Rez travní (Puccinia graminis) patří k závažným škůdcům polí. Napadá stébla, na nichž vytváří typické narezle skvrny. Rez čerpá ze stébla živiny a narušuje jeho pletiva. Velké obavy vzbuzuje nový kmen rzi travní popsaný poprvé v roce 1999 v Ugandě (odtud jeho označení Ug99). Rostlinolékaři konstatují, že Ug99 již překročil Rudé moře a pronikl do Jemenu.
„Je to jako kdyby rez vyjela z místních komunikací na dálnici,“ hodnotí současnou situaci Rick Ward z mezinárodního konsorcia Global Rust Initiative, jež vzniklo právě s cílem zastavit se šíření rzi Ug99.
Odborníci odhadují, že se rez do čtyř let rozšíří až do jižní Asie a napadne tamější pole s pšenicí. Pro Pákistán, kde je pšenice nejdůležitější polní plodinou, a pro Indii, kde je pšenice po rýži plodinou číslo dvě, to bude mít děsivé následky. Ztráty na výnosech se u napadených porostů pohybují od 40% výše. Pšenice je druhá nejdůležitější plodina světa. V průměru spořádá každý obyvatel Země denně 500 kalorií v potravinách vyrobených z pšenice.
Naposledy se podobný kmen rzi travní objevil před padesáti lety v Severní Americe. Od té doby nebyl s rezmi větší problém, a tak se na rezistenci k nim zapomínalo šlechtit. Základem odolnosti k rzi je schopnost rostliny zničit buňky, kterou napadeny v samém počátku infekce. K tomu ale potřebuje rostlina varianty proteinů, které rez spolehlivě rozeznají a spustí sebevraždu napadených buněk.
Nejlepší je, když je tento mechanismus rezistence „posichrován“ hned několika proteiny kódovanými různými geny. Proti takové obraně má rez mnohem menší šanci. V současnosti ale nejsou odrůdy odolné ke rzi kmene Ug99 k dispozici. K jejich vyšlechtění je zapotřebí dostatek času. A to je přesně to, co šlechtitelům chybí. Fungicidní postřiky přinášejí jen částečné řešení, protože většina rolníků třetího světa na ně nemá peníze.
Nikdo si netroufne odhadnout, jakým tempem a jakými cestami se bude rez Ug99 šířit. Jejímu postupu do jižní Asie nahrávají převládající západní větry. Také škody se těžko odhadují. Podle expertů se budou pohybovat v miliardách dolarů.
„Je to jako pomalá tsunami. Epicentrum je ve východní Africe, kde se objevil kmen Ug99. Ničivé vlny se odtud šíří na všechny strany,“ říká Ward.
Pramen: Nature
Diskuze: