Pneumonie, které nějak souvisí s napojením pacienta na plicní ventilátor jsou reálnou skutečností. Říká se jim „nemocniční infekce“ a lékaři s ní kalkulují. Pokud k ní dojde, zvyšuje náklady na léčbu pacienta o 40 000 USD a zdvojnásobuje dobu jeho pobytu v nemocnici. Ironií je, že zdrojem infekce jsme povětšinou sami. Takový je závěr tři roky trvajících testů, které prováděli pracovníci z University v Buffalo.
Své kolegy s těmito výsledky nyní vědci seznámili na Mezinárodní konferenci pořádané Asociací pracovníků z oblasti výzkumu v zubním lékařství (IADR). Autoři studie tvrdí, že za pneumonie ohrožující život pacientů, jsou odpovědné baktérie, které si pacienti do nemocnice přinášejí s sebou. Jsou to mikrobi, které mají v dutině ústní. Baktérie, které jsou zpočátku jen v povlaku na zubech, se po napojení na ventilátor s krátkým časovým odstupem objevují plících a zde vyvolávají zápal plic.
Vyšetření odebraných vzorků ukázalo, že mezi patogeny v ústech a těmi v respiračním traktu je přímá souvislost. Paul Heo, první autor zmíněné studie tvrdí, že pokud si pacienti nečistí zuby, nebo jim nejsou zuby po dobu jejich pobytu v nemocnici čištěny (nejsou-li toho sami schopni), výrazně jim to zvyšuje riziko, že onemocní plicní chorobou.
Profesor Frank A. Scannapieco, vedoucí laboratoře ústní biologie, kde tři roky pokusy probíhaly, se s tímto závěrem ztotožňuje a doplňuje, že na základě nových poznatků by se bez průtahů mělo stát samozřejmostí, že lékaři pacientům před tím, než je napojí na dýchací přístroj, vydesinfikují ústní dutinu.
Pokus probíhal tak, že pacientům bylo provedeno vstupní vyšetření a jeho součástí byl mikrobiologický rozbor stěru ze zubů a vyšetření tracheálního hlenu. Totéž se pravidelně opakovalo v intervalu třech dnů až do doby tří týdnů od přijetí na jednotku intenzívní péče. U pacientů, u nichž se vyvinula pneumonie, byl pro určení původce navíc prováděn odběr tekutiny z plicních alveolů. Nejčastějšími původci tímto způsobem přenesené infekce (z úst do plic) byly Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa.
To, že jde o „vlastního“ mikroba a ne cizí zdroj infekce, prokázala proteinová a DNA analýza patogenů. Vědci tvrdí, že se jim podařilo prokázat, že u pacientů s pneumonií, které se často říká „nemocniční infekce“, se vlastně jedná o samo infekci, přičemž zdrojem nákazy jsou „zoologické zahrady“ ústních dutin pacientů.
Kéž by měli pravdu a bylo to tak jednoduché. A kéž by se praxe desinfekce ústních dutin stala i na našich JIPkách brzo běžnou praxí. Bylo by smutné, kdyby někteří z nás odešli jenom kvůli tomu, že byli ve stavu, kdy si sami nebyli schopni vyčistit zuby.
Pramen:
University at Buffalo.
Na superbakterie platí nanotrubičky s enzymem
Autor: Josef Pazdera (24.08.2010)
Lék zkrotí nebezpečné bakterie
Autor: Jaroslav Petr (29.09.2008)
"Osvícená" bakterie je nebezpečnější
Autor: Josef Pazdera (29.08.2007)
Irácké tažení sekvenátorů bakteriálních genomů
Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2007)
Mikrovlnná trouba jako domácí sterilizátor
Autor: Jaroslav Petr (27.01.2007)
Diskuze: