Výzkumný pracovník Yaniv Linde z Hebrejské university, vyvinul se svými spolupracovníky látku, která svým účinkem napodobuje účinek přirozeně se vyskytujícího hormonu nazývaného aMSH. Tento hormon se uvolňuje během jídla a váže se na receptory v mozku, které nesou označení MRC4R. Když toto domlouvání s mozkem dosáhne určité hladiny, mozek vyšle signál, kterým nás ujistí, že už na další jídlo nemáme chuť.
Mladík vyvinul syntetický peptid (peptidy jsou látky, které váží dvě nebo více aminokyselin), který napodobuje účinky onoho hormonu (aMSH). Hormonu, který hraje hlavní roli při navozování dojmu, že „máme dost“. Tento syntetický peptid vědec nazval BL-302. Problém u peptidů bývá v tom, že jejich účinnost v zažívacím traktu je často nestabilní. Buďto jim nesvědčí pH, nebo si na nich pochutnávají baktérie přítomné ve střevech a nebo obojí. Látka BL-302 je v tomto směru výjimkou a údajně jí střevní enzymy neškodí. Navíc prý nemá problémy s prostupem přes střevní stěnu. Jakmile se dostane do krve, je už jen otázkou krátké doby, než se dostane do mozku a obsadí příslušné receptory (MC4R receptory, neboli receptory pro melanocortin). Mozek pak už jen dokončí automatizovanou výslednou reakci – vydá pokyn pocitu plnosti.
Zdravotníci si od tohoto objevu hodně slibují, protože se jedná o látku, kterou by osoba s nadváhou prostě spolkla a apetit na přejídání by byl ten tam. A to by samozřejmě vedlo k hubnutí, bez nějakého pocitu strádání.
Pokusy na myších dopadly dobře, neboť jedna dávka přípravku (BL-3020), podána perorálně, u nich vedla k poklesu příjmu potravy po dobu 24 hodin. Po 12 dnech, kdy myši dostávaly denně svou dávku přípravku, byla jejich hmotnost, ve srovnání s těmi co látku nedostávaly, o 40% nižší.
Snad nás ani nepřekvapí, že taková látka je již v patentovém řízení pro evropský a americký trh. A nejen to, také že firma Bioline RX Ltd. vycítila příležitost, patentová práva koupila a zahajuje přípravu komerčního přípravku proti obezitě.
Pramen: The Hebrew University of Jerusalem
Prohřešky maminek zadělají synům na neplodnost
Autor: Josef Pazdera (17.06.2024)
Zázračné léky na diabetes, obezitu i Parkinsona současně?
Autor: Dagmar Gregorová (19.02.2024)
Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?
Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin
Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Wegovy – nový lék na obezitu snižuje hmotnost o 15 %
Autor: Josef Pazdera (07.06.2021)
Diskuze:
bylo by to krásné a zrovna já bych to potřebovala
katka,2007-06-17 19:15:36
Ale jedna ještě tlustší kamarádka mi povyprávěla o své zkušenosti s léky, které jsou schopni předepsat na obezitologii - a dosavadní léky jsou bohužel buď takové, že ač jste šŤastný, zaměstnaný, máte měsíc před svatbou, najednou se vám chce páchat sebevraždu. Další léky měly pro zmnu řadu neestetických účinků - že z vás například najednou "vypadl" na ulici mezi lidmi páchnoucí olejovitý hlen - a vice versa. No, uvidíme, zda tohle bude paráda - jen jestli to poznáme mezi tou spoustou jiných prášků na hubnutí, které jsou na trhu.
..nadhera...
jara cimrman,2007-06-11 19:14:03
vyzkousel jsem, uplna nadhera.....nemuzu se na veprovy s knedlikem a zelim, a vedle stojici oroseny pullitr s nadhernou penou ani podivat....Vas Jara Cimrman
Podle mě to nezabere
Milan Bacik,2007-06-11 14:43:25
Lidi se nepřejídají proto, že by měli hlad, ale proto, že jim to dělá dobře. Na tom tenhle objev nic nezmění.
Bezpečnost přípravku?
H5N1,2007-06-11 11:27:12
Nejsem si příliš jistý bezpečností tohoto přípravku, ono je totiž rozdíl jestli se lidi přejídají, nebo tloustnou proto, protože jedí nevhodně (tučný, hodně sladkýho atd.)ale třeba ne zas tolik. Tato skupina sice bude jíst míň, ale pokud nezmění stravovací návyky tak jim lehce může hrozit opak, např. nedostatek vitamínů, stopových prvků atd. Problém je že ta tableta asi nerozlišuje mezi kvalitní stravou plnou vitamínů a nezdravou stravou typu fast food. Ne nutně totiž musí mít obézní současně s nadbytkem energie i nadbytek vitamínů Ono to zřejmě bude použitelné jen pro určité skupiny obézních lidí.
Taky je tu ještě jeden problém:
Jan Šimůnek,2007-06-10 10:53:04
Je to přírodní látky, nepůjde to tedy patentovat a rejžovat na tom mraky peněz. Proto se to budou snažit farmaceutické koncerny stůj co stůj potlačit, jako řadu jiných přírodních látek, na nichž se nedá vydělávat (např. melatonin). Jakmile se to objeví v použitelné podobě, tak mraky námezdných "vědců" začnou fabrikovat články o tom, jak moc je to nebezpečné.
dalsi nesmysl
DRK,2007-06-09 22:57:56
Nekdo by tem lidem mel konecne vysvetlit ze problem neni v tom ze moc "zerou" , ale v tom ze se malo pohybuji...
Zas tak úplně ne
Martin Kostera,2007-06-10 23:38:50
Asi to řeku drsně, ale je mi jedno, jestli se anorektičky chtějí zasebevraždit. Tohle by byla jen další možnost. Nic víc. Když teď není, stejně umírají.
Ale mám dceru s Prader-Willi syndromem, jejím mozek neví, kdy má dost. Nevím, která část celého mechanismu selhává, že nikdy necítí stav sytosti, ale všechny tyto zprávy mě i celé rodině dávají naději, že nebudeme muset dceru hlídat na každém kroku, zamykat jídlo, apod.
Takže jen houšť s takovými zprávami a léky...
jenze
DRK,2007-06-11 09:59:40
Jenze takovych lidi je naprosta mensina, vetsina lidi se proste malo hybe a radeji by snedla nejakou tu pilulku nez by si kazdy den sli zaplavat, zabehat, zahrat tenis ci projet se na kole...... A na leceni par jedincu s podobnou poruchou zadny koncern nevydela. Kdezto vnutit to temer cele populaci (za nejakou zajimavou cenu ala viagra) to uz je jina....
hmm...
dd,2007-06-09 21:55:43
Pokud taková látka bude běžně k dostání, bude určena jen pro silně obézní lidi a bude přísně vázaná na předpis. Co na to třeba anorektičky nebo bulimičky? To by bylo úmrtí na vyhladovění.
Jedna věc je potlačit chuť na jídlo a věc jiná jak udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Co organismus a jeho snaha přizpůsobit v "krizových situacích" metabolismus tak, aby dokázal vyžít maximum energie z minima potravy.
Myslím že to s tou pilulkou na hubnutí nebude tak jednoduché.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce