Tým amerických vědců vedený Waltherem Mothesem z Yale University kultivoval společně myší buňky nakažené virem myší leukémie (MLV) a zdravé myší buňky. Přitom si všimli, že viry cestují z nakažené buňky do zdravé přes dlouhé tenké výběžky zvané filopodia.
Tyto výběžky „vyztužené“ bílkovinou aktinem obvykle slouží buňkám k pohybu nebo k „šátrání a průzkumu“ v okolí. Z jedné buňky do druhé přejde virus pře filopodium za dvacet minut.
Virus donutí nakaženou buňku, aby nasávala z okolí volná filopodia tak dlouho, dokud nevytvoří dostatečně stabilní „můstek“ dlouhý i 30 mikrometrů. Nakažená buňka zachytí volný konec filopodia v místě, kde je na jejím povrchu na vazebné bílkovině „zakotven“ obalový protein viru. Virus se tedy sám podílí na vytvoření můstku.
Virus pronikne do mezibuněčného můstku a vydá se „proti proudu“, přičemž používá aktiniová vlákna podobně jako používají horolezci „fixní lana“ pro stoupání strmým svahem.
Podobných příkladů manipulace nakažené buňky lze najít v přírodě mnohem více.
Například virus HIV nutí nakažený lymfocyt k tvorbě tzv. infekční synapse se zdravým lymfocytem. Vytvoří se přitom poměrně velká styčná plocha mezi nakaženým a zdravým lymfocytem a viry mohou „přestupovat“.
Pramen:
Nature Cell Biology
Naegleriavirus je nemesis nelítostného zabijáka naeglerie
Autor: Stanislav Mihulka (29.04.2024)
Zombie článek: Biofilm z mrtvých bakterií skvěle těží elektřinu z potu
Autor: Stanislav Mihulka (09.08.2022)
Doba izolace 5 dnů pozbývá s omikronem smysluplnost
Autor: Josef Pazdera (15.01.2022)
Přelom roku v novinkách covid-19
Autor: Josef Pazdera (04.01.2022)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá
Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
Diskuze:
otázočka
Martin,2007-02-13 19:24:06
Vírus sa vydá "proti prúdu"... Akým spôsobom sa pohybuje? Zrejme aj na toto využíva bunku a jej vnútorné štruktúry, prípadne pohyb cytoplazmy. Nepredpokladám, že by mal nejaké vlastné nožičky alebo chápadlá. Bolo by možné upresniť to? Ďakujem.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce