V posledních dnech u nás snad nebylo media, které by nereferovalo o vlivu záření z mobilů na hromadné vymírání včel. Ostatně i v diskusi pod některými články nás na to upozorňujete. Také jste nám psali e-maily s kritikou, že jsme „zaspali“ a nabádali nás k nápravě. Odpovídali jsme vám, že se nám vysvětlení hynutí včel vinou mobilů, nezdá a proto, že o této kauze nehodláme referovat. Teď ale toto naše rozhodnutí měníme.
Kauza
Západní pobřeží USA tak už ztratilo šedesát procent chované včelí populace, východní dokonce sedmdesát procent. Stejné příznaky - náhle opuštěné úly hlásí včelaři také z Německa, Švýcarska, Španělska, Portugalska, Itálie, Řecka a z Británie.
Hlavní hypotéza je založena na tom, že mizení včel je způsobeno poruchami chování, v orientaci a v navigaci. Poruchy má způsobovat radiace z telefonů, které ruší navigační systémy včel a brání jim najít cestu zpět do úlů.
Nové poznatky
Americkým vědcům se nyní zřejmě podařilo odhalit skutečné viníky celého problému. Umožnila jim to technika, kterou používají vojáci. Tato technika se je označována zkratkou „IVDS“, nebo-li Integrated Virus Detection Systém. Jde o techniku vyvinutou specielně pro americké ozbrojené síly. Umožňuje jim rychle prověřovat velké množství vzorků na přítomnost patogenů. Minulý týden se právě touto metodou podařilo vědcům z Edgewood Chemical Biological Center izolovat virus a patogenní parazity, které se vyskytují u uhynulých včel. Podle vědců se s vysokou pravděpodobností jedná o původce včelí katastrofy.
Objev učinili pracovníci z Edgewood centra (ECBC) již minulý týden. Jejich kolegové z university zase přes víkend provedli ověřovací testy. V pondělí už oba týmy společně informovaly americké ministerstvo zemědělství. Prakticky obratem byla sestavena pracovní skupina, která dostala za úkol připravit opatření, která by včelám mohla pomoci. Že v této skupině expertů mají hlavní slovo vědci z Edgewood centra snad není třeba ani dodávat.
Situaci budeme dál pečlivě sledovat, protože úhyny včel se netýkají jen Severní Ameriky, nýbrž i našich evropských končin. Jakmile komise zveřejní seznam nápravných opatření, budeme o nich na Oslu informovat.
Přesto, že se jedná o převratný objev, nemusí být v této kauze vše zažehnáno. Opatření před šířením virových infekcí totiž nebývají jednoduchá. Nezbývá než doufat, že i to se vědcům podaří vyřešit a že "Colony Collapse Disorder" (CCD), jak se vymírání včel začalo říkat, brzo jako problém, „vymře“ také.
Pramen: Edgewood Chemical Biological Center
Diskuze: