Se jménem Tomáše Hynka jsme se v ČAM již setkali. V únoru 2006 zvítězil se svou kompozicí planety Mars.
Nyní se jedná o objekt úplně jiného druhu – plynnou mlhovinu obklopující centrální hvězdu, který má s planetami společný jen název. Se skutečnými planetami však tyto mlhoviny nemají fyzikálně společného nic. Pojmenování „planetární“ získaly v 18. a 19. století, protože se v malém dalekohledu podobaly kotoučkům vzdálených planet Uran a Neptun. Ve skutečnosti jde o zářící odvrhnuté obaly hvězd podobných Slunci, které ve svém jádře vyčerpaly své jaderné palivo. Taková hvězda na konci svého života odhodí své vnější vrstvy, které vytvoří obal plynů, rozpínající se okolo obnaženého jádra. Díky ultrafialovému záření tohoto zbytku - bílého trpaslíka, který nahřívá vyvržený plyn, můžeme i my pozorovat objekt zvaný planetární mlhovina.
Soví mlhovina M 97 patří se svou vizuální hvězdnou velikostí 9,9 magnitudy k nejslabším objektům Messierova katalogu. Objevil ji Pierre Méchanin 16. února 1781 a v roce 1844 William H. Smyth poprvé rozpoznal její příslušnost k rodině planetárních mlhovin. Samotné jméno „Soví mlhovina“ poprvé použil velký pozorovatel oblohy Lord Rosse v roce 1848 poté, co pořídil její kresbu.
Hmotnost mlhoviny se odhaduje na 0,15 hmotnosti našeho Slunce. Hmotnost centrální hvězdy, jež dosahuje 16-té magnitudy, je pravděpodobně 0,7 sluneční hmotnosti. K odvrhnutí obalu došlo pravděpodobně před 6000 lety. Její vzdálenost je velmi nejistá. Různí autoři ji umísťují do vzdáleností od 1300 do 12000 světelných roků. Průměr mlhoviny je odhadován na 3 světelné roky, i když je tento údaj stejně nespolehlivý jako její vzdálenost. Ve spektru planetárních mlhovin se objevuje výrazná zelená spektrální čára, v níž mlhovina vyzařuje více než 90 % svého světla. Tato čára bylo po určitou dobu přiřazována hypotetickému prvku „nebulium“, až do chvíle, kdy ji v roce 1927 astrofyzik Ira Bowen identifikoval jako zakázanou čáru dvakrát ionizovaného kyslíku OIII.
Autorovi snímku: Tomášovi Hynkovi blahopřejeme.
Kontakt na autora: E-mail: thynekzavinacseznam.cz , web: http://planetarium.vsb.cz, http://ostrava.astronomy.cz/
Technické údaje a postup zhotovení vítězného snímku M 97 – Soví mlhovina
Pořízen v květnu 2007
Expozice: Celkem 400 minut (Clear 6 x 20 min., Red 4 x 20 min., Green 4 x 20 min.,
Blue 6 x 20 min.)
Místo: Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Ostrava
Přístroj: Meade SC 12"LX200 GPS (f/10) + CCD SBIG ST-8XME (bin 2 x 2)
Zpracování: Iris, Photoshop
Postup: Celkem 20 snímků (každý s exp. časem 20 minut) bylo pořízeno během dvou nocí – snímky přes Clear filtr v noci ze 14. na 15. 5. 2007 a snímky přes filtry Red, Green a Blue v noci ze 17. na 18. 5. 2007. Snímky přes Clear filtr byly záměrně snímány také při bin 2 x 2 z důvodu úspory času (i když bývá zvykem je snímat v plném rozlišení kamery), neboť noc je již krátká a při plném rozlišení kamery by bylo zapotřebí více snímků a s delším exp. časem k získání dostatečného odstupu nejslabších partií mlhoviny od jasného pozadí příměstské oblohy. Zpracování snímků (dark, flat, registrace, složení, obarvení Clear snímku RGB snímky a další potřebné úpravy) bylo provedeno pomocí softw. Iris, konečné úpravy pak ve Photoshopu. Podíl na vzniku tohoto obrázku má také kolega Radek Kocián, který určitým způsobem inicioval nasnímání této mlhoviny.
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Jsou černé díry ve skutečnosti zamrzlé hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Pulzarové detektory by mohly objevit neviditelné objekty v Mléčné dráze
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2024)
Webbův dalekohled narazil na záhadu: Tři „rubíny“ v raném vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2024)
Diskuze: