Vědecká studie týmu vedeného Andreasem Zimmerem z bonnského Ústavu molekulární psychiatrie zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Science vrhá na starou léčbu nové světlo. Zcela jistě inspiruje farmaceutický průmysl k vývoji léčiv, která nebudou mít nepříznivé vedlejší účinky konopí, ale zachovají si jeho prozánětlivé účinky.
Hlavní aktivní složkou hašiše nebo marihunany je chemikálie zvaná tetrahydrokanabinol (THC). Ta působí na lidský organismus vlastně nedopatřením. Jen proto, že se shodou okolností váže na speciální vazebné molekuly, jimiž jsou vybaveny mnohé z buněk našeho těla. Tato buněčná „kotviště“ nejsou připravena pro THC, ale pro chemicky zcela odlišné látky, které si vyrábí organismus sám. Souhrnně je označujeme jako endokanabinoidy, což lze přeložit jako „vnitřní látky podobné konopí“. Naše „vnitřní THC“ řídí širokou škálu procesů. Zdaleka nejde jen o funkce mozku a nervů. Endokanabinoidy regulují například i růst kostí a v kůži brzdí reakci imunitního systému. Starají se o to, aby imunitní obrana nereagovala na cizorodé látky silněji, než je nezbytně nutné.
Laboratorní myši, které v důsledku cíleného zásahu do dědičné informace postrádají v kůži vazebné molekuly pro endokanabinoidy, trpí i při velmi slabém podnětu silnými alergickými reakcemi. Bez kotviště v buňkách je „vnitřní THC“ proti přehnané reakci imunitní obrany bezmocný. Profesor Zimmer a jeho kolegové proto odzkoušeli opačný postup. Obyčejným myším natřeli kůži mastí obsahující THC z marihuany a pak jim vpíchli do kůže chemikálii vyvolávající silnou alergickou reakci. THC nedovolil, aby alergie propukla.
Zimmer je přesvědčen, že řada pacientů trpících astmatem nebo kožními ekzémy, má v těle nedostatek endokanabinoidů nebo molekul, na které se „vnitřní THC“ v buňkách vážou. Těmto lidem by mohly pomoci léčebné kůry založené na účinku látek podobných THC. Zimmer však varuje pacienty s těmito zdravotními potížemi před laickými pokusy o léčbu ekzémů či astmatu marihuanou nebo hašišem. Nežádoucí vedlejší účinky těchto drog představují příliš velké riziko.
Na super bakterie s marihuanou
Autor: Josef Pazdera (10.09.2008)
Jak hulit marihuanu bez kouře?
Autor: Jaroslav Petr (14.05.2007)
Kouření marihuany může poškodit zárodek
Autor: Josef Pazdera (04.08.2006)
Diskuze:
marihuana v anglii
Anglicanka Siva,2010-08-30 02:24:31
http://lochneska.cz/marihuana-v-anglii-zakon Marihuana (cannabis) je v Británii protizákonná, Užívání konopí jako lék k utišení bolesti je trestný čin také. Více info na daném linku.
nahoda
Oomega,2007-06-19 11:38:18
zrovna v patek jsem mel alergicky zachvat jak blazen. klasicky slzeni oci, ryma....a po pravde...zkusil jsem se lecit travou. a to jsem jeste ani netusil, ze pro to mam oporu ve vede....proste jen vim, ze kdyz je clovek zkoureny, ttak se omezuje funkce sliznic, takze prestavaji slzet oci a teci z nosu. a to mi na uziti si krasnyho dne staci.
"vypatlanost" uz tam evidentne je. kdyz se podivam, kolik lidi chce pozvat cizi armadu na stalo do nasi zeme a kolik z nich je zaprisahlych odpurcu amrihuany, tak si rikam, ze ta vypatlanost tu uz nejenom je, ale dokonce se ji dava volny pruchod a prima podpora.
vedlejsi ucinky
12,2007-06-18 15:45:00
Takovy to jak se chovaj jako uplne vypatlany a kazdymu vysvetlujou, ze by to mel zkusit taky, protoze by bylo fakt dobry, aby uplna vypatlanost byla v Listine zakladnich prav a svobod.
vedlejsi ucinky
bluemoon,2007-06-18 20:07:33
vedlejsi ucinky vetsiny prasku na spani jsou halucinace. lecba by mela byt takova, aby se snizila podstata a ne se ovlivnovala necim jinym. dovedu si predstavit, kdyby marihuana byla ve vsem. dnes na nove davali, ze hulit uz zacinaji i 11ti leti.
Vypatlanost?
Standa,2007-06-19 13:08:22
Za vypatlanost bych spíše označil příspěvek házející všechny uživatele trávy do jednoho pytle.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce