Významný vědecký časopis PLoS ONE přináší zajímavou studii japonských a egyptských vědců, při které byl testován protinádorový účinek molekul salicinu a saligininu získaných z extraktu mladých listů egyptské vrby Salix safsaf.
Látky přítomné v extraktu měly razantní účinek jak na nádorové buňky kultivované in vitro tak i na nádory v podmínkách in vivo.
V podmínkách in vitro zabíjel salicin a saliginin z extraktu 75 až 80% abnormálních buněk odebraných z těla sedmi pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií i buňky třinácti pacientů s akutní myeloidní leukémií. In vivo potlačovaly látky vrbového extraktu růst nádorů u laboratorních myší.
Pokusná zvířata, kterým byly salicin a saliginin podávány žaludeční sondou, přežívala s nádorem do výrazně vyššího věku než zvířata neléčená. Molekulárně biologické analýzy dokazují, že látky z vrbového extraktu navozují u nádorových buněk apoptózu, poškozují jejich membrány a denaturují cytoplazmatické bílkoviny.
Do rodu vrba (Salix) patří asi tři stovky rostlin a mnohé z nich byly využívány v tradiční medicíně.
Bezkonkurenčně nejznámější látkou pocházející z vrby je kyselina salycilová, jež se ukládá ve velkých množstvích pod kůrou a dnes je vyráběna synteticky. Moderní farmakologie odhalila v organismu vrb více než tři desítky dalších medicínsky významných molekul. Přesto zůstávají spektrum metabolitů vrb a jejich účinky prozkoumány jen velmi málo.
Pramen:
PLoS ONE
Diskuze:
vrba salix safsaf
toms,2008-01-28 13:46:28
chtel jsem se zeptat jestli se da tento stromek sehnat v cr.dekuji za odpoved
Merunková jádra proti rakovine?
B.Dizka,2007-03-03 18:49:32
Slysel jsem, ze pozívat denne nekolik merunkových jader zabranuje rakovine. Je nekomu o této veci neco známi? díky za zpravu
Aha, dalsia proti rakovine...
Dagmar,2007-02-12 14:05:12
Prebehla som narychlo rubriku "souvisejici clanky" a spomenula si na protirakovinove nadsenie z nmohyyyych inych rastlin, ci hub - napriklad hliva ustricova (to bolo pripravkov, co zaplavili trh!), ci nedavno napriklad brokolica...
Nemozem sa k takymto temam kriticky vyjadrit, nemam prislusne dostatocne vzdelanie... ale aj tak, nie je tych protirakovinovych latok s uzasnymi protirakovinovymi ucinkami za tie desatrocia nejak privela, pricom sa mi zda, ze sposoby samotnej liecby sa vyvijaju uplne inym smerom? To nechce byt kritika sucasnej liecby - prave naopak, to chce byt laicka skepsa k podobnym clankom...
..je mozne...
os,2007-02-09 17:53:00
...je mozne, ze by se stejne latky vyskytovaly i v jinych druzich vrb, Salix?...
Možné to je,
Martin,2007-02-10 09:15:37
všetky vŕby sú si navzájom dosť blízko príbuzné a ľahko sa medzi sebou krížia, aj keď v rámci rodu sú isté podskupiny - úzkolisté Salix alba, S.purpurea, S.fragilis, širokolisté S,caprea, S.aurita, plazivé polárne a vysokohorské vŕby...
Všetky obsahujú salicín, ale či aj iné látky, to by sa muselo zistiť, ja osobne si myslím, že v každej by sa našli, len treba urobiť rozbor.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce