Na řezu je vidět stav před a po vystavení ultrafialovému záření. Zatímco v normální kůži se objevuje pigment (tmavé skvrny uvnitř kožních buněk), u kůže, které mají gen p53 poničen, tvorba pigmentu selhává.
(Foto: Rutao Cui, Farber Cancer Institute).
Tým onkologů z bostonského Dana Farber Cancer Institute vedený Davidem Fischerem popsal překvapivé účinky genu p53 v prestižním vědeckém časopise Cell .
Pod účinky ultrafialového záření uvolňují keratinocyty pokožky melanocyty-stimulující hormon (MSH). Hormon MSH se váže v melanocytech na MSH-receptory a tím je nastartována kaskáda procesů, jež vedou k produkci melaninu a zhnědnutí pokožky.
Ztmavnutí pokožky působí jako ochranný filtr, protože zachytává ultrafialové záření.
MSH je vytvářen podle dědičné informace genu pro pro-opiomelanokortin (POMC).
Fischer zjistil, že exprese genu POMC je závislá na aktivaci jeho regulačních sekvencí proteinem p53. Myši, které měly metodami genového inženýrství vyblokován gen p53, nebyly s to po osvícení ultrafialovým světlem zvýšit produkci melaninu v pokožce uší a ocásku. Myši s nenarušeným genem p53 se pod UV zářením ale normálně „opálily“.
Další pokusy prováděl Fischer v podmínkách in vitro s lidskou pokožkou. Zjistil, že po ozáření UV světlem dochází v buňkách kůže během jedné hodiny ke zvýšení exprese genu p53 a to je během tří hodin následováno zvýšením produkce MSH. Ultrafialové záření samo o sobě nejen zvyšuje expresi genu p53, ale zároveň spouští vnitrobuněčné mechanismy, které stabilizují protein p53 a prodlužují jeho biologický poločas.
Fischer se zabývá i osudem dalšího produktu vytvářeného genem POMC. Tím je beta-endorfin. Tento endogenní opioidní peptid má anestetické účinky a v mozku vyvolává libé pocity. Fisher zkoumá, zda se tvorba beta-endorfinu k pokožce ozářené ultrafialovým zářením podílí na potlačení bolesti při spálení. Zároveň jej zajímá, nakolik mohou příjemné pocity spojené se zvýšenou produkcí beta-endorfinu ponoukat savce k pobytu na slunci.
Pramen:
Unikátní nález souvku stockholmského skvrnitého kvarcitu v České republice
Autor: Aleš Uhlíř (29.04.2023)
Odposlouchávání v lese: Houby si povídají po dešti
Autor: Stanislav Mihulka (29.04.2023)
Unikátní nálezy ledovcových souvků z Ostravska
Autor: Aleš Uhlíř (26.05.2022)
Fyzici vytvořili kvantový plyn z fotonů, který je extrémně stlačitelný
Autor: Stanislav Mihulka (28.03.2022)
Boseho–Einsteinův kondenzát ve volném pádu prorazil rekordně nízkou teplotu
Autor: Stanislav Mihulka (11.09.2021)
Diskuze:
jo.jo
ales H,2007-03-16 17:20:07
Chtelo by to fotit s vetsim rozlisenim, aby byly ty bunky s pigmentem zretelnejsi. Jinak super. Fandim vam. AH
Žádost autorovi
Al,2007-03-16 09:06:14
Pane profesore, prosím o větší množství ilustrativních obrázků jako je ten vpravo dole!!!
je mi líto
jarda petr,2007-03-16 10:24:08
Je mi líto, obrázky k mému textu doplnila redakce. Obratte se na ja@osel.cz. Ja fakt nevim, kde to ten Pepik Pazdera fotil. Ale kdybyste náhodou stál o nějakou fotku opravdu ošklivého zhoubného melanomu, tak těch mám pár uložených na harddisku a rád se o ně podělím.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce