Významný vědecký časopis PLoS ONE přináší zajímavou studii japonských a egyptských vědců, při které byl testován protinádorový účinek molekul salicinu a saligininu získaných z extraktu mladých listů egyptské vrby Salix safsaf.
Látky přítomné v extraktu měly razantní účinek jak na nádorové buňky kultivované in vitro tak i na nádory v podmínkách in vivo.
V podmínkách in vitro zabíjel salicin a saliginin z extraktu 75 až 80% abnormálních buněk odebraných z těla sedmi pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií i buňky třinácti pacientů s akutní myeloidní leukémií. In vivo potlačovaly látky vrbového extraktu růst nádorů u laboratorních myší.
Pokusná zvířata, kterým byly salicin a saliginin podávány žaludeční sondou, přežívala s nádorem do výrazně vyššího věku než zvířata neléčená. Molekulárně biologické analýzy dokazují, že látky z vrbového extraktu navozují u nádorových buněk apoptózu, poškozují jejich membrány a denaturují cytoplazmatické bílkoviny.
Do rodu vrba (Salix) patří asi tři stovky rostlin a mnohé z nich byly využívány v tradiční medicíně.
Bezkonkurenčně nejznámější látkou pocházející z vrby je kyselina salycilová, jež se ukládá ve velkých množstvích pod kůrou a dnes je vyráběna synteticky. Moderní farmakologie odhalila v organismu vrb více než tři desítky dalších medicínsky významných molekul. Přesto zůstávají spektrum metabolitů vrb a jejich účinky prozkoumány jen velmi málo.
Pramen:
PLoS ONE
Diskuze: