Nejstarší čínský moderní člověk  
Vědci z Washington University v St. Louis (USA) a Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology – IVPP (Čína) studovali 40 000 let staré kosterní pozůstatky moderního člověka nalezené poblíž Beijingu a dospěli k názoru, že s teorií o šíření moderních lidí „ven z Afriky“ to zřejmě nebude tak jednoduché, jak jsme si to dosud představovali.

 

 

Zvětšit obrázek
40 000 let stará čelist z doby počátků existence moderního člověka. (Credit: Erik Trinkaus)

Profesor  antropologie Erik Trinkaus se svým čínským protějškem Hong Shang studovali kosti nalezené v roce 2003 v jeskyni Tianyuan v lokalitě  Zhoukoudian, blízko  Beijing (Pro úplnost dodávám, že Beijing je totéž co Peking. Ne, že by Číňané město přejmenovali, jde jen o jiný přepis čínských znaků do latinky. My jsme totiž používali přepis, který se jinde ve světě nepoužíval.  Latinka má jednu velkou nevýhodu. Protože to je hláskové písmo, každý národ si tak trochu "hláskuje" po svém. Tím pádem ta samá spisovná výslovnost čínského znaku se v různých jazycích zapíše různým způsobem.

Erik Trinkaus profesor Pensylvánské university. Kromě čínských a rumunských nejstarších lidských pozůstatků zkoumal i 3 lebky moderních lidí z Věstonic.


V poslední době se proto na mezinárodní scéně prosazuje tzv. pinyin, nebo také  pchin-jin, což je transkripce schválená čínskou vládou jako jediný oficiální způsob zápisu spisovné výslovnosti čínských znaků latinkou. Ale to byla jen taková odbočka na okraj).

 


Stáří kostí z jeskyně Tianyuan je datováno do doby před 42 000 až 38 500 lety. To činí tyto lidské pozůstatky nejstaršími dosud známými pozůstatky moderního člověka na území Číny, ale také jedny z nejstarších nálezů z východní Euroasie. Máme na mysli pozůstatky, u nichž vědci garantují jejich bezpečně určené stáří.


 

Podle vědců je těch pár zachovalých kostí velmi významným nálezem. Má totiž jednoznačně rysy moderního člověka, ale současně má několik charakteristik staršího vývojového stupně, zvláště co se zubů a kostí ruky týká. 

Zvětšit obrázek
Podle čelisti z rumunské Pestera cu Oase z doby před 34 000 až 36 000 lety, která vykazuje anatomické znaky moderních lidí stejně jako zanky typické pro neandrtálce vědci soudí, že se naši předci kromaňonci sexuálně zapletli s neandrtálci.

Právě tyto znaky činí jednoduché šíření moderního člověka ven z Afriky do jisté míry nepravděpodobným. Zvláště když mladší vývojové stupně člověka jsou nacházeny ve východních oblastech Eurasie a mají podobné znaky vývoje, k jakým dospěl tento tvor. 


Podle čínsko-amerického týmu vědátorů jsou kosti z Tianyuan ve velmi dobrém stavu a slibují si od nich, že vydají věrohodná data, která umožní pochopit, jak se vlastně moderní lidé do východní Asie dostali.

 


Pramen:
News release issued by Washington University in St. Louis. Článek vyjde v dubnovém čísle Proceedings of the U.S. National Academy of Sciences.

 

 

 

 


 

Datum: 04.04.2007 01:17
Tisk článku

Související články:

Jak se dá mapovat předvěká kolonizace Evropy?     Autor: Vladimír Wagner (07.03.2024)
Malá noha je o půl milionu let starší než Lucy     Autor: Josef Pazdera (07.12.2017)
Strava a životní styl Evropanů před 1,2 miliony let     Autor: Josef Pazdera (28.12.2016)
Britské pobřeží lákalo k procházkám už před milionem let     Autor: Jan Zikmund (11.02.2014)
Nejstarší lidská DNA z Jámy kostí     Autor: Stanislav Mihulka (05.12.2013)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz