Rok 2005 přinesl rekordních 28 pojmenovaných atlantických hurikánů. Dokonce se poprvé stalo, že nestačila jména z připraveného abecedního seznamu.
Zastánci globálního oteplování měli v rukou jasný argument o tom, že se pozemské klima „radikalizuje“ a na Zemi přibývá katastrofických, extrémních klimatických jevů.
Do tohoto scénáře krutě nezapadl rok 2006, kdy se v Atlantiku zrodilo jen deset hurikánů, jež si zasloužily pojmenování. Pokles byl markantní – 64%. Ponechme stranou diskuse o tom, zda bychom rok 2006 neměli považovat naopak za projev zklidnění pozemského klimatu. Jedno je jisté. O mechanismech vzniku silných bouří s katastrofickými následky stále ještě nevíme dost.
Jihoafrický klimatolog Colin Price působící na universitě v izraelském Tel Avivu studoval dva hurikánově kontrastní roky 2005 a 2006 a zjistil, že v roce 2006 došlo k markantnímu poklesu výskytu bouří nad etiopskou vysočinou. Pokles činil 23%. Podle Price spolu oba fenomény příčinně souvisí.
Silné bouře nad východní Afrikou narušují západní cirkulaci vzduchu. Price přirovnává etiopské bouře k balvanům, které leží v řečišti vodního toku. Balvany vyvolávají tvorbu vírů. Čím větší balvany, tím více je proudění turbulentní.
Bouře nad Etiopií vyvolávají silné turbulence, v kterých se rodí hluboké tlakové níže. Ty putují na západ nad Atlantik. Každá druhá taková tlaková níže vyvolává silnou bouři. O tom, zda se z níže vyvine hurikán, rozhodují podmínky nad Atlantikem – např. teplota moře, znečištění vzduchu prachem nebo směr větrů.
Zdaleka ne z každé tlakové níže zrozené nad Etiopií se tedy vyvine hurikán. Pro skutečně silné hurikány ale platí, že u zrodu téměř všech stály etiopské bouřky. Konkrétně to platí pro 85% velmi silných hurikánů a pro dvě třetiny všech hurikánů.
Pro sledování bouřek Price využil dat z World Wide Lightning Location Network, která registruje pomocí pozemních stanic elektromagnetické signály s velmi nízkou frekvencí, jež vznikají při bleskových výbojích.
Pramen:
Price C. et al., Geophys. Res. Lett. 34, 2007, doi: 10.1029/2006GL028884
Diskuze:
...chran panbu...
jara cimrman,2007-05-15 16:31:03
...chran pambu, kdyby to bylo naopak....americky bourky kdyby zapricinily etipsky hurikany....to by byla boure v politicky korektnim zelenem svete..to by to imperialisti zase vodskakali.......Vas Jara Cimrman
ponechme stranou...
Alexander Ac,2007-05-14 23:48:03
...to, ze globalne oteplovanie nie je zdaleka ani jediny faktor, ktory vplyva na mnozstvo a pocet hurikanov. Ponechme stranou, ze intenzita hurikanov uzko suvisi s povrchovou teplotou morskej vody (r2=0.83). Ponechme stranou, ze vyrazny pokles poctu hurikanov v roku 2006 bol sposobeny javom El Nino, ktory naopak prispel k extremne teplej zime na severnej pologuli. ponechme stranou, ze pocet hurikanou 10 v roku El Nina je relativne vysoky pri porovnani inych rokov kedy bolo El Nino....
ponechajme stranou ideologicke vety v tomto clanku...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce