek a za žlutou známku  obdrží tři buráky. Když si malpy mohly vybrat mezi modrou a žlutou známkou, vzaly si „minci“ o vyšší hodnotě. Tuto nejlehčí část testů zvládlo všech deset opic.

 

Zvětšit obrázek
Malpy kapucínské (cebus capucinus) umějí sčítat a některé dokonce násobí, chápou cenu „peněz“.


V dalším experimentu měly opice volit mezi různě velkými sumami v modrých a žlutých známkách. Například se rozhodovaly, zda upřednostní pět modrých známek před jednou žlutou. Dvě malpy se řídily jen počtem známek bez ohledu na jejich barvu, i když na to v některých případech doplácely. Dávaly například přednost dvěma modrým známkách v souhrnné „ceně“ dvou buráků před jedním žlutým žetonem v ceně tří burských oříšků. Čtyři opice se naopak řídily barvou známek a upřednostňovaly žluté žetony před modrými bez ohledu na jejich počet. V tomto případě mohla sehrávat svou roli netrpělivost. Za žlutý žeton dostala opice okamžitě tři buráky. Za pět modrých dostala celkovou odměnu až když odevzdala ošetřovateli všechny známky.


 

Elsa Addessiová

„Myslím si, že čekání na odměnu je štvalo a frustrovalo,“ komentovala Addessiová chování opic v rozhovoru pro populárně vědecký časopis New Scientist.
Čtyři z deseti opic si však dovedly spočítat, za kterou hromádku žetonů dostanou víc buráků. Tato zvířata vědci vybrali pro finální pokusy. Tentokrát se opicím nabízely dvě žluté známky v hodnotě šesti buráků a čtyři či pět modrých známek, za něž mohla opice obdržet pět či šest oříšků. Dvě opice zvládly i tento typ úlohy a volily vždycky tu hromádku žetonů, za kterou dostaly největší porci potravy.

 

Video ukázka směny buráků za žetony.

Počítají opice? Elsa Addessiová je přesvědčena, že tak inteligentní malpy nejsou. Dovedou však odhadnout možný „výnos“. Když si vybírají mezi dvěma žlutými známkami a čtyřmi či pěti modrými, mají větší šanci na správnou volbu v případě, že proti dvěma žlutým stojí čtveřice modrých známek. Tehdy je rozdíl ve výnosu transakce se žlutými a modrými známkami přeci jen větší.

Opice mají velmi dobře vyvinutou schopnost rozlišovat „méně“ a více“. Ta sehrává důležitou roli v každodenním životě mnoha zvířat například v situacích, kdy je třeba porovnat počty spojenců a nepřátel před případnou potyčkou. Pokusy italských vědců poprvé prokázaly, že opice nehodnotí jen pouhé počty, ale zohledňují také kvalitu.
„To pro nás bylo velkým překvapením,“ přiznává Elsa Addessiová.

 

Prameny:
Proceedings of the Royal Society B (DOI: 10.1098/rspb.2007.0774)
New Scientist

Datum: 27.08.2007 08:19
Tisk článku


Diskuze:

Obdivuhodne

Standa17,2007-08-30 17:40:03

Tyto opice se naucili nejen scitat a nasobit, ale i zlomky - "čtyři či pět modrých známek, za něž mohla opice obdržet pět či šest oříšků" ;-)

Odpovědět

..se divim...

jara cimrman,2007-08-29 15:54:39

...se tem vopicim divim, asi se divaj moc na televizi....co z nich prosim vas jednou bude????...jeste se vyvinou v nejaky lidi nebo co...tohle uz prestava vsecko.....

Odpovědět

obdivuhodné!

CC,2007-08-29 08:09:39

"Tentokrát se opicím nabízely dvě žluté známky v hodnotě šesti buráků a čtyři či pět modrých známek, za něž mohla opice obdržet pět či šest oříšků. Dvě opice zvládly i tento typ úlohy a volily vždycky tu hromádku žetonů, za kterou dostaly největší porci potravy." - kdybych tuhle část podstoupil já, tak umřu hlady

Odpovědět

Osli

spamující hýkavec,2007-08-27 21:57:34

To by mě zajímalo jak by v takovým testu obstáli mi osli.

Odpovědět

No ale

Petr,2007-08-27 19:35:39

Ze čtyř opic dvě počítali správně. Měli 2 možnosti. Takže 50 na 50...

Odpovědět


To plati jen pro jednokolovou hru

MirekS,2007-08-27 21:34:14

Veta: "Dvě opice zvládly i tento typ úlohy a volily vždycky tu hromádku žetonů, za kterou dostaly největší porci potravy." jasne rika, ze tech kol bylo vic.

Odpovědět

Pohodlíčko

Vratislav,2007-08-27 17:29:34

Nekdy se mi zdají ty opice inteligentnější, nebo spíš s kognitivnějšími funkcemi než mnohý zlenivělý HS, který občas neumí ani sčítat a nejeví známky, že by se cokoli chtěl naučit. No to bude asi tím, že je přežranej a buráky už dávno nechce.

Odpovědět

Ono

Colombo,2007-08-27 08:48:37

naučit používat opice(respektive i inteligetnější tvory obecně) lidský(netvůrčí) vynález je možné. Výhoda homo sapiens pochází z rozvinuté představivosti, dovolující nám ten vynález vůbec vytvořit.

Odpovědět


Myslíš peníze?

NiKto,2007-08-29 10:13:26

Tak ono to s tou představivostí nebylo vždycky tak jednoduché. Nejdříve byly železné či bronzové hřivny, později zlaté či stříbrné mince, u slovanů plátěné ubrousky a teprve někde ve Francii lístky dokazující uložené peníze na účtě v bance.
Peníze měli v minulosti vždy reálnou hodnotu a člověk nepotřeboval představivost aby s nimi mohl zacházet. Teprve až v posledních pár stoletích jsou bankovky barevné papírky, které mají reálnou hodnotu tak akorát toho materiálu. Jinak to jsou bezcenné cáry papíru :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz