Kredit - Sea Launch
Na počátku kosmického věku byly havárie nosných raket téměř běžnou záležitostí. Mnohokrát se stalo, že raketa explodovala ještě na startovací rampě aniž by se odpoutala od zemského povrchu. K nejtragičtější takové havárii došlo 26. října 1960 na kosmodromu Tjuratam (dnešní Bajkonur). Při výbuchu rakety připravované ke startu zahynulo více než 120 osob. I v současné době nosné rakety havarují. Obvykle se jedná o jeden až dva případy ročně. V naprosté většině případů se tak stává až v průběhu letu. Katastrofa přímo na kosmodromu je dnes už poněkud neobvyklou událostí.
Kredit - Sea Launch
A také právě proto poslední start rakety Zenit společnosti Sea Launch přinesl velký šok. Raketa skutečně explodovala přímo na startovní rampě. Stalo se tak 30. ledna letošního roku.
Připomeňme, že společnost Sea Launch využívá pro starty nosných raket Zenit unikátního „kosmodromu“, kterým je přestavěná plovoucí ropná plošina nazvaná Odyssey. Ta má společně s doprovodnou řídící lodí, která je v okamžiku startu zakotvena o několik kilometrů dále, domovský přístav v kalifornském Long Beach. Zde jsou rakety ukrajinské výroby připravovány ke startu. Poté se s nimi obě lodi vydají do rovníkových oblastí Tichého oceánu, kde dojde ke startu do vesmíru. Při startu v blízkosti rovníku může nosná raketa nejvíce využít zemské rotace a na oběžnou dráhu se dostane s použitím menšího množství paliva.
Sdružení Sea Launch vzniklo v roce 1995 a jsou v něm zastoupeny americký Boeing, ruská RSC Energija, ukrajinské společnosti Južnoje a Južmaš a norský výrobce lodí Kvaerner. První raketa Zenit odstartovala z plošiny Odyssey do vesmíru v roce 1999. Od té doby bylo uskutečněno 23 startů. Až doposud se mohla společnost Sea Launch pochlubit nepřerušenou sérií 20 úspěšných startů.
To ale už dnes neplatí.
Je úterý 30. ledna a na startovací plošině Odyssey je vše připraveno k 24. startu rakety Zenit. Na palubě je telekomunikační družice NSS-8 holandské společnosti SES New Skies. Tento obr o hmotnosti téměř šesti tun je vybaven 56 transpondéry pro komunikační pásmo C a 35 transpondéry pro pásmo Ku. Družice v hodnotě 150 miliónů dolarů je určena pro umístnění na geostacionární dráhu na pozici ležící přímo nad rovníkem na 57 stupni východní délky. Odtud bude pokrývat telekomunikačními službami pokrývat širokou oblast od Evropy před Blízký východ až po Asii, ve které žijí 2/3 lidstva.
Start se měl původně uskutečnit o několik dnů dříve, ale nepříznivé počasí vedlo k jeho odkladu. Rovněž včerejší pokus o start byl zrušen, tentokrát z důvodů „malé technické závady“. Dnes se ale vše zdá být v pořádku a všichni věří, že tentokrát budou počasí i technika spolupracovat. Veškerý personál je přesunut na několik kilometr vzdálenou řídící loď, na plošině při startu nezůstává vůbec nikdo.
Na internetových stránkách společnosti Sea Launch probíhá přímý přenos startu, ke kterému má dojít ve 23:22 světového času. Nastává posledních pět sekund před startem. Komentátor oznamuje zážeh hlavního motoru RD-171 ruské výroby. Raketu obklopuje oblak kouře a dýmu, ale ta se z něj nezvedá jako obvykle. Namísto toho zcela zmizí z dohledu a celá plošina se zahaluje do ohně exploze. O několik okamžiků později je živé vysílání nahrazeno logem společnosti a po chvíli zcela ukončeno.
Co se stalo příčinou havárie není dosud známo. Měla by to zjistit komise, která byla ustanovena krátce po incidentu. Do té doby jsou samozřejmě další starty zastaveny. Kromě toho není dosud zřejmé, jaké opravy bude vyžadovat startovací plošina. Podle zpráv ze společnosti Sea Launch ale explozi přestála poměrně dobře a zdá se, že větší škody neutrpěla. V současné době se už obě lodi vracejí do domovského přístavu.
Zdroje:
Spaceflightnow.Com
Sea Launch
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Jsou černé díry ve skutečnosti zamrzlé hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Pulzarové detektory by mohly objevit neviditelné objekty v Mléčné dráze
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2024)
Webbův dalekohled narazil na záhadu: Tři „rubíny“ v raném vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2024)
Diskuze:
nevies citat?
miro,2007-02-09 10:48:28
citacia:
"Veškerý personál je přesunut na několik kilometr vzdálenou řídící loď, na plošině při startu nezůstává vůbec nikdo."
tak nehysterci!
Čo znečistenie oceánu?
Martin,2007-02-08 22:59:23
Predpokladám, že keď sa raketa rozpadne už pri štarte na plošine, tak časť paliva síce zhorí, ale časť sa môže dostať do oceánu. Keď vybuchol raketoplán, tak úrady varovali ľudí, aby nezbierali úlomky, lebo palivo je vraj nebezpečne jedovaté. Ako to asi tak je v tomto prípade? Hrozí morským rybám nejaká otrava?
RP-1 + LOX
fego,2007-02-08 23:16:27
Raketa používa ako palivo letecký petrolej a kvapalný kyslík. Jedovaté teda nie je, ale ako je to s tým znečistením to ani ja neviem.
ad raketoplán
Dušmor,2007-02-09 12:28:38
Palivo do hlavních motorů je kapalný vodík + okysličovadlo kapalný kyslík. Problémem je malé množství paliva pro manévrovací motorky RCS a pro pohon čerpadel APU, kde se používá hydrazin (monomethylhydrazin ?)
Pohonné látky pro Zenit viz sousední příspěvek.
Hlavni je
mirek,2007-02-08 20:37:06
ze plosine se nic nestalo, jestli a kolik tam zarvalo lidi neni dulezite. Ani pro Osla.
:-(
Omyl
Josef pazdera,2007-02-08 21:43:13
Při startu rakety se na plošině lidská posádka nevyskytuje. Celý start je řízen z doprovodného plavidla, které je v uctivé vzdálenosti. Ochrana personálu byl jeden z důvodů pro který byla plošina stavěna.
To je snad jasné, že se nikomu nic nestalo.
ps,2007-02-08 22:21:58
Kdyby to bylo naopak tak jsou té události okamžitě plné zprávy.
hm
palo,2007-02-09 10:59:48
myslim ze na tej plosine je tolko zeleza, zeby sa posadke nic nestalo. ohna kopa, ale od klasickeho vybuchu ma tamto vyrazne slabsiu tlakovu vlnu
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce