V jantaru nejsou zachovaní jen komáři s téměř kompletní DNA dinosaurů, vhodnou k okamžitému klonování několika dinosauřích druhů najednou.
Občas se objeví i nějaká ta včelka, jako třeba třímilimetrový prcek Mellitosphex z přelomu spodní a svrchní křídy, nebo dokonce i centimetrová žabka z čeledi Leptodactylidae.
Jest tomu tak... Díky Jurskému parku všichni dokonale víme, že smícháme-li dinosauří a žabí DNA, můžeme naklonovat celý park všemožných prehistorických zvířátek, od pterosaurů, až po dinosaury... A to vše díky otravnému hmyzu zachovanému v jantaru.
Ale dost legrace. Jantar je opravdu vděčným materiálem. Vzniká zkameněním stromové pryskyřice a dokáže dokonale zakonzervovat prehistorické živočichy velikosti hmyzu nebo části prehistorických rostlin. Z bohatých evropských nalezišť jantaru můžeme zmínit třeba Rumunsko, Sicílii nebo Velkou Británii. Z vyhlášených světových nalezišť pak třeba okolí ruského Kaliningradu nebo Mexiko.
A právě zde, v jihovýchodním státě Chiapas, snad nejchudší oblasti Mexika, byla v roce 2005 objevena centimetr dlouhá žabka z rodu Craugastor zakonzervovaná v jantaru. Je stará nějakých 25 milionů let, takže pochází ze svrchního oligocénu.
Nález nyní studoval Gerardo Carbot z Chiapas Natural History and Ecology Institute. Ten by si přál provrtat malý otvor až k drobnému obojživelníkovi a pokusit se extrahovat DNA. Avšak vzhledem k tomu, že je unikátní nález „majetkem“ soukromého sběratele, je málo pravděpodobné, že Carbot dostane k tomuhle kroku vůbec možnost.
Prameny: National Geographic.
Autor článku je tvůrcem stránek Wild Prehistory
Mellitosphex. Včela stará 100 milionů let byla objevena koncem loňského roku. Osel o ní psal v článku "Nejstarší včela na světě".
Slavíme padesátiny nálezu Etiopanky přezdívané „Lucy“
Autor: Josef Pazdera (14.04.2024)
Fosilie stromu Sanfordiacaulis
Autor: Josef Pazdera (05.02.2024)
Xenusion – nejznámější a nejvzácnější fosilie z ledovcových souvků
Autor: Aleš Uhlíř (06.01.2024)
Podivuhodná Timorebestia byla gigantickou ploutvenkou kambrického oceánu
Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2024)
Co odhalil genom živoucí fosilie z dob dinosaurů?
Autor: Josef Pazdera (23.09.2023)
Diskuze:
Pepa z depa
Bohouš,2007-02-25 08:00:42
Ještě horší by bylo, kdyby neexistovala mezidruhová bariéra a "létaly vzduchem krávy". Používám rčení nesmrtelného stařečka Pagáče, když mu letící pták poslal nevítanou navštívenku.
Bylo by fajn...
Bakker,2007-02-22 14:19:14
...najít v hroudě jantaru celého (nejlépe opeřeného) dinosaura :)
Kopál vs. Jantár
Michal Seko,2007-02-22 08:32:33
Trocha, nie úplne odbočím od témy a len taká malá rada pre prípadných zberateľov fosílii. Skamenelá živica, alebo jantár sa dosť často a veľmi jednoducho zameniť za kopál. Kopál ( ang. copal ) je živica stará od niekoľko 100 ( v drvivej väčšine ) až cca 1-2 mil. rokov ak ma pamäť neklame. Čiže prípadní zberatelia fosílií by si mali dávať veľký pozor pri získavaní "zaručene pravých jantárových" v drvivej väčšine hmyzích exponátoch, pretože nie len vek, ale samotná cena je naozaj neporovnateľná. Ako kontolu je dobré skúsiť tepelný test a rovnako majú rozdielnu tvrdosť.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce