Wolfgang Köhler, původem z estonského Tallinu, nejprve německý a od roku 1935 americký psycholog, ve dvacátých letech minulého století objevil takzvaný bouba/kiki efekt. Během svého výzkumu vymyslel dvě slova, „maluma“ a „takete“ a pak žádal dobrovolníky z různých kultur, aby těmito slovy pojmenovali dva obrazce, jeden ze zaoblených čar a druhý z ostrých úhlů.
Překvapivě se ukázalo, že prakticky všichni lidé ze všech možných kultur pojmenují obrazce stejně. Asi ani prakticky žádný čtenář tohoto textu nebude výjimkou, na tomto místě si to každý může zkontrolovat na doprovodném obrázku. Zatím není příliš jasné, co za tím vězí, podle některých názorů to nějak souvisí s vizualizací zvuků. Köhler tak podle všeho přišel na stopu něčeho univerzálního, co je zanořené hluboko v lidské psychice a co nejspíš máme od svých dávných společných předků.
Köhler pak své výzkumy zobecnil jako bouba/kiki efekt, kdy slova maluma a takete nahrazují rovněž vymyšlená slova bouba a kiki a výsledek je opět naprosto jednoznačný. Vůbec nezáleží na jazyku, kultuře, společenském postavení, všichni odpovídají stejně. Pozoruhodnou výjimkou, která poskytuje stopu, kde by mohl bouba/kiki efekt v lidském myšlení být, jsou autisté, kteří pojmenovávají dotyčné obrazce v podstatě náhodně.
Na Köhlerovy studie zajímavým způsobem navazuje tým psychologů vedený Robinem Thomasem z Miami University. Ve své práci dokládají, že jsme si schopni pamatovat ty lidi, jimž sedí jména na jejich tváře. Badatelé sledovali smíšené skupiny vysokoškolských studentů, kterým ukazovali fotografie mužů bělochů se stejným typem účesu, aby tím vyloučili vliv pohlaví a rasy, čili zjevné prvky, kterými se řídí naše zapamatovávání na prvním místě.
První skupina dobrovolníků pomocí software pro tvorbu lidských obličejů vytvářela obličeje vhodné k 15-ti vybraným jménům. Druhá skupina posuzovala, ke kterým jménům lze vytvořit nejvýstižnější obličej, přičemž studenti došli ke jménům Bob, Bill, Brian a Jason. Při třetím experimentu se zjišťovalo, jak dobře si lze zapamatovat různé tváře vzhledem k tomu, jak přiléhavě se dotyční lidé jmenují.
Ukázalo se, že v lidském myšlení pro běžná jména existují prototypy tváří, které předpokládají, jak by dotyčný člověk měl vypadat a že pokud tak majitel tváře opravdu vypadá, lidé si takového člověka mnohem lépe zapamatují. Je to velmi zajímavé, protože lidé až na výjimky pojmenovávají své děti dříve, než se narodí, tedy dříve, než je uvidí. Autoři se domnívají, že by mohlo jít o souvislost s bouba/kiki efektem a že lidé si lépe zapamatují tvář, kterou vhodně ilustruje jméno jejího nositele. Jde každopádně o velmi zajímavý prostor pro další výzkum. Celá záležitost nejspíš naznačuje, jak je utvářené lidské myšlení a jak vlastně vznikala řeč. Tajné služby by si zase naopak měly vybírat krycí jména tak, aby jejich agenti byli zapamatovatelní co nejhůře.
Pramen: University of Miami
Diskuze:
Mají v USA také své skeptiky?
Maluma Tekele,2007-05-30 14:31:54
Mně jenom zajímá, zda i v USA udělují "bludné balvany" na způsob těch našich, které za skeptiky udělujě jednou ročně Grygar.
Takováhle hovadina by si totiž zasloužila nejméně diamantového "blba".
Holt, nebyl by to Mihulka,
milchama,2007-05-30 00:20:11
kdyby do toho nezatáhl své utkvělé "společné předky"... :))
Pěkná rána pro filology
richard,2007-05-29 21:12:54
Jestliže úvahy o nostratičtině a podobných prajazycích se opírají o pár marginálních jazykových shod, které se dají vysvětlit takto, jsou z veljké části s odpuštěním v p....
Koule vs. špice
Jerry,2007-05-29 21:09:27
Myslím, že se nejedná o nic zasutého hluboko v duševnu, spíše podobu vzjadřuje intonace slov. Těmto dvěma slovům by dobře poslechově odpovídala slova globe vs. tip . Tudy cesta vede ...
A spravne reseni?
Peca,2007-05-29 15:24:41
A ktery obrazek odpovida nazvu bouba/kiki a maluma a takete?
Podle me to je bouba - kulaty, kiki - hranaty
maluma - kulaty, takete - hranaty
pohyb
Jája,2007-05-29 09:39:42
je tu sovislost "jméno - tvar".
Já bych to spíš rozvedl že je to "tvar - pohyb(též gesto, potažmo děj) - zvuk (a vytvoření zvuku tvarem a pohybem mluvidel) - jméno".
Mimochodem zmínka o autistech mi připomněla studie R. Foutse, který se krom vstahů první řeči (artikulované) a gest (posuňková řeč), zabýval autismem a měl nějaké pozitivní výsledky při učení autistů souvislosti s pohybem a následně posunky.
Zajímavý by byl bouba/kiki test při použití "pojmenování" s neartikulovanými zvuky, kterým by tak nešlo přiřadit písmenka.
Syntetikové
Arccos,2007-05-28 13:01:31
V nedávno odvisílaném dokumentu byl také popisován bouba/kiki efekt a byl dáván do souvislosti se syntetiky. Syntetikové, jak možná víte, jsou lidé, kteří mají propojené smyslové vnímání a pociťují tak například zvuky jako barvy nebo chuťe. Přestože většina lidí nejsou syntetikové, zvuky v nich přesto vyvolávají i jiné než zvukové vjemy. Konkrétně zvuky B, O, L (atd.) působí hladkým zaobleným dojmem (jako bysme se jich dotkly), naopak K, R, T ostrým a hranatým. Fakt, že tyto vjemy jsou společné prakticky všem lidem, zřejmě dokazuje, že syntetické schopnosti mají co do činění se stavbou mozku (příp. s umístěním patřičných center v něm) a syntetikové mají tato propojení prostě jenom silnější.
syntetikové ^^
teri,2007-05-28 14:04:35
nejsme syntetikové ale synaesthetikové (od σύν+αἴσθησις = spolu+cítění) ... počeštěně asi synestetikové
Proč nemůžeme děti pojmenovat až po narození?
Jana,2007-05-28 15:02:51
Taky se hlásím mezi synestetiky. Vidím písmena a číslice barevně. Stejně vnímá moje sestra - dvojče, ale některé znaky se liší.
Jinak, škoda, že nemůžeme pojmenovávat děti až nějaký čas po narození. Osobně by mi to víc vyhovovalo.
Nemuzu si pomoct. tam kde je K - je ostry tvar
Ladislav Urban,2007-05-28 11:34:37
Nemuzu si pomoct. tam kde je K - je ostry tvar. Tam kde je B,M,L je tvar kulaty.
Pripada mne to nejak moc zrejme. Maji tam jeste zpracovany slozitejsi graficke utvary, co se vztahuji ke slabikam - ci dokonce kusum slov
ano, ale...
Arccos,2007-05-28 12:54:47
Ano, ale problém je právě opačný: domnívám se, že samotná písmena dostala intuitivně tvar odpovídající svému zvukovému významu a ne naopak!
Nevím, nevím
Pavel,2007-05-28 14:44:55
Co já vím, tak písmena vznikla ze znakového písma, když se znak pro určitou věc začal používat pro hlásku, jíž název této věci začíná. Například se prý dá vystopovat vývoj tvaru písmene B až k sumerskému znaku pro dům (beth). Možná, že při vývoju tvaru písma měla zvukomatebnost svůj význam, nicméně písmeno M mi příliš kulaté nepřipadá, naproti tomu takové R je docela kulaté (a řecké ró ještě kulatější). Takže tvar písmene asi s jeho zvukem příliš nesouvisí.
Zdá se mi celkem přirozené,
milchama,2007-05-30 00:26:02
že retnice (b,p,m) asociují kulatý tvar. S tvarem písmen to nemusí nesouviset...
samohlásky
tomáš Krásenský,2007-05-31 00:56:36
hmmm, já slyším samohlásky barevně: "a" je modré, "e" červené, "o" černé, "u" hnědé, "i,y" bílé, fialové,... souhlasky jsou horší. marně hledám písmena pro své oblíbené žlutou a zelenou,..? a když jsem byl malý, myslel jsem, že si to myslí všichni,... máte to někdo taky tak?....
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce