Kokain patří k tvrdým drogám. Zvířata si na něj rychle vytvoří návyk a stanou se z nich narkomani. Potěšení z příjemně sladké chuti se zdá ve srovnání s návykem na kokain celkem nevinnou slabostí. Výsledky experimentů zveřejněné v prestižním vědeckém časopisu PLoS ONE však vypovídají o něčem jiném. Potkani upřednostňují sladkou chuť před kokainem. Zdaleka to neplatilo jen pro potkany, kteří se potkali s kokainem poprvé v životě. Sladkému nápoji dávala přednost i zvířata, která dostala dávku kokainu a byla „zfetovaná“.
Na sladký nápoj přešli z kokainu dokonce i potkani-narkomani, u kterých vědci vypěstovali závislost opakovaným podáváním kokainu. Ani šestinásobné zvýšení dávky kokainu nepředstavovalo pro potkany pokušení, pro jaké by byli ochotni se sladkého nápoje vzdát. Potkany určitě nepřitahovaly kalorie obsažené ve slazeném nápoji ale jeho chuť. To se ukázalo v experimentech, v kterých potkani dávali před drogou přednost nápoji ochucenému kaloricky „prázdným“ umělým sladidlem.
Experimenty Ahmedova týmu odhalily sílu naší vášně pro sladké. V přírodě jsou cukry poměrně vzácné a nikdy se nevyskytují ve velkém množství. Jsou však velmi bohaté na snadno využitelnou energii, a tak je pro živočichy výhodné, aby po sladké chuti cukrů pásla. Evoluce je k tomu dokonale vybavila. Chuťové buňky jazyka jsou vysoce citlivé na sladkou chuť a v mozku vyvolává konzumace sladkého velice příjemné pocity.
Extrémní slabost pro sladké představovala pro naše předky dlouho velkou výhodu. Pravěcí lidé a jejich předchůdci zařazovali díky ní do svého jídelníčku vydatné zdroje kalorií, jako je zralé ovoce nebo med divokých včel. S nástupem civilizace nás ale slabost pro sladké vehnala do pasti osudové závislosti. Lidé se naučili získávat cukry v čisté formě a vyrábějí je ve velkém. V současné nabídce potravin defiluje široká plejáda sladkých pokrmů a nápojů. Jejich konzumace zajišťuje mozku naladěnému na požitek z malých porcí cukru tak silný stimul, že není těžké si vypěstovat závislost na cukrech.
Sladké nápoje a jídla se ve světle experimentů francouzských vědců jeví jako „tvrdá droga“. To vysvětluje, proč mají lidé takové potíže s dodržováním doporučení lékařů, podle kterého bychom ve formě čistých cukrů neměli pokrývat svou energetickou spotřebu z více než 6%. Dodržování takové diety se u některých lidí navyklých na velké dávky cukru dá přirovnat k abstinenci narkomanů, kuřáků či alkoholiků.
Podle Serge Ahmeda může současná posedlost lidstva sladkým bránit většímu rozšíření tvrdých drog. Ti, kdo mlsají, už svou drogu mají a jinou proto nehledají. Cena za tuto ochranu je však vysoká. Kromě vysokého výskytu zubního kazu platíme za vášeň pro sladké i obezitou a následně kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou a nádorovými onemocněními.
Diskuze:
Obezita je vidět ale není příčinou
xb,2007-08-13 09:58:18
Obezita není příčinou, je jen jedním z následků. Příčinou jsou prudké výkyvy glukózy/inzulínu, které vedou k zanícení cév. Zanícené vlásečnice se projevují jako rezistence k inzulínu.
obezita
Abé,2007-08-13 10:18:31
V celém článku není použito slovo příčina. Nechtěl jste Vas prispevek pripojitk jinemu clanku?
xb?
Abé,2007-08-13 10:45:57
"Kromě vysokého výskytu zubního kazu platíme za vášeň pro sladké i obezitou a následně kardiovaskulárními chorobami,..."
Můžeš upřesnit co na tom kritizuješ? Mně se to zdá zcela vpořádku.
obezita je v té větě zjevně myšlena jako příčina
xb,2007-08-13 10:54:09
Té větě rozumím tak, že z vášně pro sladké vyplývá zubní kaz a obezita. Všechny další vyjmenované choroby už podle té věty vyplývají z obezity.
Kdyby v té větě bylo "a dále pak" místo "a následně", pak by všechny ty vyjmenované věci vycházely rovnocenně z vášně pro sladké.
No ano, jen možná netušíš, že
Abé,2007-08-13 12:33:19
Tak to tomu rozumíš dobře,jen nevíš, že obezita je rizikovým faktorem a je z medicinského hlediska považována za jednu z příčin diabetu.
silná korelace není totéž co příčinný vztah
xb,2007-08-13 13:15:30
Vím, že je obezita běžně považována za jednu z příčin diabetu, ale nesouhlasím s tím názorem. Zdaleka ne všichni lékaři si to myslí. Mezi diabetem a obezitou je silná korelace, protože jsou to dva projevy jedné příčiny. Proto je obezita indikátorem, že hrozí diabetes.
co znamená "lákají víc"?
IP,2007-08-13 09:48:09
Z příspěvku mi není jasné, zda preference sladkého jde tak daleko, že se potkani zbaví závislosti na kokainu nebo jen mačkají častěji páčku se sladkou dávkou. Zdá se být logické, že potkani mohou konzumovat sladký roztok takřka nepřetržitě, zatímco dávka kokainu stačí na delší dobu. Pokud si tedy občas kokain dopřejí, aby předešli abstinenčním příznakům, a sladkému holdují, tak by se vlastně nerozhodovali mezi dvěma alternativami a naopak si dopřávali obou požitků.
viz
jarda petr,2007-08-13 12:26:12
Viz http://www.plosone.org/article/fetchArticle.action?articleURI=info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0000698
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce