Chirurgické zákroky proti obezitě z vás mohou udělat hlupáka  
Máte-li problémy s nadváhou a nedokážete-li jí čelit tradičními prostředky, najde se celá řada zařízení, která vám ochotně udělají chirurgický zákrok. To, co se v reklamních letáčcích nedočtete je fakt, že při tom můžete přijít o paměť.

 

 

Místa vpichů, pokud se bypass žaludku provádí laparoskopicky.


Chirurgických řešení obezity je celá řada. Většinou se jedná o bandáž žaludku (zmenšení objemu žaludku tzv. přepásáním v jeho horní části), nebo o bypass žaludku (změna napojení tenkého střeva na žaludek, která omezí vstřebávání živin) – složitější zákrok, ale s dlouhodobějším efektem. Právě tomuto druhému ze zmiňovaných řešení se věnuje březnové číslo časopisu Neurology (vědecký časopis Americké neurologické akademie).
Lékaři zjistili, že u osob s bypassem se  vyskytuje Wernicke-Korsakoffův syndrom. Ten vzniká při nedostatku vitamínu B1, nebo thiaminu a většinou se projevuje poruchami vidění a rychlými pohyby očních bulv. Mnohem závažnější ale je, že tento syndrom často provází poškození mozku.

 

Sonal Singh, Wake Forest University

Zmíněná studie, která se zaměřila na problémy pacientů s žaludečními bypassy, prokázala, že nejčastěji se tento syndrom objevoval u osob, které po provedeném zákroku často zvracely. Následky avitaminózy se u nich nejčastěji objevily do tří měsíců po provedeném operačním zákroku. V jednom případě k tomu ale došlo dokonce až po 18 měsících po operaci.

 

 

Bypass žaludku (video)

 

Celkem studie uvádí 32 případů. Zároveň ale uvádí, že mnozí z pacientů měli neurologické problémy, které se ale v typický Wernicke-Korsakoffův syndrom nevyvinuly. To znamená, že u nich nedošlo k typickým projevům, kterými jsou hluchota, psychotické stavy a svalová slabost se ztráta ovládání končetin.

 

 
Šipka označuje mammilární jádra na spodní straně mozku. Jsou atrofovaná a jsou na nich patrné výrony krve z kapilár (tmavá místa). Jde o typický případ poškození mozku při Wernicke-Korsakoff syndromu.


Dr. Sonal Singh z Wake Forest University apeluje na všechny, jimž se po obdobných zákrocích začnou projevovat některé ze známek Wernicke-Korsakoffova syndromu, aby neotáleli a okamžitě navštívili nejbližšího lékaře. V případě, že se choroba podchytí včas a nasadí se léčba vitamínem B1, má hubnoucí pacient vyhlídky na to, že dojde k nápravě.
Ve studii se praví, že u všech ze zmíněných 32 osob u kterých se Wernicke-Korsakoffův syndrom projevil, třináct pacientů se lékařům podařilo injekcemi vitamínu B1 dát dohromady. Ostatní už na tom tak dobře nebyli. Mnohým zůstaly problémy s pamětí, koordinací pohybů,…


Závěr studie vyznívá v potřebu stanovení nějakých standardů, kterými by se lékaři provádějící bypass žaludku měli řídit. O čem by pacienta měli před zákrokem poučit a jak by měl být po výkonu jeho zdravotní stav sledován.



Pramen:
Neurology, March 13, 2007

 


 

 

Komentář osla
Bývaly doby, kdy se zaoblené linie nikdo nestyděl. Obezita byla dokonce chápána jako symbol krásy. Stačí vzpomenout na Věstonickou Venuši nebo Budhu. Ale není ani třeba chodit tak daleko do minulosti. I náš Jan Hus měl k ideálu štíhlosti daleko, navzdory obecně rozšířené představě štíhlého muže s důstojným plnovousem.


 

 

 

 

 

 

 

Datum: 13.03.2007 17:55
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz