Na Měsíci hrozí rána  
Taky občas dostanete „pecku“ z výboje statické elektřiny? Vězte, že to není nic proti tomu, co čeká člověka na Měsíci.

 

Zvětšit obrázek
Nabitý jako pověstná leidenská láhev je občas na některých místech náě nejbližší vesmírný souputník.

Na osadníky Měsíce čeká jedno donedávna netušené nebezpečí. Elektrická rána! Povrch tohoto tělesa je občas v některých místech nabit statickou elektřinou na několik tisíc voltů. Vybití tohoto náboje může způsobit lidem vážné problémy. Mohutný výboj statické elektřiny ohrožuje elektroniku, například monitory, a je s to zvednout  mračno prachu, který hrozí ucpat životně důležitá zařízení.

 

Zvětšit obrázek
Výboj statické elektřiny může z povrchu Měsíce zvednout mohutná mračna jemného prachu.


Náboj vzniká na povrchu Měsíce pod vlivem elektricky nabitých částic pocházejících ze slunečních erupcí. Elektrostatický náboj se vytváří i při průchodu Měsíce magnetickou „brázdou“, kterou po sobě zanechá Země zasažená proudem slunečního větru.
Vědci toto riziko donedávna přehlíželi. Teprve dodatečná analýza dat získaných sondou Lunar Prospector z let 1998 a 1999 odhalila, že se v některých místech vytváří na povrchu Měsíce elektrostatický náboj až 4 500 voltů.

„To bohatě stačí na napáchání vážných škod,“ říká vedoucí výzkumného týmu Jasper Halekas z University of California v Berkeley.
Podle teoretických předpokladů by se měl náboj statické elektřiny generovat především na straně odvrácené od Slunce. Vědci však objevili překvapivě silně nabité oblasti i na osvícené straně. 

 

Astronauti se mohou dostat do nepříjemných situací především při neočekávaných silných slunečních erupcích. Tyto „sluneční bouře“ provází radiace, před níž se musí lidé ukrýt. Co se stane, když elektrický výboj poškodí elektronické uzávěry měsíční stanice a nepustí astronauty dovnitř? Dostatečně silný déšť solárních částic může člověka během krátké doby zabít.

 

Je ale možné, že se astronauti o blížící se sluneční bouři ani nedozvědí. Varovat by je měly elektronické přístroje. Ty však může silný výboj statické elektřiny doslova spálit.
Podobně jsou při slunečních erupcích ohroženy i přístroje na palubě kosmických družic.

Zvětšit obrázek
Obyvatelé budoucích měsíčních základen mohou mít se statickou elektřinou nečekané problémy.

V současné době se však daří toto riziko minimalizovat speciálními povlaky na povrchu součástek. Podobné povrchy by mohly chránit i zařízení a vybavení měsíčních základen.
Mnohem větší problémy můžou prvním kolonistům Měsíce způsobit nabité částice měsíčního prachu. Mikroskopická zrnka se shodným nábojem se vzájemně odpuzují. Díky těmto odpudivým silám se mohou zvednout z povrchu Měsíce a zformovat do velkých mračen. Oblaka elektricky nabitého prachu pozorovali už astronauti z misí Apollo.

Zvětšit obrázek
Statická elektřina umí divy i v pozemských podmínkách. I když to vyznavači punku popírají.

Teprve teď ale začíná být jasnější, proč a jak prachová mračna na Měsíci vznikají.


„Tenhle prach se lepí na všechno a je tak jemný, že pronikne úplně všude. Pronikl i do lodí Apollo a byl s to ucpat vysavače, které astronauti používali k jeho odstraňování,“ říká Jasper Halekas.

 

Pramen:
Nature

 

 

 

 

 


 

Datum: 06.02.2007 07:21
Tisk článku

Související články:

Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce jsou už na Zemi     Autor: Vladimír Wagner (02.07.2024)
Vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce – Čchang-e 6 přistála     Autor: Vladimír Wagner (02.06.2024)
Pěkný úlovek: Vědci vystopovali první superzemi ve vázané rotaci     Autor: Stanislav Mihulka (05.04.2024)
Měsíc by se mohl stát gigantickým detektorem gravitačních vln     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2024)
Nový soukromý modul dosedl na povrch Měsíce     Autor: Vladimír Wagner (23.02.2024)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz